Lauksaimniecība

Kārklu plantācijas var līdzēt CO2 izmešu samazināšanā

Māris Ķirsons, 24.08.2016

Reinis Silups

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Siltumnīcu gāzu emisiju Latvija var daļēji samazināt, mazauglīgās lauksaimniecības zemēs ierīkojot selekcionēto kārklu plantācijas; zemnieki ideju vēl vērtēs, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

«Pēdējos gados arvien pieaug spiediens pēc tā dēvētajiem zaļajiem produktiem – pārtikas, kosmētikas, siltuma, elektrības, turklāt klimata pārmaiņu kontekstā tiek pieņemti lēmumi par CO2 izmešu samazināšanu, kas skars ne tikai rūpniecību vai enerģētiku, bet arī lauksaimniecību, kur būs jāmeklē risinājumi, kā samazināt siltumnīcu gāzu emisijas apmērus, un viena no iespējām ir ierīkot selekcionēto kārklu plantācijas,» piedāvā Selekcionēto kārklu audzētāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Reinis Silups.

Selekcionētos kārklus galvenokārt izmanto kurināmās šķeldas ieguvei, savukārt ārzemēs tiek ražoti arī bioprodukti – kosmētika un medikamenti, kuru pamatā ir kārklu miza. «Kārklu miza satur vielas, no kā gatavo aspirīnu. Piemērām, Dānijā no kārkliem tiek ražoti dažādi biokosmētikas produkti – mutes skalojamais līdzeklis, roku krēms, šampūns, skūšanās putas u.tml.,» uz lūgumu minēt citas selekcionēto kārklu izmantošanas iespējas atbild R. Silups.

Viņš norāda, ka Latvijā pašlaik tiek testēta kārklu izmantošana kokogļu ražošanā.

Visu rakstu Kārklu plantācijas var līdzēt CO2 izmešu samazināšanā lasiet 24. augusta laikrakstā Dienas Bizness.