Laulību līgumus joprojām izmanto, lai izvairītos no nelabvēlīgām sekām biznesā 

Reģistrēto laulību līgumu rekordskaits Latvijā fiksēts tieši pirms ekonomiskās krīzes un pašā tās karstumā, kad strauji palielinājās arī fizisku personu maksātnespējas lietu skaits. Bieži maksātnespējas procesi sākti tieši pēc tam, kad noslēgts līgums, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Elīna Pankovska, 12.5.2015

Avots: SCANPIX

Notāri norāda, Latvijā laulību līgumu slēgšana kopumā nav populāra. Zvērināts notārs Jānis Skrastiņš atzīmē, ka pēdējos gados cilvēki ir sākuši interesēties par šādu iespēju. Vairumā gadījumu tā ir vēlme izvairīties no neveiksmēm biznesā. «Laulības līgums gan nav radīts šādiem mērķiem. Atsevišķos gadījumos iznāk, ka sievai uzticas vairāk nekā biznesa partnerim. Tomēr kur gan ir garantija, ka sieva kļuvusi bagāta, neaizies pie cita?» vaicā notārs. Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Sandra Stīpniece atzīmē, ka krīzē šādu līgumu skaits bija krietni lielāks, jo daudzi izvēlējās spert šo soli, lai saglabātu ģimenes īpašumu. Viņa arī piebilst, ka laulību līgums nedala mantu, un tas kļūst saistošs trešajām personām tikai tad, kad ir reģistrēts Uzņēmumu reģistrā un publicēts Latvijas Vēstnesī. Tomēr daļa pāru galu galā līgumu tā arī nepiereģistrējot.

Lielākais laulību līgumu skaits ir reģistrēts 2009. gadā – 1414, liecina Uzņēmumu reģistra apkopotā statistika. Tas sakrīt ar krīzes gadiem. Taču arī šobrīd noslēgtie mantisko attiecību līgumi tiek slēgti laulāto starpā, vienīgi pēdējos gados to skaits vairs nepārsniedz tūkstoti. Šogad noslēgti jau 306 laulāto mantisko attiecību līgumi. Bieži pēc laulību līguma noslēgšanas par visas mantas īpašnieci kļūst sieva. J. Skrastiņš bilst, ka daļa laulāto slēdz šos līgumus atšķirīga mantiskā stāvokļa dēļ, kam arī būtu jābūt patiesajam līgumu noslēgšanas iemeslam, bet šādi gadījumi ir reti. «Sabiedrība nav pieradusi domāt uz priekšu. Jo atšķirīgāks ir mantiskais stāvoklis, jo vairāk par šo jautājumu jādomā savlaicīgi,» norāda notārs.

Kas biežāk tiek iekļauts laulību līgumos? Parasti (9,6 tūkst. līgumu) tā ir «cita manta». Šajā kategorijā ir dažādas lietas, sākot ar sadzīves tehniku un beidzot ar virtuves piederumiem, informē Lursoft. 7,44 tūkst. gadījumu tas ir nekustamais īpašums, 2,94 tūkst. līgumu – mehāniskie transporta līdzekļi, 1,6 tūkst. līgumu – kapitāla daļas, 93 – noguldījumi.

25 laulību līgumos ir ietverti pat dzīvnieki.

Visu rakstu Domājot uz priekšu lasiet 12. maija laikrakstā Dienas Bizness.