Kāzu kods: Modē klasika un mežģīnes 

Kāzas Latvijā šobrīd biežāk nekā agrāk rīko brīvā dabā, tādēļ līgavas izvēlas vieglas, plīvojošas un kustību neierobežojošas kleitas.

Žanete Hāka, 02.06.2014
1/11

Linda Garkāne-Sondore

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Šajā sezonā priekšroka tiek dota klasiskajiem modeļiem, kas papildināti ar mežģīnēm, taču ir bez liekiem dekoriem. Jaunas vēsmas kāzu kleitu modē ir apmetņi un pēc individuāla pasūtījuma veidotas matu rotas.

Vienkāršība, kvalitāte

Jauno līgavu stils pašreiz ir lakonisks, bez liekām detaļām – grezni izšūti audumi un smalki dekori atlikti malā, jaunākās tendences raksturo kāzu kleitu dizaineri un salonu pārstāvji. Lielāka uzmanība tiek pievērsta kleitu audumam un aizvien biežāk topošās līgavas nāk jau ar gataviem attēliem, kā kleitai jāizskatās, un zina, kādi aksesuāri tai piestāvēs.

«Viena no šīs sezonas aktualitātēm kāzu kleitās ir princips «less is more» (jo mazāk, jo vairāk jeb labāk),» tendences raksturo modes zīmola Narciss dibinātāja Alise Trautmane. To apstiprina arī kāzu salona Souffle īpašniece Linda Garkāne-Sondore, uzsverot, ka līgavas izvēlas kuplās princešu kleitas, A-silueta kleitas, nāriņas tipa kleitas un taisna piegriezuma kleitas, taču tā ir eleganta, askētiska un lakoniska kleita, nekādu spīguļu un dažkārt pat arī ne mežģīņu, tiek izvēlētas tīras kleitas līnijas, atstājot pašu kleitas valkātāju uzmanības centrā. Arī kāzu salona Ingrīda dizainere Ingrīda Vaivade norāda uz līdzīgām tendencēm, tomēr piebilst, ka ir otra līgavu grupa, kuras vēlas būt atšķirīgas, uzdrošinās būt ekstravagantākas, īstenot sapņus, izmantojot individuālās skices veidošanas pakalpojumu. Šajā gadījumā priekšroka tiek dota kleitām ar atkailinātu muguras daļu (vai arī tā ir tikai piesegta ar ļoti caurspīdīgu audumu), mini, augstajiem šķēlumiem. Vairāk tiek apspēlēts kleitas garums, tam kļūstot īsākam. «Pagājušajā sezonā kāzu modē ienāca vairāk krāsu – piparmētru zaļais, maigs debesu zilais, persiku un dažādu tonalitāšu pūdertonis, bet šī gada krāsa ir rozā – nevis spilgtie toņi, bet maiga un viegla,» stāsta L. Garkāne-Sondore. Joprojām tiekot turpināta iepriekšējo sezonu tēma par īsākām vai garākām mežģīņu piedurknītēm dažādās interpretācijās. «Protams, mežģīnes nekad neiziet no kāzu kleitu modes,» piekrīt A. Trautmane, uzsverot, ka šajā sezonā tās ir jo īpaši smalkas un gaisīgas, bez liekiem akmeņu izšuvumiem vai arī pretēji – no raupjas, biezas kokvilnas, kas piešķir kleitai vintage šarmu un lieliski iederas kāzu svinībām brīnišķīgā puķu dārzā vai vīnogulāju ieskautā palazzo Toskānā.

«Tā kā arvien vairāk jauno pāru plāno kāzas dabā – skaistā dārzā, muižas parkā, pie jūras vai eksotiskā salā, tas ievieš savas korekcijas tērpa izvēlē,» stāsta A. Trautmane. Līgavas vēlas kleitu, kurā izskatās īpaši un svinīgi, taču arī tādu, ar kuru var fotografēties puķu plavā, skriet gar okeāna krastu un pēc tam vēl dejot līdz rītausmai. Joprojām pieprasītas ir garas kleitas, bet tagad tās ir vieglas, plīvojošas un kustību neierobežojošas, novērojusi Narcisa pārstāve.

