Tirdzniecība un pakalpojumi

Latvijā visaugstākais nelegālo cigarešu īpatsvars Eiropā

Žanete Hāka, 30.06.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nelegālā cigarešu tirdzniecība Latvijā pērn samazinājās līdz 28,9% salīdzinājumā ar 30,7% 2012. gadā, un tomēr Latvija aizvien joprojām ieņem pirmo vietu Eiropas Savienībā, liecina šodien publicētie KPMG veiktā Eiropas mēroga pētījuma rezultāti.

Lietuvā un Igaunijā nelegālās cigarešu tirdzniecības īpatsvars bija attiecīgi 27,1% un 18,6%.

Pēc KPMG datiem, ikgadējie zaudējumi no nesamaksātiem nodokļiem cigarešu kontrabandas dēļ Latvijā sasniedz aptuveni 69 miljonus eiro. Parasti kontrabandas plūsmas uz Latviju nāk no blakus esošā lētākā Krievijas tirgus, bet pēdējā laikā arī no Baltkrievijas. Pērn kontrabandas apjomi no Krievijas kritās par 30,1%, un Baltkrievija no Krievijas pārņēma lielākā kontrabandas avota lomu. Tagad kontrabanda no Baltkrievijas veido aptuveni 60% no kopējā kontrabandas un viltoto cigarešu daudzuma; visas Grodņas tabakas fabrikā ražotās cigarešu markas, tādas kā Premier, NZ un Fest, veidoja ievērojamu procentuālo pieaugumu kontrabandas un viltoto cigarešu plūsmās 2013. gadā.

Rūpnieciski ražoto cigarešu patēriņš 2013. gadā samazinājās tikai nedaudz – par 0,6%.

2013. gadā katra desmitā Eiropas Savienībā patērētajām cigaretēm bija nelegāla, un 33% no nelegālām cigaretēm bija baltā kontrabanda (cigaretes, kuras parasti legāli ražo vienā valstī/tirgū, galvenokārt kontrabandai. Lai gan šīs cigaretes no dažām valstīm var tikt eksportētas arī legāli, tās šķērso robežas kā kontrabanda ceļā uz mērķa tirgu, kur legāli šīs cigaretes izplata ierobežotos daudzumos vai vispār neizplata, bet pārdod, nemaksājot nodokļus). Kā liecina KPMG pētījums, tas ir jauns nelegālo cigarešu veids – tās ir zīmolu cigaretes, kas tiek ražotas tikai un vienīgi kontrabandai.

KPMG secināja, ka, lai gan patērēto baltās kontrabandas cigarešu daudzums 2013. gadā pieauga par 15%, salīdzinot ar 2012. gadu, kopumā nelegālā cigarešu tirdzniecība ES ir stabilizējusies, nedaudz samazinoties no rekordaugstā 11,1% līmeņa 2012. gadā līdz 10,5% 2013. gadā. Šo stabilizāciju izraisīja būtiska cigarešu kontrabandas samazināšanās, jo pieauga tabakas nozares, valdību un tiesībsargājošo iestāžu pūliņi nelegālo darbību ierobežošanai. Parasti cigaretes tiek nelegāli ievestas no valstīm ar zemākām nodokļu likmēm valstīs ar augstākiem nodokļiem.

Kopumā ES tika patērēti 58,6 miljardi nelegālo cigarešu, kas ir ekvivalents Spānijas un Portugāles kopējam cigarešu patēriņam, un kopā nodokļos netika samaksāti 10,9 miljardi eiro.

Vislielākais baltās kontrabandas līmenis 2013. gadā konstatēts Polijā (4 miljardi), Grieķijā (2,8 miljardi), Spānijā (2,5 miljardi), Bulgārijā (1,6 miljardi) un Vācijā (1,4 miljardi).

Komentāri

Pievienot komentāru