Lai domā valsts. Tai galva lielāka 

Rūpes par vecumdienām vairākums Latvijas iedzīvotāju vēl aizvien pārliek uz valsts pleciem. Tikai 28% uzskata, ka par savām vecumdienām cilvēkiem būtu jāparūpējas pašiem.

Rūta Kesnere - DB komentāru nodaļas redaktore, 2019. gada 07. augusts plkst. 6:18

Foto: no DB arhīva

Tā tvīto socioloģisko aptauju veicējas – firmas SKDS direktors Arnis Kaktiņš. Tā tiešām nav laba ziņa, jo tas nozīmē, ka pieaugušie uzvedas un domā kā mazi bērni, kuri uzskata, ka mammai ir jārūpējas, lai būtu tīras zeķes, ko vilkt, un lai istabas stūros nerēgotos zirnekļu tīkli. Pie šādas attieksmes nav jābrīnās, ka niecīgs Latvijas iedzīvotāju īpatsvars veido uzkrājumus vecumdienām.

Es saprastu, ja aptaujas dati liecinātu, ka cilvēki vēlas uzkrāt pensijas gadiem, taču pašreizējie ienākumi to neatļauj. Taču, ja 70% respondentu, no kuriem taču visi nav mazturīgi, domā, ka par viņu vecumdienām jārūpējas valstij, nevis pašiem, tad šķiet, ka piepildīsies prognozes, ka pēc 20 – 30 gadiem Latvija būs pārpilna ar nabadzīgiem pensionāriem. Turklāt publiskajā telpā tiek gana daudz uzsvērts, ka valsts fondētie 1. un 2. pensiju līmeņi nodrošinās vien 40% no bruto darba algas. Pārējais jāpiekrāj pašiem. Lai motivētu cilvēkus to darīt, uzkrājumiem vecumdienām tiek piemērots attaisnoto izdevumu princips.

Protams, daudziem strādājošiem ienākumi ir par mazu, lai atļautos uzkrāt, taču socioloģiskās aptaujas ievēro reprezentativitātes principus (pārstāvētas visas sabiedrības grupas), līdz ar to visi 70%, kas uzskata, ka par vecumdienām jārūpējas valstij, noteikti neietilpst mazo algu saņēmēju kategorijā. Ja par vecumdienām jārūpējas tikai valstij, tad praksē tas nozīmē, ka jāpalielina sociālās iemaksas, lai cilvēki varētu saņemt adekvātas pensijas. Jo, kā jau teikts, pie pašreizējām iemaksām pensiju atvietojums ir vien 40% no bruto darba algas. Nevaru iedomāties nevienu Rietumeiropas valsti, nemaz nerunājot par ASV, kuras iedzīvotāji neveidotu uzkrājumus vecumdienām.

To, ka tādi jāveido, bērni uzsūc jau ar mātes pienu. Turklāt liela daļa Latvijas iedzīvotāju ne tikai neveido privātus uzkrājumus, bet arī neveic sociālās iemaksas no visas algas. Tieši aplokšņu algas veido lielāko ēnu ekonomikas īpatsvaru. Reizēm jābrīnās, cik grūti ir ieskaidrot, ka ar niecīgām sociālām iemaksām un bez uzkrājumiem vecumdienās būs jākar zobi vadzī. Turklāt šāda vieglprātīga attieksme nav vērojama tikai attiecībā uz tiem cilvēkiem, kuru ienākumi ir mazi. Šīs aptaujas dati zināmā mērā korelē ar citu aptauju (tiesa, ne SKDS), kurā vairums respondentu uz jautājumu, ko gaida no jaunievēlētā Valsts prezidenta, atbildēja – lai cilvēkiem būtu labāka dzīve. Atklāšu mazu noslēpumu – ja tiks gaidīts, ka mistisks «kāds» par mani parūpēsies, un ja laba dzīve tiks gaidīta no kāda cita, nevis sevis paša, tad, visticamāk, dzīve būs neizdevusies.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 29. jūlijs plkst. 6:22

Ar cēlu mērķi no SIA Rīgas satiksme valdes locekļa amata jūlija sākumā...

2019. gada 26. jūlijs plkst. 6:25

Nule kā par Lielbritānijas premjerministru kļuvušais toriju jeb konservatīvo līderis Boriss Džonsons...

2019. gada 24. jūlijs plkst. 6:00

Viens no globālās dienaskārtības aktuālākajiem jautājumiem ir tirdzniecības karš starp ASV un...

2019. gada 22. jūlijs plkst. 7:46

Ļoti nesmuki un prestižu graujoši. Piedodiet, bet tik banāli jāteic par notiekošo...

2019. gada 19. jūlijs plkst. 6:26

Tieši šāds secinājums radās pēc Tieslietu ministrijas rīkotās diskusijas sadarbībā ar Rīgas...

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

SIA Marine Digital System mērķis ir automatizēt procesus ostās, jūrniecības pakalpojumos...

Darbu sākusi latviešu uzņēmēju dibināta nekustamo īpašumu aģentu platforma «Big Bang Realty»,...

Kompāniju pārņemšanas un apvienošanās (M&A) darījumu jomā lielu aktivitāti tuvākajā laikā...

Lūšu dravā viesos aicina tos, kuri vēlas ko vairāk uzzināt par bišu...

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...