Kā sadarboties ar britiem, amerikāņiem vai ķīniešiem 

Sākot un attīstot biznesu ārpus Latvijas, nepieciešams padomāt, kā to darīt ar toleranci un sapratni pret attiecīgo kultūru. Sniegt roku vai apskaut? Pieredzē par multikulturālajām atšķirībām DB organizētajā konferencē dalījās Skrivanek Group ārzemju nodaļas vadītāja Aiga Veckalne un Skrivanek Baltic svešvalodu pasniedzējs Hassans Khaits. Ja esi valstī, par kuru neko daudz nezini, lai cik banāli izklausītos – noderēs smaids, jo tas ir starptautisks. Patīkamu iespaidu atstāj arī sasveicināšanās vietējā valodā, jūsu centieni tiks novērtēti.

Dienas Bizness, 17.4.2013

Foto: SXC

Apvienotā Karaliste

Apvienotās Karalistes iedzīvotājiem nepatīk, ja viņus sauc par angļiem. Ja biznesa partneris ir no Velsas vai Skotijas, būtu aizskaroši viņu nosaukt par angli, tāpēc drošības pēc var lietot apzīmējumu brits, kas attiecas uz visiem Apvienotās Karalistes iedzīvotājiem. Briti jau pieraduši pie kultūru sajaukuma un fakta, ka dažādo reģionu dialekti ārzemniekam mēdz būt grūti saprotami, tāpēc nav nepieciešams kautrēties, lai lūgtu atkārtot sākotnēji nesaprotamu frāzi. Arī atvainošanās britiem ir ļoti ierasta, to viņi uzskata par labā toņa formulu. Vēlams pavērot, kādās situācijās viņi atvainojas, un darīt tāpat. Briti ir pieklājīgi, tomēr vēlams lasīt «starp rindiņām» – ja kāds lūdz, lai atsūtiet, piemēram, cenu piedāvājumu līdz pirmdienai (would you please), tad tas ir jāuzskata nevis par lūgumu, bet gan rīkojumu.

ASV

ASV štati ir atšķirīgi, nav iespējams salīdzināt Floridu un Ņujorku. Tāpat, piemēram, dodoties uz Maijami, jārēķinās, ka lielākā daļa ļaužu runā spāniski. ASV pastāv uzskats, ka eiropiešiem ir laba gaumes izjūta, tāpēc būtu vēlams atbilst viņu gaidām un nepārspīlēti sapucēties. Līdzīgi kā Apvienotajā Karalistē, arī ASV ikdienišķas ir pieklājības frāzes jeb small talk. Piemēram, jautājumu: «Kā jums iet», nāksies uzklausīt teju visur. Pieklājīga atbilde ir: «Fine, how are you?» («Labi, un, kā iet Jums?») Amerikāņi, iespējams, apjuks un samulsīs, ja gari un plaši stāstīsiet, ka jums kaut kas neveicas. Bieži pieklājības frāze ir «appreciate» jeb «es to novērtēju». Tā atstās patīkamu iespaidu uz partneri.

Āzijas valstis

Emocionāliem un ekspresīviem cilvēkiem, dodoties uz Āzijas valstīm, būtu jāmācās būt savaldīgiem. Negatīvu emociju izrādīšana tur uzskatāma teju par rupjību. Cilvēks tad tiek uzskatīts par neharmonisku. Lai gan lielpilsētās rokas spiediens ir pieņemams sasveicināšanās veids, tomēr vēlams, lai tas nebūtu pārāk spēcīgs. Citviet sasveicināšanās ir abpusēja paklanīšanās. Acu kontakts nav būtisks, sasveicinoties labāk acīs neskatīties, tādējādi izrādot cieņu. Ķīnā svarīgs ir vizītkartes pasniegšanas rituāls. Tā būtu jātur ar abām rokām starp īkšķi un rādītājpirkstu, jāpaklanās,jāapmainās ar vizītkartēm, tās jāizpēta. Āzijas partneris īpaši novērtēs, ja, apskatot vizītkarti, sadzirdēs apbrīnas saucienus. Jāņem vērā, ka uz vizītkartes nedrīkst neko klāt pierakstīt, jo tas tiks uzskatīts par aizvainojošu žestu. Dodoties uz Āzijas valstīm, jāatceras, ka klusums ir komunikācijas veids. Tas nozīmē, ka ir jāpārdomā piedāvājums un jārespektē runātājs, kurš, iespējams, vēl nav pilnībā izteicis viedokli. Liels pagodinājums, ja partneris uzaicina paviesoties viņa mājās. Dāvana divreiz tiks atraidīta, bet trešajā reizē to pieņems. Par labu dāvanu tiek uzskatīti saldumi, alkohols, arī ziedi. Jāņem vērā, ka baltus un sārtus ziedus nevajadzētu dāvināt nepāra skaitlī, arī pulkstenis kā dāvana nav vēlama. Vislabāk, ja tiek pasniegts ziedu pušķis, turklāt vēlams – zelta papīrā vai lai ziedi būtu pāra skaitlī.

 

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Tevi varētu interesēt

Pēc divām eksplozijām netālu no ASV pilsētas Bostonas maratona finiša līnijas, kā...

Starp Meksiku un ASV esošā vairāk nekā 3,2 tūkstošus kilometru garā sauszemes...

Ziemeļkoreja beigusi sagatavošanās darbus pirms kārtējā raķešu izmēģinājuma,...

Labi ASV darba tirgus dati ataino ekonomikas atveseļošanos, un tas var nozīmēt,...

New Orleans Carriage Cab kļuvusi par pirmo taksometru kompāniju ASV, kas taksometros...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Gandrīz puse (42%) Latvijas iedzīvotāju stresa dēļ darba vietā izjūt diskomfortu. Lielākajai...

Arī tad, ja jums ir lieliskas idejas,  tās var palikt nepamanītas, ja...

Kā paredz likums Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām, 2013.gadā pirmdiena, 6.maijs...

Līdz ar profesionālo skolu modernizāciju varētu uzlaboties vidējā līmeņa speciālistu sagatavošana...

Vairākos sporta veidos komandas darbs patiešām ir izšķirošs, bet vai tas tā...

Parādu krīzes nomocītajā Grieķijā bezdarba līmenis janvāri sasniedzis 27,2%. Gada griezumā bezdarba...

Reģistrētā bezdarba līmenis valstī marta beigās bija 10,8% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju...

Līdz ar siltās sezonas darbu aktualizēšanos darba devēji piedāvā jaunas papildus vakances...

2012. gadā Latvijā bijušas ceturtās mazākās darbaspēka izmaksas 27 Eiropas Savienības (ES)...

Jau vairākkārt rakstīts par to, ka recesija un aktuālā parādu krīze daudzviet...