Vispārēja ārējās tirdzniecības nostiprināšanās pasaulē, pagaidām vēl veicina arī Latvijas eksporta pieaugumu.
Nule kā publicētie Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina par to, ka Latvijas eksporta apjomi šā gada otrajā ceturksnī sasnieguši jaunu vēsturisko rekordu, absolūtos skaitļos sasniedzot 1,486 miljardus latu, bet eksporta apjoms salīdzināmajās cenās (atrēķinot inflācijas ietekmi) gada laikā ir audzis par 16,6%.
Pēc statistiķu aprēķiniem, šā gada jūnijā salīdzinājumā ar atbilstošu mēnesi pērn lielākais kāpums bijis minerālajam kurināmajam, naftai un tās pārstrādes produktiem, pieaugumam sasniedzot 2,9 reizes, bet šīs preču grupas īpatsvars eksporta struktūrā jūnijā sasniedza 10,2%. Tā kā vietējais minerālais kurināmais Latvijā pagaidām ir vienīgi kūdra, tad lielais kāpums pamatā ir jāsaista ar naftas produktu reeksportu.
Tomēr arī Latvijā saražoto preču apjoms atsevišķās pozīcijās spējis demonstrēt vērā ņemamu pieaugumu, ļaujot izteikt viedokli par Latvijas apstrādes rūpniecības ieiešanu jaunā izaugsmes fāzē. Tā, piemēram, viens no eksporta smagsvariem – ķīmiskā rūpniecība gada laikā palielinājusi eksporta apjomus par 69,4%, savukārt metālu un to izstrādājumu eksports kāpis par 47,7%.
Neraugoties uz to, ka vēl pagājušā gada beigās tika runāts par gaidāmo eksporta izaugsmes tempu samazināšanos, situācija pagaidām attīstās pēc samērā optimistiska scenārija. Te gan jāpiebilst, ka situāciju var mainīt finansiālo problēmu saasinājumus ASV un eirozonas perifērijā. Ja būtiski samazināsies būvniecības apjomi Lielbritānijā un Vācijā, ir skaidrs, ka ievērojami cietīs Latvijas koksnes un metāla izstrādājumu eksports.
To, kādu ietekmi pašreizējās finanšu negācijas varētu atstāt uz Latvijas uzņēmumiem, visticamāk, uzzināsim gada nogalē. Runājot par parādu krīzi, atsevišķi apspekti Latvijas eksportam varētu nākt pat par labu. Gadījumā, ja ASV Federālā rezervju sistēma atkal ieslēgs naudas drukājamo mašīnu vispārējais pieprasījums pasaulē tiks uzturēt ar kvantitatīvām metodēm. Tas gan nav veselīgi no ASV fiskālās stabilitātes viedokļa, toties Latvijas ražotājiem var ļaut turpināt palielināt eksporta apjomus.