Latvijas nonākšana Moneyval pelēkajā sarakstā var radīt plašu ietekmi uz ekonomiku 

Ja Latvijai nesekmēsies ar Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komitejas «Moneyval» ziņojumā identificēto problēmu risināšanu, Latvija var kļūt par pirmo Eiropas Savienības valsti, kas iekļauta «pelēkajā sarakstā» un tādējādi ietekme uz ekonomiku varētu būt relatīvi plaša, otrdien Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputātiem stāstīja starptautiskā auditfirma «PricewaterhouseCoopers» («PwC») valdes priekšsēdētāja Zlata Elksniņa-Zaščirinska.

LETA, 12.2.2019

Foto: pixabay

«Cita starpā šī plašā ietekme var skart importu, eksportu un piekļuvi starptautiskiem finanšu resursiem,» sacīja Elksniņa-Zaščirinska.

Viņa informēja deputātus, ka, nokļūstot «pelēkajā sarakstā», ārvalstu tiešās investīcijas var tikt apturētas vai atliktas. Tāpat noteikti tiktu samazināts valsts kredītreitings, kas nozīmēs apgrūtinātu piekļuvi aizdevumu avotiem un lielākas aizdevuma izmaksas valsts līmenī. «Par katru saņemto eiro maksāsim krietni vairāk nekā patlaban,» skaidroja Elksniņa-Zaščirinska.

Tāpat viņa minēja, ka ārvalstu finanšu iestādes var noteikt stingrākas pārbaudes darījumiem uz vai no Latvijas, kas būtiski aizkavēs darījumu ātrumu, kā arī, nonākot «pelēkajā sarakstā», var tikt atceltas korespondentbankas attiecības ar Latvijas bankām.

«Tas viss nozīmēs apdraudētu turpmāko ekonomikas izaugsmi un inflācijas palielināšanos,» rezumēja Elksniņa-Zaščirinska.

Savukārt «PwC» finanšu noziegumu apkarošanas direktors Liviu Čirita skaidroja, ka Latvijai uz finanšu tirgu un starptautisko partneru gaidām attiecībā uz finanšu sektora sakārtošanu būtu jāreaģē, balstoties uz trim pīlāriem - reaģēšanas spēju uz pašreizējiem, sistēmiskiem finanšu noziegumu riskiem; profilaksi - izpratnes veidošanu par jauniem apdraudējumiem un to novēršanu; gatavību - vai valstij ir pastāvīga spēja reaģēt uz pamanītajām problēmām, pirms šie riski «piesārņo» citas valstis vai nozares.

«Tas nozīmē gan aktīvi reaģēt uz dažādiem pamanītiem gadījumiem, gan rūpīgi aizsargāt valsts finanšu sistēmu, gan izglītot atbildīgo institūciju darbiniekus, pilnveidot tiesību sistēmu, pilnveidot nacionālo risku novērtējumu. Sadarbības partneriem ir jāparāda apņēmība veidot valsts līmeņa finanšu noziegumu novēršanas sadarbības platformu, gan arī jāspēj demonstrēt prasmes novērst iespējamus nākotnes notikumus,» sacīja Čirita.

Viņš norādīja, ka «PwC» starptautiskā komanda palīdzēja vairākām valstīm - Pakistānai, Serbijai, Andorai, Moldovai un Mongolijai - risināt sistēmiskos finanšu noziegumu riskus. «Šajā sadarbībā tika saprasts, ka ir svarīgi identificēt galvenos finanšu shēmu dalībniekus un izdarīt spiedienu uz tiem, lai tos novērstu, svarīgi ir arī meklēt starptautisku palīdzību un strādāt ciešā sadarbībā ar starptautiskām institūcijām,» stāstīja Čirita.

Viņš rezumēja, ka patlaban Latvijas galvenās prioritātes ir pašreizējās situācijas salīdzināšana ar to, ko sagaida starptautiskie partneri, stabila pārmaiņu vadība un atbalsts pārmaiņām, piešķirot nepieciešamos resursus, lai novērstu pārkāpumus.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka «Moneyval» noteikusi Latvijai pastiprinātu kontroles režīmu. Tās ziņojumā par Latviju kopsavilkumā skaidrots, ka kontroles režīms pastiprināts, jo Latvija saņēmusi zemu vai vidēju novērtējumu pēc vairākiem efektivitātes kritērijiem. «Moneyval» Latvijas rīcību atzīst par mazefektīvu divās jomās - patiesā labuma guvēju noteikšanā un masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas finansēšanas novēršanā.

Tevi varētu interesēt

Eiropas Padomes ekspertu komiteja naudas atmazgāšanas novēršanas pasākumu un terorisma finansēšanas...

Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde 2018.gada izskaņā pabeigusi izmeklēšanu...

Latvija nespēs savlaicīgi izpildīt visas Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas...

Situācija Latvijas finanšu sektorā un panāktais progress pastiprināti tiek un nākotnē tiks vērtēts...

Ļoti akūts jautājums ir Latvijas iekļaušana vai neiekļaušana tā saucamajā pelēkajā sarakstā,...

Nepalaid garām

LR Ģenerālprokuratūra, izmeklējot lietu par it kā 50 miljonu eiro naudas atmazgāšanas...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Veiksmīgas uzņēmējdarbības rezultāti, kā arī ieguldījumi vērtspapīros, akcijās un nekustamajā...

Šonedēļ bitkoina cena turas pie trīs nedēļu augstākās atzīmes, tiesa gan, prognozējot turpmāko...

Plaša patēriņa preču izplatītājs SIA «Eugesta un Partneri» reģistrējis jaunu komercķīlu,...

Tuvojoties brīdim, kad Lielbritānijai jāizstājas no Eiropas Savienības (ES), Lietuvas uzņēmumi...

2018. gads bija pirmais, kas OCTA segmentā apdrošinātājiem nesa peļņu....

Britu aktīvus, spēji tuvojoties Brexit datumam, populāri atzīt par tuvu neinvestējamiem....

ASV un Eiropas biržu indeksi pirmdien pārsvarā pieauga, sākoties ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām,...

Lai arī pērn uzņēmuma ienākuma nodoklī iekasēti 304 milj. eiro, tomēr 164,98...

Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) ir ticība, ka Finanšu un kapitāla tirgus...

Pirmo reizi desmit gadu laikā OCTA apdrošinātāji 2018.gadu noslēguši ar pozitīvu rezultātu,...