Latvijas bezdarba problēma - pieprasījuma trūkums 

Latvijā ir nevis strukturāls bezdarbs, bet gan ciklisks – tā divos neatkarīgi veiktos pētījumos secinājuši zinātnieki – Mihails Hazans un Alfa Vanaga vadīta pētnieku grupa

Dienas Bizness, 04.3.2013

Foto: SXC

Ja tas tā ir, tad valsts politikai pirmām kārtām jābūt vērstai uz to, lai radītu jaunas darba vietas, uzsver pētnieki. Strukturāla bezdarba iemesli ir neatbilstība starp darba spēka piedāvājumu un pieprasījumu profesionālās sagatavotības, nozaru, ģeogrāfisku vai kādu citu iemeslu dēļ. Ciklisks bezdarbs ir saistīts ar darbaspēka pieprasījuma kritumu. Ja pieprasījums pēc darbaspēka aug, bezdarbs samazinās un otrādi – šādi ekonomikas pētnieks Baltic International Centre for Economical Policy Studies – BICEPS direktors A. Vanags skaidro terminos ietverto jēgu. Viņš norāda: lai gan ekonomikā beidzamajos divos gados ir vērojamas pozitīvas tendences un tās atveseļošanās tiek uzskatīta par veiksmes stāstu, Latvijā joprojām ir sestais augstākais bezdarba līmenis Eiropas Savienībā (ES).

Kaut arī medijos bieži vien izskan ziņas, ka uzņēmējiem trūkst atbilstoša darbaspēka, patiesībā uzņēmēji kā galveno attīstības kavēkli min pieprasījuma trūkumu pēc viņu precēm vai pakalpojumiem, atklājis pētnieks.  Arī A. Vanaga pētnieku grupa atklājusi, ka starp faktoriem, kas ierobežo ražošanas attīstību, uzņēmēji pirmām kārtām min pieprasījumu (50%) un tikai 5–10% – darbaspēka trūkumu.

Otrs aspekts, uz kuru vērš uzmanību M. Hazans, ir vakanču līmenis (vacancy rate). Zinātnieks atklājis, ka vakanču līmenis ir zems gan nozaru griezumā, gan arī profesiju un amatu grupās. Pat tādās nozarēs kā informācijas tehnoloģijas, finanšu jomā un tirdzniecībā vakanču līmenis ir zems salīdzinājumā ar to līmeni, kāds bija pirms krīzes.

Trešais aspekts, kādā M. Hazans pētīja darba tirgu, bija – cik ātri vakances tiek aizņemtas. Īsā atbilde ir «ātri». Vidēji vakances tiekot aizņemtas aptuveni divas reizes ātrāk nekā 2008. gadā. Puse no vakancēm tiek aizņemtas 22 dienās, trīs ceturtdaļas – ātrāk nekā 50 dienās. LU profesors vakanču analīzi veicis, izmantojot arī personāla atlases CV Online datus. Arī tie rāda, ka vakances ātri tiek aizpildītas – vidēji 20–25 dienās.

«Vai tas saskan ar strukturālu bezdarbu?» retoriski vaicā pētnieks un pats atbild – viņaprāt, ne. «Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) par ilgtermiņā neaizpildītu vakanci definē tādu, kas nav aizpildīta vienu mēnesi, savukārt, lai cilvēku sauktu par ilgstošu bezdarbnieku, viņam gadu jābūt bez darba, norāda M. Hazans. Viņaprāt, tas «kaut ko pasaka par Latvijas darba tirgu».

Uz pētījumu rezultātu prezentāciju Rīgas Ekonomikas augstskolā (SSE Riga) bija sanākuši pārstāvji no Latvijas Bankas, starptautiskām organizācijām, LU mācībspēki un citi interesenti. Raisījusies spraiga diskusija par metodoloģijas jautājumiem: vai M. Hazana un A. Vanaga pētījumi un secinājumi ir zinātniski korekti, ar kādām metodēm var precīzāk noteikt bezdarba raksturu utt. Latvijas Bankas pārstāvis, piemēram, aizrādīja, ka darba tirgū ir vērojams neliels algas kāpums un ka, viņaprāt, šāda tendence ir pretrunā ar ciklisku bezdarbu.

 

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Tevi varētu interesēt

2012.gadā par 11,1 tūkst. cilvēku samazinājies darba meklētāju skaits (15-74 gadi). Darbu...

Lai piedāvātu aktuālās sezonālās vakances dažādās profesionālās darbības jomās, Nodarbinātības...

Pērn veiktajā SKDS socioloģiskajā aptaujā noskaidrots, ka pēdējo desmit gadu laikā 19%...

Bezdarbniekus un darba meklētājus sagaida virkne izmaiņu - paplašināts bezdarbnieka statusa...

Latvijā joprojām ļoti pieprasīti un trešajā vai ceturtajā kursā jau izķerti ir...

Nepalaid garām

LR Ģenerālprokuratūra, izmeklējot lietu par it kā 50 miljonu eiro naudas atmazgāšanas...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Latvijas lielo uzņēmumu darbinieki ir ar augstāku piesaistību savam darba devējam nekā...

2012.gadā par 11,1 tūkst. cilvēku samazinājies darba meklētāju skaits (15-74 gadi). Darbu...

Pērn vidējā darba samaksa valstī ir palielinājusies par 3,7% līdz 481 latam,...

Domāju, ka katram no mums vismaz vienu reizi dzīvē ir nācies būt...

Šobrīd vadītājus nereti raksturo zibenīga traukšanās cauri darba telpām, skrienot...

Latvija Jauniešu garantijas programmai saņēmusi 80 miljonus eiro (55 miljonus latu), kas...

Nevarat izturēt savu vadītāju? Pie tā varētu būt vainojama arī jūsu karjeras...

Sagaidot Vienlīdzīgas darba samaksas dienu, ko šogad 28.februārī visā Eiropas Savienībā...

Lai piedāvātu aktuālās sezonālās vakances dažādās profesionālās darbības jomās, Nodarbinātības...

Vai darbinieks drīkst atteikties mainīt darba veikšanas vietu? Lūk, situācija:...