Kibernoziedznieki īstenojuši vienu no lielākajām banku aplaupīšanām pasaulē 

Starptautiskam kibernoziedznieku grupējumam no divām Tuvo Austrumu bankām  izdevies nozagt 45 miljonus ASV dolāru, uzlaužot karšu apkalpošanas kompāniju datorsistēmas un izņemot naudu no bankomātiem 27 valstīs. Noziegums atklāts sadarbojoties vairāku valstu, tostarp arī Latvijas, varasiestādēm.

Jānis Rancāns, 10.5.2013

Avots: SXC

ASV Tieslietu departaments saistībā ar zādzībām arestējis septiņus cilvēkus, kas darbojušies grupējuma Ņujorkas šūniņā. Tās vadītājs aprīlī atrasts noslepkavots Dominikānas republikā. ASV likumsargi uzskata, ka grupējuma līderi atrodas ārvalstīs.

Likumsargus arī pārsteidzis nozieguma apmērs un ātrums, ar kādu tas izdarīts. Aptuveni desmit stundu laikā, noziedzniekiem izdevies no bankomātiem izņemt 40 miljonus ASV dolāru, veicot kopumā 36 tūkstošus transakciju. Noziegums pastrādāts ar «ķirurģisku precizitāti», atzinušas ASV varasiestādes.

Saskaņā ar apsūdzību, grupējumam 2012. gada decembrī izdevies uzlauzt divu karšu kompāniju datorsistēmas Indijā. Grupējuma rīcībā bija nokļuvuši Omānas Bank of Muscat un Apvienoto Arābu Emirātu National Bank of Ras Al Khaimah PSC klientu MasterCard karšu dati. Pēc ielaušanās datubāzēs, noziedznieki noņēmuši karšu īpašnieku ierobežojumus naudas izņemšanai. Tad noziedznieki saviem aģentiem pasaulē izplatījuši viltotas bankas kartes, tālāk tie no bankomātiem pāris stundu laikā izņēmuši naudu.

Tā, piemēram, Ņujorkā 19. februārī desmit stundu laikā viņi no kāda Bank of Muscat konta izņēmuši 2,4 miljonus ASV dolāru, veicot 2,9 tūkstošus transakciju. Tajā pašā laikā Bank of Muscat kontus patukšojušas «naudas izņēmēju» komandas arī citviet pasaulē. Kopumā no Omānas bankas tika nozagti 40 miljoni ASV dolāru, bet no National Bank of Ras Al Khaimah – pieci miljoni.

Datu drošības eksperti uzskata, ka sekmīgas operācijas veikšanai, visticamāk, bija nepieciešams vairāku simtu cilvēku kopīgs darbs. Daudzi no tiem bijuši spējīgi datornoziedznieki, kuri mācējuši uzlauzt labi aizsargātās finanšu sistēmas. Grupējums izvēlējies Tuvo Austrumu bankas, jo tās ļauj saviem klientiem ar karšu palīdzību izņemt lielākas summas, kā arī tos neuzrauga tik cītīgi. Notikušais jau paspējis tikt nodēvēts par vieni no lielākajām banku aplaupīšanām pasaulē.

ASV varasiestādes nav sniegušas informāciju par noziedznieku aktivitātēm citās valstīs, tomēr norādījusi, ka sadarbojušas ar Japānas, Kanādas, Vācijas, Rumānijas, Apvienoto Arābu Emirātu, Dominikānas republikas, Meksikas, Itālijas, Spānijas, Beļģijas, Francijas, Lielbritānijas, Latvijas, Igaunijas, Taizemes un Malaizijas kolēģiem grupējuma atklāšanā.

Db.lv jau vēstīja, ka ASV varasiestādes izvirzījušas apsūdzības trīs kibernoziedzniekiem no Austrumeiropas. ASV uzskata, ka viņi ar vīrusa palīdzību izraisījuši desmitiem miljonu dolāru lielus zaudējumus. Apsūdzēto vidū ir arī Latvijas iedzīvotājs Deniss Čalovskis, kurš bijis pazīstams arī ar iesauku Miami.

Apsūdzētie izveidojuši datorvīrusu Gozi, kurš visā pasaulē inficējis vairāk nekā miljonu datoru, tostarp arī 200 ASV kosmosa izpētes aģentūrai NASA piederošu. Vīruss ticis radīts, lai ar tā palīdzību piekļūtu banku kontiem un tos iztukšotu.

Tevi varētu interesēt

Slovēnijas bankām, tostarp vienām no lielākajām valsts kredītiestādēm Nova Ljubljanska Banka...

Deivids Nats (David Nutt), brits, kurš pievērsies narkotiku ietekmes pētījumiem un bijis...

Eiropai ir nepieciešams rekapitalizēt, pārstrukturēt vai slēgt bankas, tādējādi veicot...

Starptautiskā reitingu aģentūra Standard & Poor's Latvijas banku sistēmu ierindojusi 7. grupā,...

Starptautiskā aizdevuma piešķiršana Kiprai, saskaņā ar kuru noguldījumiem bankās...

Nepalaid garām

LR Ģenerālprokuratūra, izmeklējot lietu par it kā 50 miljonu eiro naudas atmazgāšanas...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Sākotnēji Narvesen, izmantojot NFC tehnoloģijas iespējas, elektroniskā veidā apvienos uzņēmuma...

Laika posmā no 1992. gada aprīļa līdz attiecīgam mēnesim 2012. gadā Apple...

Nākamā gada beigās būs vairāk mobilo sakaru abonementu nekā iedzīvotāju uz zemeslodi,...

Būtiskas reformas valsts IKT saimniecībā sāk ar resora vadītāju izraudzīšanos, alga varētu...

Ventspils Augsto tehnoloģiju parkā 17.maijā atklās Latvijas un Zviedrijas kopuzņēmumu – šķidro...

Īrijas zemo cenu kompānija Ryanair nākusi klajā ar lietojumprogrammu RyanairTalk, kas ļauj...

Japānas tehnoloģiju uzņēmums Sony biznesa gadā, kas noslēdzās 31. martā, strādājis ar...

Windows 8 globālos veiksmes ūdeņos Microsoft nav ievedis; Latvijā cer uz labākiem...

Latvijā jaunākais mobilo sakaru operators Bite Latvija pirmajā ceturksnī strādāja ar 11,2...

Tehnoloģiju kompānijas Samsung un Apple savos produktos izmanto sastāvdaļas, kas izgatavotas, izmantojot...