Latvijas JAG NextGen Wind grasās veikt revolūciju enerģētikas tirgū 

Pirms diviem gadiem dibinātais SIA JAG NextGen Wind apņēmies veikt revolūciju enerģētikas tirgū, radot daudz efektīvākus vēja ģeneratorus. Patlaban tiek izstrādāts pirmā produkta prototips, bet līdz gada beigām tam vajadzētu būt gatavam, stāsta uzņēmuma līdzīpašnieks Ģirts Fiļipovs.

LETA, 10.5.2014

Foto: SXC

Ģ. Fiļipovs stāstīja, ka ideja par jauna tipa vēja ģeneratoriem radusies, iepazīstoties ar Latvijas zinātnieku, kuram iepriekš bijusi doma radīt jauna tipa vēja ģeneratoru. Sākotnēji zinātnieks un uzņēmējs vērsās pie ekspertiem Rīgas Aviācijas institūtā un konsultējās par to, vai ideja par vēja ģeneratoru ar 146 metru platu spārnu ir īstenojama.

«Klasiskajiem vēja ģeneratoriem ir horizontālā ass, bet mēs esam izstrādājuši ar vertikālo asi, respektīvi, klasiskie vēja ģeneratori ar horizontālo asi un trīs spārniem aizņem tikai 2% spārnu laukuma no kopējās vēja ģeneratora darbības plaknes. Mēs izmantojam līdz pat 80% spārnu laukumu no kopējā vēja ģeneratora darbības plaknes,» jaunā vēja ģeneratora specifiku apraksta Ģ. Fiļipovs.

Pēc viņa teiktā, aptuveni 30 gadu laikā attīstītie klasiskie vēja ģeneratori ir uzlaboti pamazām un to saražotās enerģijas apjomi aug lēni. «Patlaban norvēģi izstrādā vēja ģeneratoru, kas var saražot aptuveni desmit megavatus enerģijas, kas ir zināma robeža, ko klasiskie vēja ģeneratori var saražot. Mēs nolēmām iet tālāk un radīt divu asu vēja ģeneratoru, kura spārnus pēc nepieciešamības var izplest lielākus un saražotās enerģijas apjomu palielināt līdz aptuveni 120 megavatiem,» piebilda uzņēmējs.

JAG NextGen Wind ir ideja, kā šo apjomu palielināt vēl vairāk, tomēr patlaban uzņēmums aktīvāk darbojas ap esošo izstrādāto prototipu, kas var saražot piecus kilovatus enerģijas. Patlaban JAG NextGen Wind izstrādātā ģeneratora prototips ir izmērā neliels - spārnu laukums ir kvadrātmetru plats, bet ar to pietiek, lai saražotu labas jaudas. Turklāt jaunajiem vēja ģeneratoriem neesot nepieciešama tik liela vēja pūsma, kā tas ir patlaban tirgū esošajiem.

«Piemēram, tradicionālajiem ģeneratoriem spārni ir šauri, bet mūsu - plati, kas ļauj no vēja iegūt vairāk enerģijas. Līdz ar to vēja ģenerators sāk strādāt pie vismazākās vēja pūsmas, savukārt liela vēja gadījumā - virs 20 metriem sekundē - mūsu ģenerators salīdzinājumā ar tirgū esošajiem ģeneratoriem nav jāapstādina,» uzsvēra Ģ. Fiļipovs.

Vaicāts, cik lielas investīcijas uzņēmums ieguldījis prototipa izstrādē, Fiļipovs atteicās nosaukt konkrētu summu, taču tie varētu būt ap 100 000 eiro. "Jāsaprot, ka tradicionālie vēja ģeneratori ir pētīti gadu desmitiem un tajos ir ieguldīti milzīgi līdzekļi. Turpretī mēs patlaban esam tikai sauja cilvēku, kas mēģina radīt kaut ko jaunu," piebilda uzņēmējs.

Jaunā produkta prototips tirgū varētu parādīties līdz šā gada beigām, kad arī sāksies aktīvāka produkta pārdošana. Tiesa, uzņēmums patlaban par konkrētu tirgu sadalījumu nedomā, tomēr pamatā produkts tiks tirgots ārvalstīs.

"Orientēsimies uz lielajiem uzņēmumiem un tām valstīm, kuras vēlas aizstāt atomelektrostacijas vai samērā īsā laikā nodrošināties ar energo neatkarīgas valsts statusu, vismaz elektroenerģijas jomā. Bet, protams, šos vēja ģeneratorus varēs izmantot arī privātpersonas, piemēram, lai daļēji nodrošinātu privātmāju un vasarnīcu ar elektrību. Plānojam izstrādāt papildu agregātus, ar kuru palīdzību tiks ražots arī siltums, tādējādi radot augstāku lietderības koeficentu, kas privātmāju īpašniekiem ir īpaši būtiski," norādīja Fiļipovs.

Patlaban uzņēmumam notiek sarunas ar potenciālajiem ārvalstu klientiem, kuriem ir vēlme ieguldīt naudu uzņēmuma attīstībā, tomēr uzņēmumam pagaidām nav klientu, kuri vēlētos agregātu iegādāties. "Tas skaidrojams ar to, ka visi vēlas redzēt gala produktu, kā tas īsti darbojas. Šī gada laikā radīsim produktu, to uzstādīsim un demonstrēsim potenciālajiem klientiem, tad arī pārdošana varētu sākties," teica "JAG NextGen Wind" līdzīpašnieks.

SIA "JAG NextGen Wind" dibināta 2011.gada oktobrī. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 2000 latu (2846 eiro).

Uzņēmums vienādās daļās pieder Fiļipovam un Andrim Tautkevičam.

Tevi varētu interesēt

Krimas krīzes izraisītais saspīlējums starp Rietumiem un Krieviju varētu likt Vācijai pārskatīt...

Vēl viena autoritatīva balss pievienojas korim par Eiropas industriju problemātisko stāvokli....

Oficiāli atklāts 225 miljonu latu vērtais a/s Latvenergo piederošais TEC-2 otrais energobloks.
...

Tā vietā, lai vainotu citus un draudētu pamest Latvijas un Lietuvas tirgu,...

Elektroenerģijas, gāzes apgādes, siltumapgādes un gaisa kondicionēšanas nozares 2013. gada...

Nepalaid garām

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

2019. gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu sarakstā Rīgā un Pierīgā ir ne...

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

No šīs sadaļas

Lai veicinātu elektroenerģijas pakalpojumu kvalitātes uzlabošanos Latvijā, Sabiedrisko...

Ierēķinot gāzes sašķidrināšanas, jūras transporta, un gazifikācijas izmaksas,...

Pretēji iepriekšējos gados pierastajai praksei, šogad vēl joprojām nav uzsākta dabasgāzes...

A/s Norvik Banka celtā 18,2 miljonu eiro galvojuma parāda piedziņas prasība pret...

Reāli runāt par piegādi no citiem avotiem, izņemot Krieviju, varam runāt tikai...

Dabasgāzes piegādes Latvijai no ASV ir reālas, ja ir privātās kompānijas, kas...

Pagājušo gadu AS Latvijas Gāze noslēgusi ar 32,2 miljonu eiro neto peļņu,...

Saistībā ar iespēju iegādāties Vācijas uzņēmumam EO.N Ruhrgas (EO.N) piederošās AS Latvijas...

«Domāju, ka nevar apdraudēt. Stikla šķiedras ražošana ir viena no augstajām...

Piektdien AS Latvenergo ir izsludinājusi iepirkumu aizdevuma līgumu slēgšanai ar bankām par...