Foto & Video

Kā top?: 3D priekšmeti uzņēmumā Baltic 3D.eu

Žanete Hāka, 11.03.2016

Gatavā produkcija.

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Šajā piektdienā portāls db.lv ciemojas uzņēmumā Baltic 3D.eu, kurā ar 3D printeru palīdzību top dažādi priekšmeti.

«Uzņēmums darbību sāka 2013.gadā, kad bijām veikuši gandrīz gadu ilgu izpēti par to, kāda ir pareizā tehnoloģija un nopirkām savu pirmo printeri,» stāsta Baltic3D.eu vadītājs Jānis Jātnieks.

«Sākotnēji bija doma, ka to novietosim kaut kur birojā un tas pats savā nodabā strādās, taču ātri vien sapratām, ka printējumu apjoms un klientu ieinteresētība liecina, ka par darbību ir vērts domāt plašāk,» viņš norāda. «Sākām slēgt līgumus ar starptautiskajiem uzņēmumiem, lai veidotu tehnoloģisko nodrošinājumu bāzi. Katrai vajadzībai ir savs printeris, līdz ar to mēs nevaram ar vienu printeri visiem klientiem nodrošināt viņu vajadzības, tādēļ sākotnēji noslēdzām līgumu ar kādu uzņēmumu, un par izdevīgiem nosacījumiem sūtījām klientus pie tā. Šādi darbojoties gandrīz gadu sapratām, kuras ir iekārtas, kuras klientiem nepieciešamas visvairāk un šīs iekārtas nopirkām.»

Tirgus gan, pēc viņa teiktā pagaidām ir mazs, jo Latvija šo tehnoloģiju pielietojumā un attīstībā ir iepalikusi par 3-5 gadiem no citām Eiropas valstīm, līdz ar to nākas šīs valstis panākt.

«Mūsu klientus var dalīt vairākās grupās. Ir tādi, kuri plāno sākt ražot kādu detaļu. Viņi sākotnēji iedod mums izprintēt, un tad, iespējams, secina, ka detaļā ir jāizlabo kāda nianse. Tad to printē vēlreiz un tā līdz brīdim, kad uzņēmumu galarezultāts apmierina. Ir bijuši gadījumi, kad klients printē līdz pat 20 vai vairāk printējumiem, katru reizi ko pamainot, lai iegūtu nepieciešamo rezultātu un detaļu varētu sākt ražot. Otra klientu grupa ir tādi, kuriem ražojam galaproduktus. Un trešā klientu grupa ir īpašo vajadzību grupa – kuriem nepieciešamas tādas lietas, kuras nevar izgatavot ar tradicionālām metodēm. Viens no piemēriem ir galvaskauss, kas tiktu izmantots sejas rekonstrukcijas operācijai. Viena no pēdējām lietām, ko esam sākuši printēt, ir zobu printējumi ortodontijai, implantoloģijai, zobu kronīšu prototipi,» skaidro uzņēmuma pārstāvis.

Nesen LIAA administrētā Norvēģijas finanšu instrumenta projekta ietvaros uzņēmums atvēris jaunu ražotni. Piesaistot bankas Citadele aizdevumu, uzņēmums jaunajā ražotnē ieguldījis vairāk nekā 500 000 eiro, no kuriem 173 523,60 eiro ir Norvēģijas finanšu instrumenta līdzekļi.

«Mēs gribam kļūt aizvien lielāki un nodrošināt visu nepieciešamo vajadzību klāstu klientiem. Ņemot vērā mūsu izaugsmi un klientu interesi, neredzu iemeslu, kādēļ mēs nevarētu tuvāko pāris gadu laikā dubultot ražošanas apjomus. Pateicoties saņemtajam finansējumam, varam konkurēt ar ārvalstu uzņēmumiem. Lielākais klientu loks ir ražotāji (elektronika, patēriņa preču ražošana), medicīnas iestādes, savukārt nākotnes plānos ir arī vairāk strādāt ar arhitektiem.» Viens no pēdējiem produktiem, ko uzņēmums ir printējis, ir Daugavas stadiona makets.

«Pie mums nāk arī ārzemju klienti, kas šo tehnoloģiju pazīst, piemēram, Vācijas, Somijas, Polijas un Anglijas uzņēmumi,» skaidro J. Jātnieks.

Galerijā augstāk iespējams aplūkot, kā top priekšmeti ar 3D printera palīdzību!