Pasaulē

Ķīna varētu iegādāties 5% no Ukrainas

Jānis Rancāns, 24.09.2013

Avots: SXC

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ukrainas un Ķīnas varasiestādes apsver iespēju noslēgt līgumu, kura ietvaros Pekina uz 50 gadiem iznomās 3 miljonus hektāru no Ukrainas lauksaimniecības zemēm, tādējādi šī valsts kļūs par lielāko Ķīnas ārvalstu lauksaimniecības centru, vēsta ārvalstu plašsaziņas līdzekļi.

Sākotnēji Ķīna Ukrainā plāno iznomāt 100 tūkstošus hektāru Dņepropetrovskas reģionā. Vēlāk iecerēts šo platību palielināt līdz trīs miljoniem hektāru jeb aptuveni 5% no Ukrainas teritorijas, vēsta vietējie plašsaziņas līdzekļi. Ukrainai ik gadu šis darījums varētu ienest aptuveni 2,6 miljardus ASV dolāru. Ķīnieši uz iznomātās zemes iecerējuši audzēt cūkas un labību.

Vienlaikus līdz šā gada beigām paredzēts noslēgt vienošanos starp Pekinu un Kijevu, kas ļaus ukraiņu zemniekiem eksportēt miežus un sojas pupiņas uz Ķīnu. Tāpat sadarbību paredzēts padziļināt arī citās jomās.

Informāciju par apjomīgo darījumu par abām valstīm publiskojuši Ķīnas plašsaziņas līdzekļi, tomēr pagaidām oficiāla apstiprinājuma nav bijis. Ukrainas valdībai piederošā lauksaimniecības kompānija KSG Agro noliegusi, ka šāds darījums tiekot izstrādāts un pārrunāts. Patlaban vien notiekot darbs ar ķīniešu partneriem par apūdeņošanas sistēmu izstrādi.

Ķīnai ir pasaulē lielākais iedzīvotāju skaits, taču tikai 9% valsts teritorijas ir lauksaimniecībai piemērota zeme, kas nozīmē, ka milzīgās valsts pabarošanai, ķīniešu varasiestādēm jāizskata varianti ārpus robežām. Ķīna jau iepriekš kā vienu no saviem galvenajiem mērķiem pasludināja nodrošināt par 95% nodrošināt pašpietiekamību pārtikas ražošanā.

Ķīna jau veikusi apjomīgas lauksaimniecības investīcijas citās valstīs. Šīs valsts kompānijas par 1,2 miljardiem ASV dolāru iznomājušas 234 tūkstošus hektāru sojas pupiņu, kukurūzas un kokvilnas audzēšanai Argentīnā. Plašas lauksaimniecības zemes teritorijas ķīnieši apsaimnieko arī Brazīlijā.

Vienlaikus šādas Ķīnas aktivitātes ārvalstīs ir radījušas dažādas bažas. Šā gada jūnijā Austrālijas politiķi aicināja veikt nopietnākas pārbaudes saistībā ar ķīniešu pirkumiem lauksaimniecībā. Aizvadītajā gadā Ķīniešu investori iegādājās lielāko Austrālijas kokvilnas ražošanas kompāniju.

Komentāri

Pievienot komentāru