Kā var diriģēt komfortu? Gudrās mājas 

Termins gudrās mājas zināms jau daudzus gadus. Tomēr pirmsākumos tas šķita vidusmēra cilvēkiem tāls, dārgs un šķietami nesasniedzams tehnoloģisks jauninājums, ko lietoja vai nu turīgi cilvēki, vai tehnoloģiju entuziasti. Bet laiks ir gājis uz priekšu, un lietas ir mainījušās. Tagad par gudrajām mājām var runāt ne vien ekskluzīvās villās Nicā, bet arī Madonā, Skultē un Limbažos – gan privātmājā, gan divistabu dzīvoklī. Kas ir gudrās mājas, un ko par tām būtu vērts zināt ikvienam mūsdienīgam cilvēkam?

SIA Citrus Solutions valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis, 2015. gada 20. aprīlis plkst. 12:56

Foto: no personīgā arhīva

Uzreiz jāmin, ka ir divu veidu gudrās mājas. Viens veids ir tās, kuru risinājumos uzsvars likts uz taupīšanu. Tie ir risinājumi, kas ļauj ietaupīt enerģiju, veikt patērētās enerģijas uzskaiti, analīzi un, vadoties pēc tā, veikt optimizāciju, kā arī papildus nodrošina klimata komfortu un ļauj vadīt, kontrolēt apgaismojumu, gaisa temperatūru utt. Šādus risinājumus mēs vairāk saprotam kā Building Managment Systems (BMS) jeb ēku vadības sistēmu. Tie ir risinājumi maksimāli efektīvai ēku ekspluatācijai un energoresursu ekonomijai un ietver vairāku inženiertehnisko sistēmu integrāciju. Tātad – tas ir veids, kā ēkas lietotāju dzīvi padarīt komfortablu un apsaimniekotājiem ļaut efektīvi un ekonomiski pārvaldīt ēkas. Šo sistēmu uzstāda galvenokārt lielākās ēkās – komercobjektos, birojos, skolās utt., un tā jau šobrīd ir gana populāra pasaulē un Latvijā.

Otra veida sistēma vēl nav iekarojusi tik lielu popularitāti kā ēku vadības sistēmas, un tās īstā vieta ir nevis lielajās ēkās, bet gan privātmājās un dzīvokļos. Lai gan arī publiskajā sektorā to, protams, uzstāda. Piemēram, modernās biroju ēkās, konferenču zālēs. Runājot par šo sistēmu, maģiskais atslēgas vārds ir komforts. Tātad sistēma, kas ļauj ietaupīt, ļauj ekonomiski pārvaldīt ēkas, bet papildus rada arī automatizētu vidi – tā ir īstā gudrā māja! Iespējas, ko sniedz gudrā māja, ir plašas. Apgaismojums, klimats, izklaides vide, kas nodrošina audio, video funkcijas un daudzas citas papildu ekstras – piemēram, aizkaru, žalūziju pacelšanās, logu aptumšošanās, ja ir uzstādīts šķidro kristālu stiklojums, TV ekrānu izvirzīšanās no sienas (griestiem), automatizētas mēbeles utt. Jā, kā jau filmās rāda. Tā ir realitāte, ko var vērot arī Latvijas mājās, par pasaules metropolēm nemaz nerunājot.

Ja ēku vadības sistēmu pasaule zina jau gadus divdesmit, tad gudrās mājas mēs iepazinām vien pirms gadiem pieciem līdz desmit. Un tas lielākoties ir saistāms ar IT jomas straujo attīstību. Datori, planšetes, viedtālruņi – tie ir rīki, gribētos pat teikt – burvju nūjiņas, ar kuru palīdzību savus sapņus īstenojam realitātē. Gudrās mājas ir vieta, kur saplūst dažādas nozares – IT joma, automātika, BMS, mūzikas atskaņošana, video utt. Cilvēku vēlme sasniegt vairāk un izdomāt arvien jaunas ērtības. Kā jau esmu iepriekš šajos rakstos minējis – ikviens atklājums cilvēces vēsturē ir bijis labākas un ērtākas dzīves meklēšana. Darīt mazāk, ātrāk, ērtāk, nedarīt nemaz.

