Enerģētika

Latvijas JAG NextGen Wind grasās veikt revolūciju enerģētikas tirgū

LETA, 10.05.2014

Foto: SXC

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirms diviem gadiem dibinātais SIA JAG NextGen Wind apņēmies veikt revolūciju enerģētikas tirgū, radot daudz efektīvākus vēja ģeneratorus. Patlaban tiek izstrādāts pirmā produkta prototips, bet līdz gada beigām tam vajadzētu būt gatavam, stāsta uzņēmuma līdzīpašnieks Ģirts Fiļipovs.

Ģ. Fiļipovs stāstīja, ka ideja par jauna tipa vēja ģeneratoriem radusies, iepazīstoties ar Latvijas zinātnieku, kuram iepriekš bijusi doma radīt jauna tipa vēja ģeneratoru. Sākotnēji zinātnieks un uzņēmējs vērsās pie ekspertiem Rīgas Aviācijas institūtā un konsultējās par to, vai ideja par vēja ģeneratoru ar 146 metru platu spārnu ir īstenojama.

«Klasiskajiem vēja ģeneratoriem ir horizontālā ass, bet mēs esam izstrādājuši ar vertikālo asi, respektīvi, klasiskie vēja ģeneratori ar horizontālo asi un trīs spārniem aizņem tikai 2% spārnu laukuma no kopējās vēja ģeneratora darbības plaknes. Mēs izmantojam līdz pat 80% spārnu laukumu no kopējā vēja ģeneratora darbības plaknes,» jaunā vēja ģeneratora specifiku apraksta Ģ. Fiļipovs.

Pēc viņa teiktā, aptuveni 30 gadu laikā attīstītie klasiskie vēja ģeneratori ir uzlaboti pamazām un to saražotās enerģijas apjomi aug lēni. «Patlaban norvēģi izstrādā vēja ģeneratoru, kas var saražot aptuveni desmit megavatus enerģijas, kas ir zināma robeža, ko klasiskie vēja ģeneratori var saražot. Mēs nolēmām iet tālāk un radīt divu asu vēja ģeneratoru, kura spārnus pēc nepieciešamības var izplest lielākus un saražotās enerģijas apjomu palielināt līdz aptuveni 120 megavatiem,» piebilda uzņēmējs.

JAG NextGen Wind ir ideja, kā šo apjomu palielināt vēl vairāk, tomēr patlaban uzņēmums aktīvāk darbojas ap esošo izstrādāto prototipu, kas var saražot piecus kilovatus enerģijas. Patlaban JAG NextGen Wind izstrādātā ģeneratora prototips ir izmērā neliels - spārnu laukums ir kvadrātmetru plats, bet ar to pietiek, lai saražotu labas jaudas. Turklāt jaunajiem vēja ģeneratoriem neesot nepieciešama tik liela vēja pūsma, kā tas ir patlaban tirgū esošajiem.

«Piemēram, tradicionālajiem ģeneratoriem spārni ir šauri, bet mūsu - plati, kas ļauj no vēja iegūt vairāk enerģijas. Līdz ar to vēja ģenerators sāk strādāt pie vismazākās vēja pūsmas, savukārt liela vēja gadījumā - virs 20 metriem sekundē - mūsu ģenerators salīdzinājumā ar tirgū esošajiem ģeneratoriem nav jāapstādina,» uzsvēra Ģ. Fiļipovs.

Vaicāts, cik lielas investīcijas uzņēmums ieguldījis prototipa izstrādē, Fiļipovs atteicās nosaukt konkrētu summu, taču tie varētu būt ap 100 000 eiro. "Jāsaprot, ka tradicionālie vēja ģeneratori ir pētīti gadu desmitiem un tajos ir ieguldīti milzīgi līdzekļi. Turpretī mēs patlaban esam tikai sauja cilvēku, kas mēģina radīt kaut ko jaunu," piebilda uzņēmējs.

Jaunā produkta prototips tirgū varētu parādīties līdz šā gada beigām, kad arī sāksies aktīvāka produkta pārdošana. Tiesa, uzņēmums patlaban par konkrētu tirgu sadalījumu nedomā, tomēr pamatā produkts tiks tirgots ārvalstīs.

"Orientēsimies uz lielajiem uzņēmumiem un tām valstīm, kuras vēlas aizstāt atomelektrostacijas vai samērā īsā laikā nodrošināties ar energo neatkarīgas valsts statusu, vismaz elektroenerģijas jomā. Bet, protams, šos vēja ģeneratorus varēs izmantot arī privātpersonas, piemēram, lai daļēji nodrošinātu privātmāju un vasarnīcu ar elektrību. Plānojam izstrādāt papildu agregātus, ar kuru palīdzību tiks ražots arī siltums, tādējādi radot augstāku lietderības koeficentu, kas privātmāju īpašniekiem ir īpaši būtiski," norādīja Fiļipovs.

Patlaban uzņēmumam notiek sarunas ar potenciālajiem ārvalstu klientiem, kuriem ir vēlme ieguldīt naudu uzņēmuma attīstībā, tomēr uzņēmumam pagaidām nav klientu, kuri vēlētos agregātu iegādāties. "Tas skaidrojams ar to, ka visi vēlas redzēt gala produktu, kā tas īsti darbojas. Šī gada laikā radīsim produktu, to uzstādīsim un demonstrēsim potenciālajiem klientiem, tad arī pārdošana varētu sākties," teica "JAG NextGen Wind" līdzīpašnieks.

SIA "JAG NextGen Wind" dibināta 2011.gada oktobrī. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 2000 latu (2846 eiro).

Uzņēmums vienādās daļās pieder Fiļipovam un Andrim Tautkevičam.

Komentāri

Pievienot komentāru