Latvijas mājražotāji apvienojas 

Nolūkā informēt patērētājus par mājražotājiem tos apvieno atbalsta biedrībā
.

Sandra Dieziņa, 2014. gada 04. jūnijs plkst. 7:52

Latvijas Mājražotāju un mazo ražotāju informācijas un atbalsta biedrības valdes loceklis Agris Locs stāsta, ka sākums biedrības izveidei bijis pavisam prozaisks. Pirms vairākiem mēnešiem idejas autoram nācies smagi vilties, nopērkot vistu lielveikalā, pēc kuras termiskas apstrādes tā esot garšojusi pēc balinātāja. Tad arī sākušies pašmāju zemnieku un mazo uzņēmumu saražotā meklējumi. «Vienuviet nekā nebija,» atceras Agris Locs. Viņš sācis ar meklējumiem internetā, bet, nezinot konkrētas saimniecības nosaukumu, rezultātu neizdevās iegūt. Izpētīta un izmēģināta arī PVD mājaslapa, kur norādīta saimniecību adrese un novads, taču kontakti nebija uzrādīti.

Sāk ar Twitter


Ņemot vērā savu pieredzu sociālajos tīklos, Agris Locs izveidoja kontu «Latvijas Mājražotāji sociālajā vietnē «twitter» ar aicinājumu atsaukties un ieteikt mājražotājus un zemniekus, kas ražo veselīgu pārtiku. Pāris stundu laikā jaunajam kontam jau sekojuši ap 500 interesentu un tā aizsākusies darbība, kas jau pāraugusi kustībā. «Pāris stundu laikā bija liela cilvēku interese – ja kaut ko uzziniet, tad padodiet mums arī ziņu. No pilnīgas nejaušības kļuva skaidrs, ka tas vēl kādu interesē un ir cilvēki, kas gribētu šo produkciju iegādāties, bet nezina, kur to atrast,» stāsta Agris Locs. Tā pamazām sākusi pienākt informācija, ar kuru viņš sācis dalīties ar pārējiem sekotājiem. Pieaudzis gan sekotāju, gan vēstuļu skaits un, secinot, ka ar 140 zīmēm Twitter tīklā ir par maz, izvērstas aktivitātes arī tādos sociālajos tīklos kā Facebook, Draugiem un LinkedIn. Šobrīd, piemēram, sekotāju skaits Twitter jau sasniedzis gandrīz trīs tūkstošus. Paralēli tam, ka sociālajos tīklos tiek izvērstas dažādas aktivitātes, tostarp rīkoti konkursi, tiek domāts par citu mārketinga aktivitāšu veikšanu, arī par pasākumu rīkošanu. Priecājies, dalies, ieraksti komentāru un saņemsi balvu – šis princips patīkot gan pašiem ražotājiem, gan sociālo tīklu dalībniekiem. Taču galvenais – tādā veidā tiek popularizēti mājražotāji un to ražotā produkcija.


Mērķis – popularizēt


Marta beigās nodibināta biedrība, kurā pašlaik apvienojušies 16 biedri – galvenokārt mājražotāji. Pamazām augot, arī uzdevumi kļuvuši sarežģītāki. Šobrīd jau ir iespējams sekot ražotāju aktivitātēm, dažādiem tirdziņiem u.c. Biedrības galvenais mērķis – izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, sociālos tīklus un citu veidu informēšanas un mārketinga aktivitātes, popularizēt mājražotājus, mazos uzņēmējus un reģionālos ražotājus, mazās saimniecības, aldarus un vīndarus, kā arī mudināt pircēju iegādāties produkciju no šiem ražotājiem. «Tā vietā, lai sestdienās dotos uz tirdzniecības centru, gribam mudināt cilvēkus labāk doties uz kādu saimniecību laukos, kur labprāt uzņems šādus ciemiņus. Tikai jāsarunā un jāvienojas par laikiem. Piemēram, var aizbraukt uz Jelgavas novadu, kur audzē kazas, un tas ir krietni labāk, nekā staigāt pa lielveikalu. Svaigs gaiss, bērniņš iepazīstas ar lopiņiem, izbauda lauku sētas dzīvi,» pozitīvos momentus uzskaita jaunās biedrības valdes loceklis. 
Kopīgi ar ražotājiem jaundibinātās biedrības vadītājs iecerējis strādāt pie likuma grozījumiem, kas ļautu mājražotājiem savu preci realizēt arī veikalos un piedalīties iepirkumos, kas šobrīd nav atļauts. Pašlaik vairāk tiek popularizēti bioloģiskās produkcijas ražotāji, bet daudz esot tādu saimniecību, kam nav šāds sertifikāts, tāpēc mērķis ir popularizēt tieši šādus ražotājus. «Piemēram, Aijas kundze no Saldus, kas audzē dzērvenes jau 15 gadus. Kāpēc man par viņu nepastāstīt?» retoriski vaicā A. Locs. Viņš novērojis, ka daļa mājražotāju ir kautrīgi un kūtri, jo baidās iesaistīties lielākās aktivitātēs. Iespējams, daļai bijusi kāda negatīva pieredze jau iepriekš, kas traucē kopīgai sadarbībai. Šobrīd redzams, ka lielai daļai ražotāju nepieciešams reklāmas atbalsts, jo «kā lai cilvēki pērk šos ražojumus, ja viņi nezina par šāda ražotāja eksistenci». Šobrīd izstrādes stadijā ir biedrības mājaslapa, kur būs virtuāls katalogs un iespēja tās apmeklētājam atrast katram savu ražotāju. Paredzēts apmainīties ar cenu lapām starp pircēju un pārdevēju. Pagaidām par interneta veikalu gan netiek domāts, bet vairāk tieši par patērētāju informēšanu. «Zemniekam nav laika ar to nodarboties, viņš no rīta līdz vakaram strādā savā laukā, ieracies savās dobēs un tikai vēlu vakarā var pieslēgties internetam,» situāciju klāsta valdes loceklis. Iecere ir sadarboties ar ceļojumu aģentūrām, jo daudzi saimnieki labprāt viesos uzņemtu tūristus. Tiek domāts arī par mājražotāju tirdziņu rīkošanu un pirmais, iespējams, varētu notikt jau šovasar. 
Našķu ražotāja, individuālā komersante Antra Gaisa ir pārliecināta, ka jaunizveidotā biedrība palīdzēs patērētājiem uzzināt par mazajiem ražotājiem un viņu gatavotajiem pārtikas produktiem. «Tas varētu atvieglot patērētāju dzīvi, jo līdz šim nebija vienotas vietas, kur atrast šo informāciju,» viņa stāsta. Arī ražotājiem kļuvis vieglāk dzīvot, jo iespējams uzzināt par neskaitāmajiem tirdziņiem un pasākumiem, kuros vērts piedalīties.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...