Šobrīd ēku vadības sistēmu ražotāji jau skaitāmi simtos, bet gudro māju sistēmas ražo vien kādi pieci līdz desmit labas kvalitātes zīmoli. Turklāt joma aug un attīstās. Ja man ļauts prognozēt, tad es teiktu, ka jau pēc gadiem pieciem, desmit dažādas šādas sistēmas variācijas mājās būs jau kā norma. Kā ledusskapis. Kā veļas mašīna. Cilvēkiem ir vēlme savu vidi uzraudzīt un kontrolēt. Tālab arī šī joma tik strauji attīstās. Nu, padomājiet. Ir svētdienas rīts. Laisks rīts, kad var pavaļoties gultā. Un te – „dzin, dzin” – zvans pie durvīm, privātmājā vēl labāk – pie vārtiņiem. Jāceļas? Jākāpj laukā no gultas? Nē, ja vien varat paņemt rokās savu planšeti, paskatīties, kas notek Jūsu teritorijā, paskatīties, kurš gan atļaujas Jūs svētdienas rītā traucēt, un izvērtēt – piespiest podziņu, lai ielaistu šo cilvēku Jūsu mājās, vai turpināt laiski zvilnēt gultā. Baudīt svētdienu. Emocijas un sajūtas ir tas, ko sniedz šī sistēma. Un emocijas un sajūtas ir tas, kas šīs sistēmas rada un attīsta.

Tāpat jāpiemin, ka gudro māju attīstība veicina arī dažādu saistīto nozaru attīstību, arī pielāgošanos šai jomai. Proti, izklaides jomas ražotāji, piemēram, Sony, arī cenšas standartizēt savas iekārtas, lai tās būtu saslēdzamas vienotā mājas tīklā un dažādām telpām kontrolējamas no viena punkta neatkarīgi no tā, kur tās ir fiziski izvietotas. Lai tās varētu vadīt pat no attāluma, no jebkuras pasaules vietas.

No jebkuras pasaules vietas Jums ir iespēja būt arī viesmīlīgam namatēvam un ar vienu elegantu rokas kustību, piespiežot attiecīgo podziņu savā telefonā vai planšetē, ielaist savā mājā paviesoties draugus, pat tad, ja Jūs atrodaties Sidnejā, bet Jūsu mājas ir Rīgā. Un no Sidnejas Jūs ierīces ekrānā varat sekot līdzi tam, ko dara un kā uzvedas Jūsu viesi Rīgā. Tikai tad Jūs, iespējams, būsit arī pārāk ziņkārīgs namatēvs.

Arī Latvijā ir šādas gudrās mājas. Nenoliedzami, tas vēl vairāk ceļ īpašuma vērtību. Daudzos īpašumos šādu ultramodernu sistēmu ierīkošana ir teju vai nepieciešamība. Kāpēc? Lai saglabātu vēstures elpu, senatnīguma auru, autentisku noskaņojumu. Muzeji, pilis, muižas utt. Ēkas, kurās modernie TV un citas ierīces bojā skatu, bet ir nepieciešamas mūsdienīgai sadzīvei, ērtībām, komfortam. Šādos gadījumos ar sistēmu palīdzību viss liekais tiek paslēpts paneļos, vajadzības brīdī piespiežot attiecīgo podziņu, tas tiek izvirzīts ārā – TV, audio, video, aizkari utt.

Jāatzīmē, ka arī lietotājam jākļūst gudrākam, lai viņš varētu pilnvērtīgi izmantot visas gudrās mājās sniegtās priekšrocības. Jābūt tuvās attiecībās – attiecībās uz Tu – ar jaunākajām iekārtām –viedtālruņiem, planšetēm utt. Jāprot vadīt šīs sistēmas. Iespējas ir tiešām milzīgas. No vienota servera mājās vai arī no attālināta servera uzstādīt mūziku visās telpās, regulēt tās skaļumu pēc noskaņojuma – romantiska vai varbūt roķīga, piekļūt savai video datu bāzei no jebkuras vietas, kur esi, no rīta pamostoties vienkārši nospiest podziņu, lai atvērtu aizkarus, sevi lieki neapgrūtinot ar piecelšanos no gultas. Spēja regulēt apgaismojumu pēc noskaņojuma – tumšāku, gaišāku, ieskaitot krāsainās LED spuldzīšu variācijas, temperatūras regulēšana atbilstoši savam komforta līmenim, mūzikas uzstādīšana iecerētajā skaļumā un brīdī, teju vai mistiskā TV parādīšanās no kādas sienas, griestiem vai slēptiem paneļiem utt., u. tml. Apgaismojums, ventilācija, kondicionēšana, aizkari, žalūzijas, izklaides funkcijas – audio, video utt. Kādai būtu jābūt mūsu izglītībai, cik daudz pultīm būtu mums jābūt, lai to visu regulētu – katru par sevi, katru sistēmu atsevišķi? Taču gudrā māja to izdara mūsu vietā – apvieno šīs daudzās sistēmas vienā integrētā platformā, visu apkopojot tā, lai lietotājam tās būtu intuitīvi viegli uztveramas, saprotamas un lietojamas. Nav jābūt inženierim, lai būtu gudrās mājas īpašnieks. Tāpēc esam mēs, inženieri, kuri to visu sakārto tā, kā vajadzīgs – saslēdz, saprogrammē, palīdz tās viegli uzturēt utt.

