Kazas piena pietrūkst 

#Kazkopībā dzīvnieku skaitam ir tendence palielināties; aug pieprasījums pēc kazas piena produktiem.

Sandra Dieziņa, 12.02.2018
1/6

SIA Līcīši Ltd komanda

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Kazkopībā dzīvnieku skaitam ir tendence palielināties; aug pieprasījums pēc kazas piena produktiem, bet aizvien novērojams šī piena trūkums, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Latvijā ir tikai trīs kazas piena pārstrādes uzņēmumi – SIA Līcīši Ltd, Madonas novada z/s Līvi, kā arī a/s Cesvaines piens, kura pagājušajā gadā sāka kazas piena pārstrādi un puscietā siera ražošanu rūpnieciskos apjomos; pārējie ir mājražotāji. Līcīši Ltd ir vienīgā saimniecība, kas tirdzniecības tīkliem piegādā tieši svaigu kazas pienu.

Ozolnieku novada bioloģiskā saimniecība SIA Līcīši Ltd ir viena no tām, kas pārvarējusi vairākas krīzes un joprojām ražo kazas pienu un sieru. Saimniecību 1992. gadā nodibinājis saimnieks Aivars Liepiņš, kurš pamazām saimniekošanu nodod meitas Līgas Marcinkonienes rokās.

Pašlaik saimniecībā galvenos ieņēmumus nodrošina kazas piens. L. Marcinkoniene atzīst, ka vēl viena pārstrādes uzņēmuma pievēršanās kazas piena pārstrādei ietekmēja situāciju nozarē, radot kazas piena iztrūkumu. Proti, iepriekš Līcīši Ltd pārstrādes vajadzībām iepirkuši pienu no sadarbības partnera, bet vēlāk tas sācis sadarboties ar Cesvaines pienu. Lai palielinātu saražotā piena apjomus un būtu neatkarīgi, pašlaik Līcīši Ltd mērķtiecīgi palielina ganāmpulku. Pērn saimniecībā bija 200 kazas, no tām 100 slaucamas, bet šogad to skaits varētu augt. Līcīšu ganāmpulks ir papildināts ar Anglo-Nūbijas šķirni, kuru pienā ir vairāk olbaltumvielu, un laiks rādīs, cik ražīga būs šī šķirne. Pagājušajā gadā Līcīšos saražoja vairāk nekā vienu tonnu piena nedēļā, viena kaza vidēji deva 2–2,5 l piena dienā. Pārsvarā saražotais tiek realizēts lielveikalos, kā arī restorānos, tostarp Rīgas restorānā Osiris, kam Līcīši Ltd jau ilgus gadus piedāvā kazas sieru.

Lielveikaliem savu produkciju piegādā arī Madonas novada z/s Līvi. Aptuveni 300 kazu lielā ganāmpulka saimnieks Raimonds Melderis spriež, ka vajadzīga kvalitatīva izejviela, lai varētu saražot labu produktu.

Visu rakstu Kazas piena pietrūkst lasiet 12. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

?http://www.db.lv/diskusija/vai-bio-partikas-uzvaras-gajiens-latvija-turpinasies

Jaunākais izdevums