Lai arī modeļi ir vienkāršāki, īpaša uzmanība tiek pievērsta kleitas audumam. «Līgavas jautā, vai mežģīnes ir roku darbs, izvēlas Swarovski, kas ir tirgus līderis jau ilgu laiku. Viņas ir ir gatavas maksāt mazliet vairāk par kvalitāti. Sabiedrība pamazām novērtē, ar ko tieši atšķiras speciāli klientei uzšūta kāzu kleita,» saka I. Vaivade.

Nereti kleitas šūšanai tiek izvēlēts augstākās kvalitātes zīds, kas brīvi krīt, veidojot skaistas, tīras līnijas, stāsta dizaineri.

A. Trautmane novērojusi, ka šajā vasarā kāzu kleitu modē ir ienākušas 50. gadu nianses – kupla svārku daļa, garums līdz potītei, bieži – saīsināta kleitas priekšpuse.

Pončo, lentas, cepures

Kā neierastu aksesuāru meitenēm, kas ir gatavas eksperimentēt, L. Garkāne-Sondore min īsākus vai garākus apmetņus vai pončo, kas parādījās jau pagājušajā sezonā. Tas ir oriģināls aksesuārs, kas aizstāj jau ierastās bolero jaciņas vai šalles. Tas ir gan funkcionāls, gan oriģināls risinājums plecu piesegšanai. Vēl jauna iezīme ir lences, kas muguras daļā krustojas.

Šobrīd lielākā daļa meiteņu kleitai un kāzu kopējai noskaņai rod iedvesmu internetā, izmantojot dažādas specializētas mājaslapas, tāpēc bieži uz salonu atnāk ar konkrētu bildi, kādai jābūt arī matu rotai, stāsta L. Garkāne-Sondore. Iespējas ir plašas – matu stīpas, lentas, cepurītes un citi aksesuāri. Šo iespēju izmanto daudzas meitenes, jo tā var pilnīgi saskaņot koptēlu.

Nākas nakšņot studijā

«Klientu pieprasījums sezonas laikā ir līdzīgs kā pagājušajā sezonā,» stāsta Souffle īpašniece. Arī sadalījums starp vēlmi kleitu šūt vai pirkt jau gatavu ir līdzīgs. Daļa līgavu izvēlas kleitu nomāt, tomēr vairākums tās iegādājas vai šuj. «Gandrīz katrai līgavai ir savs sapnis par kāzu kleitu. Ja arī nav konkrēti zināms modelis, tad, laikojot dažādus modeļus un analizējot, kas izskatās labāk, kopējiem spēkiem nonākam pie tā, kas ir atbilstošākais. Tas ir ļoti individuāls process,» saka L. Garkāne-Sondore.

I. Vaivade teic, ka līgavas uzdrošinās pašas noteikt modi. Viņas iedvesmojas no sarkanā paklāja pasākumiem, no slavenībām, kurām seko sociālajos tīklos, bieži pašas labi zina, kas viņām patiktu.

Kāzu kleitu dizaina izstrāde un izgatavošana nav salona Narciss pamatnodarbe, tāpēc katru vasaru salona darbinieki piekrīt izstrādāt tikai pāris kāzu kleitu – tas ir atbildīgs un individuāls process un prasa lielu atdevi no visas komandas, uzsver A. Trautmane. Tā kā Narcisa kleitas tiek izgatavotas no izsmalcinātiem audumiem, mežģīnēm no Itālijas un Francijas, jārēķinās, ka tikai auduma piegāde nereti aizņem 4–6 nedēļas. No pirmās tikšanās līdz pēdējai mērīšanai paiet vidēji 2–4 mēneši, bet salona darbinieki ir arī izgatavojuši burvīgu kleitu divu nedēļu laikā – paši lidojuši uz Parīzi pēc auduma un pēdējās naktis burtiski nakšņojuši studijā, lai kleitu pabeigtu laikā, atminas A. Trautmane.

Kleitu darināšana patiešām dažkārt tiek atlikta uz pēdējo brīdi, piekrīt aptaujātās uzņēmējas.

«Ja pāris ir nolēmis apprecēties pēc iespējas ātrāk, svarīgi ir izvēlēties servisu, kas nodrošinās pasūtījuma izpildi tajos termiņos, par kuriem vienojušies, ietverot vismaz divas pielaikošanas,» iesaka I. Vaivade.

Jaunākais izdevums