Jā, bet jāatzīst, ka zināmai rocībai gan jābūt. Izmaksas, protams, ir skatāmas katrā individuālajā gadījumā, kā arī tās noteikti jāsamēro ar attiecīgā īpašuma vērtību. Šo sistēmu var ierīkot arī mazā lauku namiņā tālu prom no civilizācijas. Bet – vai tas ir vajadzīgs? Vai mēs brauktu ar 20 gadus vecu auto, kurā ir iestrādāts skārienjutīgs ekrāns? Es šaubos.

Runājot par auto, nāk prātā līdzība. Ja dažādas fīčas automobilī uztveram kā pašas par sevi saprotamas, tad kāpēc lai mēs tās par tādām neuztvertu arī mūsu mājās? Cik laika mēs pavadām automobiļos? Un cik – mājās? Mājās, protams, krietni vairāk! Tajā pašā laikā automobilī mums, iespējams, jau ir viens liels skārienjūtīgs ekrāns, kurā mēs vadām visas sistēmas, bet mājās – nē. Mājās mums ir daudzas pultis. Pultis, kas pazūd. Kuras kaitina, jo ar pulti x nevar vadīt ierīci y. Manuprāt, mājas esam pelnījuši vislielāko komforta līmeni. Kāpēc gan lai mājās ekstra būtu tas, kas automobilī jau ir norma? Lūk, tas ir nākotnes trends. Uz to mēs virzāmies.

Gudrā māja. Māja. Mājas. Vieta, kur cilvēki atgūst spēkus, kur atpūšas no lielā dzīves skrējiena. Kur atvelk elpu no darbā gūtā stresa. Kur gūst neatkārtojamo māju sajūtu. Izbauda komfortu. Daudziem tā ir jau tagadne. Daudziem – vēl nākotne. Bet reāla, iespējama.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

Izdevniecība Dienas bizness ar 12.novembri izdod iknedēļas biznesa žurnālu, kas aizstās laikrakstu...

«Man šķiet, ka šobrīd Baltija ir pats caurspīdīgākais finanšu tirgus dalībnieks visā...

Savu eko māju no salmu paneļiem Raiskuma pagastā būvē arī latviešu modele...

100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā pagājušajā gadā apgrozījuši 335,92 milj. eiro, un...

Viena kleita Andele Mandele kustības piekritēju rokās mēdz nomainīt pat piecas saimnieces...

No šīs sadaļas
2015. gada 02. aprīlis plkst. 9:30

Vērojot pēdējā laika plašsaziņas līdzekļos izplatītās ziņas, nākas secināt, ka, no...

2015. gada 26. marts plkst. 10:05

Kopš mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) ieviešanas diskusiju centrā vienmēr ir bijusi MUN...

2015. gada 12. marts plkst. 10:16

Pavisam nesen Google oficiāli ir paziņojis, ka savā algoritmā ieviesīs faktorus, kas...

2015. gada 03. marts plkst. 11:00

Viena no interesantākajām lietām, ko mums sniedz nesen publiskotā DNB Latvijas barometra...

2015. gada 02. marts plkst. 10:04

Latvijas vasaras nav visparedzamākās un vienmēr vispiemīlīgākās no laika apstākļu viedokļa,...

2015. gada 24. februāris plkst. 13:36

Februāra sākumā publicētajā SEB Nordic Outlook apskatā ekonomisti izceļ vairākus potenciālus...

2015. gada 23. februāris plkst. 14:46

Šī gada sākumā informējām, ka OCTA nozare pērn strādājusi ar 4,5 miljonu...

2015. gada 28. janvāris plkst. 14:26

Līdz šim, runājot par apdrošināšanas nozares attīstību, galvenā uzmanība...

2015. gada 27. janvāris plkst. 11:16

Kā liecina jaunākā DNB Latvijas barometra pētījuma rezultāti, gadu pēc eiro ieviešanas...

2015. gada 27. janvāris plkst. 10:51

VID konstatējis faktus, kas norāda uz ārvalsts komersanta pastāvīgās pārstāvniecības (PP) pazīmēm...