Karaļi mainās, cena arī 

Saūda Arābijas naftas politika, visticamāk, nemainīsies, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Jānis Šķupelis, 26.1.2015

Foto: REUTERS/SCANPIX

Pagājušās nedēļas izskaņā pasauli pāršalca ziņas, ka cienījamā 90 gadu vecumā miris Saūda Arābijas karalis Abdullahs, kas sākotnēji raisīja spekulācijas, ka varētu mainīties šīs ietekmīgas melnā zelta ražotājvalsts politika attiecībā uz naftas ieguvi un cenām. Tiesa gan, šādas spekulācijas ātri vien noplaka, jo sāka dominēt pieņēmums, ka kādas krasas Saūda Arābijas politikas izmaiņas pēc karaļa nāves diez vai būs novērojamas.

Tādējādi pašlaik nav sagaidāms, ka Saūda Arābija pēkšņi varētu apcirpt savus naftas ražošanas apjomus, tādējādi cīnoties ar šī resursa piegāžu pārpalikumu melnā zelta tirgū. Jāatgādina, ka naftas cena kopš pagājušā gada jūnijā sasniegtajiem augstumiem ir sarukusi gandrīz par 60%.

Raugoties uz naftas cenām preču biržās, zināma nervozitāte gan vērojama bija. Piemēram, Ziemeļjūras jēlnaftas Brent nākamā mēneša piegāžu kontrakta vērtība pagājušās nedēļas izskaņā palielinājās līdz 49 ASV dolāru atzīmei par barelu. «Nelielās neskaidrības iespaidā naftas cenas kāpums ir saprotams. Tomēr domājam, ka tā ir lieliska iespēja naftu pārdot dārgāk – neuzskatām, ka cenu paaugstināšanās būs noturīga,» spriež, piemēram, Francijas finanšu iestādes Societe Generale izejvielu tirgus eksperti. Tiek vērsta uzmanību arī uz to, ka vairāki tirgus dalībnieki, ņemot vērā iespaidīgo naftas cenu kritumu, mēģināja rast iemeslu spekulācijām par šī resursa vērtības cenas īstermiņa palielināšanos.

Visu rakstu Karaļi mainās, cena arī lasiet 26. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.