Likumi

Kurš katrs investors nederēs

Māris Ķirsons, 22.03.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nacionālās drošības vārdā zem papildu kontroles tupeles nonāks aptuveni 30 uzņēmumi, par kuru kapitāldaļu īpašniekiem nevarēs kļūt kurš katrs

Tāds ir Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas darba rezultāts, vērtējot piedāvātos grozījumus Nacionālās drošības likumā, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Tie paredz, ka valdībai būs tiesības atļaut vai neatļaut konkrētai personai iegūt ietekmi nacionālajai drošībai nozīmīgos uzņēmumos. Šādas pilnvaras gan netiks attiecinātas uz darījumiem, kas notikuši pagātnē. Saeimas deputāts Jānis Ādamsons atgādināja, ka grozījumu mērķis ir ieviest kontroles mehānismu attiecībā uz ārvalstu investīcijām vairākos segmentos. Tiesa, nav skaidrs, kādi varētu būt risinājumi, ja uzņēmumu kapitāldaļas vai akcijas tiek pārņemtas kā komercķīlas vai arī šiem uzņēmumiem ir mainījies nevis ārzemēs reģistrētais īpašnieks, bet gan īpašnieka kapitāldaļu turētājs. Komisija darbu pie šo grozījumu izskatīšanas vēl turpinās, bet paredzēts, ka jau rītdienas Saeimas plenārsēdē par tiem galavārdu teiks parlaments.

AS Conexus Baltic Grid valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis nosūtījis vēstuli atbildīgajai komisijai, norādot uz šī likumprojekta defektiem un radītajiem jautājumiem.

«Izpētot citu valstu praksi attiecībā uz ārvalstu investīciju kontroli un valsts drošības dienestu iesaisti investoru izvērtēšanā, konstatējām, ka tikai sešās no 28 ES dalībvalstīm (Somijā, Francijā, Vācijā, Spānijā, Zviedrijā, Lielbritānijā) parasti valsts savu ietekmi stratēģiskos uzņēmumos īsteno ar nozīmīgas līdzdalības apjomu. ES dalībvalstīs kopumā šāda vai līdzīga veida ierobežojumus attiecina galvenokārt uz aizsardzības nozari, nevis civilajiem objektiem,» norāda A.Kalvītis.

Visu rakstu Kurš katrs investors nederēs lasiet 22. marta laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru