Latvijā augusi vidējā elektroenerģijas cena 

Pēc Lieldienu brīvdienām turpinājās vēsāki laikapstākļi, kas pagājušajā nedēļā veicināja elektroenerģijas cenu kāpumu Baltijā, kā arī vairākos Skandināvijas reģionos, informē AS Latvenergo.

Žanete Hāka, 24.4.2017

Foto: LETA

Baltijas reģionā vidējā elektroenerģijas cena pieaugusi par 10 % un sasniegusi 31,24 EUR/MWh. Latvijā un Lietuvā līdzīgs procentuālais cenu kāpums, sasniedzot attiecīgi 31,26 EUR/MWh līmeni Latvijā un 31,30 EUR/MWh cenu līmeni Lietuvā. Igaunijā savukārt cena pieaugusi par 9 % – līdz 31,16 EUR/MWh. Lietuvā papildu stimulu cenu kāpumam deva ierobežojumi elektroenerģijas importam no Kaļiņingradas visas nedēļas garumā. Latvijā savukārt cenu straujāku pieaugumu ierobežojusi Rīgas TEC darbība, kas veicinājusi saražotās elektroenerģijas apjoma pieaugumu, atsverot pakāpenisku ūdens pieplūduma samazinājumu Daugavā un tā ietekmi uz Daugavas HES darbību.

Vēsāki laikapstākļi veicinājuši arī augšupejošu elektroenerģijas patēriņa un izstrādes apjomu reģionā. Visās Baltijas valstīs kopumā patērētais elektroenerģijas apjoms pieaudzis par 2 % – līdz 483 GWh, bet izstrādātās elektroenerģijas apjoms pieaudzis par 10 % – līdz 404 GWh, tādējādi kopumā reģionā saražojot 83 % no patērētā elektroenerģijas apjoma.

Patēriņa un izstrādes apjomi visstraujāk auguši Igaunijā – patēriņš palielinājies par 3 % – līdz 162 GWh, bet izstrāde par 25 % – līdz 193 GWh, un līdz ar to ir saražots par 19 % vairāk elektroenerģijas nekā valstī patērēts. Lietuvā savukārt izstrādes apjoms samazinājies par 10 % – līdz 42 GWh, bet patēriņš pieaudzis par 2 % – līdz 187 GWh, un tādējādi saražoti vien 22 % attiecībā pret patērēto elektroenerģijas apjomu. Latvijā arī abos rādītājos novērojami kāpumi – elektroenerģijas patēriņš pieaudzis par 1 % – līdz 135 GWh, bet izstrādātās elektroenerģijas apjoms par 2 % – līdz 169 GWh, un kopumā saražots par 25 % vairāk elektroenerģijas nekā iekšzemē patērēts aizvadītās nedēļas laikā.