Latvijā uzņēmumu valdēs teju divreiz vairāk sieviešu nekā vidēji pasaulē 

Pasaulē tikai 16,9% valdes locekļu un 5,3% valdes priekšsēdētāju ir sievietes

Anda Asere, 04.12.2019

Foto: SCANPIX/LETA

Par to liecina jaunākais "Deloitte" globālais pētījums "Sieviete uzņēmuma vadībā", kas apskata, kā 66 pasaules valstīs tiek veicināta sieviešu iesaiste uzņēmumu augstākā un vidējā līmeņa vadībā, cik šobrīd ir liels sieviešu īpatsvars uzņēmumu valdēs un vai pastāv kopsakarības starp valdes priekšsēdētāja dzimumu un dzimumu diversifikāciju uzņēmuma valdē.

Pēdējos gados situācija ir nedaudz uzlabojusies un sieviešu īpatsvars uzņēmumu augstākajos amatos kāpis par 1,9 procentpunktiem kopš iepriekšējā pētījuma 2017. gadā, tomēr joprojām tas saglabājas neliels.

"Ja globālie rādījumi turpinās līdzšinējo izaugsmes tempu, sieviešu īpatsvaram kāpjoties vidēji par vienu līdz diviem procentpunktiem gadā, mums var nākties gaidīt pat 30 gadus, līdz globālā līmenī tiktu sasniegts dzimumu līdzsvars uzņēmumu valdēs," norāda Kristīne Jarve, "Deloitte" Baltijas partnere un "SheXO" kustības līdere Latvijā. Viņa uzskata, ka šī brīža statistika norāda uz nepieciešamību pieņemt lēmumus un uzsākt aktīvu rīcību dzimumu paritātes veicināšanai.

Pētījums atklāj, ka sieviešu īpatsvars valdē pārsniedz 30% robežu vien sešās valstīs - Norvēģijā, Francijā, Zviedrijā, Somijā, Jaunzēlandē un Beļģijā. Trīs no šīm valstīm ieviesušas kvotas, kas paredz dzimumu līdzsvarošanu uzņēmumu vadībā. Pārējās trīs šādus rādītājus sasniegušas bez kvotu palīdzības.

Latvija no sešām progresīvajām valstīm atpaliekot vien nedaudz un sieviešu īpatsvars augstākā un vidējā līmeņa vadībā ir 29%.

"Latvijā vēsturiski labus dzimuma līdzsvara rādītājus uzņēmumu vadībā mēdz skaidrot ar ilgstošu Vairas Vīķes-Freibergas prezidentūru, kas motivējusi un iedvesmojusi sievietes ieņemt vadošus amatus, kā arī veicinājusi stereotipu mazināšanos sabiedrībā. Tiek ieviesti arvien jauni risinājumi dzimumu līdzsvara veicināšanai, piemēram, šogad tika atklāta Latvijas dažādības harta,» saka K. Jarve.

Lietuvā šis rādītājs ir 10,8%, bet Igaunijā - 8%. Kā galveno iemeslu tik zemai sieviešu proporcijai augstākā un vidējā līmeņa vadībā kaimiņvalstu uzņēmumos viņa min joprojām pastāvošos dzimumu stereotipus un novecojušus darba kultūras principus.

Zemākā sieviešu pārstāvniecība augstākā līmeņa amatos ir Katarā (0,6%), Saūda Arābijā (0,7%) un Dienvidkorejā (2,4%).

Analizējot kopsakarības starp valdes priekšsēdētāja dzimumu un dzimumu īpatsvaru valdē, iezīmējas interesanta likumsakarība. Uzņēmumos, kur valdes priekšsēdētāja ir sieviete, sieviešu īpatsvars valdē ir lielāks un ir 31,8%, nekā gadījumos, kad valdes priekšsēdētājs ir vīrietis, kur tas ir 25,4%.

Visaugstākais sieviešu īpatsvars uzņēmuma valdē Eiropas kontekstā iezīmējas dzīvības zinātņu un veselības aprūpes (28,2%), patērētāju pakalpojumu (27,7%) un finanšu pakalpojumu jomā (26%). "Pētījumos vairākkārt pierādīts, ka dažādība ne vien nāk par labu uzņēmuma kultūrai, bet arī uzlabo biznesa rezultātus, veicina veiksmīgāku lēmumu pieņemšanas procesu un inovāciju ieviešanu. Uzskatām, ka tādējādi tiek virzīta ne tikai uzņēmuma, bet arī valsts izaugsme, tādēļ lepojamies, ka "Deloitte Latvia" 50% no partneriem ir sievietes," saka K. Jarve.