Ekonomika

Ķīnas ražotāji pārceļas uz zemāku izmaksu valstīm

Ilze Žaime, 27.06.2019

Ķīnas uzņēmuma ražotne Mjanmā

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai izvairītos no tirdzniecības kara, Ķīnas ražotāji arvien biežāk izvēlas pārcelt eksporta preču izgatavošanu uz zemāku izmaksu valstīm, ziņo Reuters.

Viens piemērs ir ložu necaurlaidīgu vestu, ieroču somu un cita aprīkojuma ražošanas uzņēmums Yakeda Tactical Gear Co, kura vadītājs Šū Ke'an darbaspēka trūkuma un augošā darbinieku atalgojuma dēļ pirmo reizi pārcelt ražotni prom no Ķīnas apsvēris jau pirms vairākiem gadiem. Pirms gada uzliesmojušie tarifu kari bijis pēdējais piliens galējā lēmuma pieņemšanai.

Dienā pēc ASV prezidenta Donalda Trampa lēmuma par papildu tarifu noteikšanu 200 miljardu ASV dolāru apjomā Ķīnā ražotajai produkcijai, Šū Ke'an izlēmis ASV tirgum paredzēto produktu ražošanu pārcelt uz Mjanmu. Nu jau Šū Ke'an par Guandžou, Ķīnā ražotajām vestēm nāktos ASV maksāt 42,6% augstus nodokļus. Ražošanas pārcelšana ir bijis pareizais lēmums ņemot vērā, ka vairāk nekā puse no uzņēmuma peļņas gūta ASV tirgū.

Ja spēkā stāsies Trampa plāns par 25% paaugstināt tarifus vēl 300 miljardu dolāru vērtai Ķīnas produkcijai, tad neskarts nepaliks neviens Ķīnas eksporta preču ražotājs.

Tarifu karš piespiež aizvien vairāk vienkāršu tehnoloģiju un zemākas vērtības produktu ražotāju sekot tiem ražotājiem, kas jau pirms vairākiem gadiem sāka pārcelt savas ražotnes uz tādām valstīm kā Vjetnama un Kambodža. Daži eksportētāji cenšas apiet augstos nodokļus savu produkciju sūtot cauri trešajām valstīm.

Ķīnā palikušie darbinieki tagad strādā, lai nodrošinātu pasūtījumus Tuvajiem Austrumiem, Āfrikai un Eiropai. Uzņēmuma Yakeda Tactical Gear Co ražotnes Mjanmā ražošanas uzraugs Marlar Šo bilst: «Ražošana norit ļoti labi un tiek saņemts daudz pasūtījumu. Šie produkti nonāk gan ASV, gan Eiropā». Ražošanai tiek izmantoti no Ķīnas importēti materiāli.

Mjanma ir kļuvusi par vienu no pieprasītākajiem galamērķiem Ķīnas uzņēmēju vidū. Par to var pateikties pieejamam un lētam darbaspēkam, kā arī ASV tirdzniecības attīstības programmai, kas dod iespēju šai jaunattīstības valstij eksportēt līdz 5000 produktu bez nodokļu piemērošanas. Ķīnas investīcijām ieplūstot, Mjanmas iesūnojušais industriālais sektors veiksmīgi ir sācis attīsties.

Citi uzņēmumi, kas jau daļēji ražoja savu produkciju ārvalstīs, plāno palielināt ārvalstīs ražotās produkcijas īpatsvaru. Piemēram uzņēmums ACMEX Group līdz šim Taizemē, Vjetnamā un Malaizijā ražoja 20% riepu, taču pēc pēdējās tarifu pacelšanas šo apjomu palielinās līdz 50%.

Komentāri

Pievienot komentāru