Finanses

Kuras bankas nodokļos nomaksājušas lielākās summas?

Žanete Hāka, 28.12.2016

ABLV Bank nodokļos nomaksājusi 16,5 miljonus eiro

Foto: Edijs Pālens/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas par komersantu veiktajiem nodokļu maksājumiem valsts kopbudžetā 2015. gadā var secināt, ka piecas lielākās Latvijas bankas nodokļos nomaksājušas gandrīz 80 miljonus eiro.

Iemaksas teju 80 miljonu eiro apmērā ir salīdzināmas ar Ārlietu ministrijas 2015. gada budžetu un izceļ finanšu sektora uzņēmumu ikgadējo būtisko ieguldījumu valsts budžetā un darbības caurspīdīgumu, apliecinot to, ka šīs jomas uzņēmumi godprātīgi maksā nodokļu maksājumus, tādā veidā arī domājot par darbinieku labklājību ilgtermiņā.

Banku nomaksātās summas var izteikt arī aktuālos un citreiz mūsu valsts mēroga sāpīgos rādītājos, piemēram, attiecībā uz budžeta vietu nodrošināšanu augstskolās. 2015./2016. mācību gadā tika imatrikulēti 28 306 studenti, taču tikai 6% no viņiem, jeb 1 719 cilvēkiem, ir iespēja studēt par brīvu. Ja banku veiktos nodokļu maksājumus novirzītu izglītības nozarei, tad ABLV Bank, Citadele, Rietumu Bankas, SEB bankas un Swedbank veiktie nodokļu maksājumi ne tikai atbrīvotu pārējos 26 587 studentus no vidējās gada studiju maksas 1 500 eiro apmērā, bet arī 10 mēnešus nodrošinātu visiem attiecīgajās programmās reģistrētajiem studentiem ikmēneša stipendiju 136,9 eiro apmērā.

Ja, savukārt, iepriekš minēto banku nomaksātos nodokļus izvēlētos novirzīt vecuma pensiju saņēmēju finansiālam atbalstam, tad katrs no pašlaik Latvijā reģistrētajiem 461 258 pensionāriem veselu gadu saņemtu ikmēneša pensijas piemaksu 14 eiro apmērā.

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra publiski pieejamās informācijas var secināt, ka Latvijā 2015. gadā reģistrētas 8 824 strādājošas medicīnas māsas.

Šo speciālistu vidējais atalgojums mēnesī ir aptuveni 770 eiro pirms nodokļu nomaksas. Ja lielāko banku veiktos nodokļu maksājumus, kas ir gandrīz 80 miljoni eiro, piešķirtu medicīnas nozarei, tieši medicīnas māsu atalgojumam, tad viņu atalgojums teju dubultotos. Katrai medmāsai būtu iespēja mēnesī saņemt aptuveni 1 540 eiro pirms nodokļu nomaksas.

Starptautiskās revīzijas un biznesa konsultāciju kompānijas KPMG Baltics SIA veiktie aprēķini liecina, ka banku nozares tiešais pienesums Latvijas IKP 2015. gadā bija 2,75%.

Galerijā augstāk iespējams aplūkot, kuras bankas nodokļos samaksājušas lielākās summas!