Enerģētika

Lerojs: Latvijas gadījumu būtu nepieciešams vērtēt individuāli

Armanda Vilcāne, 04.02.2019

Foto: Paula Čurkste/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Viens no būtiskākajiem Eiropas gāzes tirgus izaicinājumiem ir vienota, ilgtspējīga un konkurētspējīga tirgus izveide.

To intervijā DB norāda Eiropas Gāzes Infrastruktūras asociācijas (Gas Infrastructure Europe - GIE) vadītājs Žans Marks Lerojs (Jean Marc Leroy), kurš janvāra beigās viesojās Latvijā, lai klātienē apmeklētu Inčukalna pazemes gāzes krātuvi, kā arī tiktos ar Conexus Baltic Grid (Conexus) vadību. Asociācijas vadītājs uzsver, ka gāzes infrastruktūra garantē gan drošu enerģijas piegādi, gan veicina konkurenci, tāpēc pietiekamu ieguldījumu veikšana šajā jomā ir īpaši svarīga.

GIE dibināts 2005. gadā, kas nozīmē, ka organizācija pastāv jau teju 15 gadus. Kas ir būtiskākās lietas, kas šajā laikā paveiktas?

Patiesībā asociācija darbojas pat nedaudz ilgāk, jo sākotnēji GIE bija daļa no EuroGas. Kā neatkarīga organizācija GIE sāka darboties 2005. gada 10. martā, un jāsaka, ka šo gadu laikā mēs esam ieguldījuši daudz laika un pūļu Eiropas dabasgāzes infrastruktūras operatoru interešu pārstāvniecībā. Tajā pašā laikā par vienu no lielākajiem asociācijas sasniegumiem mēs joprojām uzskatām pašas asociācijas izveidi un tās pozīciju nostiprināšanu. Šobrīd mēs esam labi zināms partneris gan Eiropas Komisijai, gan arī citām ieinteresētajām pusēm gāzes un elektrības tirgū.

Kāds ir asociācijas galvenais darbības mērķis?

GIE pārstāv Eiropas dabasgāzes infrastruktūras operatoru intereses, un mūsu galvenais uzdevums ir veicināt vienota, ilgtspējīga un konkurētspējīga gāzes tirgus izveidi Eiropā, kas balstās uz paredzamu tiesisko regulējumu, kā arī stabilu investīciju vidi. GIE vīzija balstās uz trim pīlāriem - gāzes infrastruktūru, kas garantē drošu atjaunojamās un dekarbonizētās enerģijas piegādi elektroenerģijas ražošanai, rūpniecībai, apkurei un transportam, visu Eiropas reģionu integrāciju un inovācijām pieejamai enerģijai. Mēs mēģinām rast labākos risinājumus, lai Eiropas Savienībā radītu infrastruktūras uzņēmumiem atbilstošāku vidi. Tas ir svarīgi, jo infrastruktūra ir priekšnosacījums gan piegādes drošībai, gan konkurences radīšanai, tāpēc ieguldījumiem šajā nozarē jābūt pietiekamiem, lai tiktu galā ar visiem izaicinājumiem.

Cik organizācijas apvienojušās GIE, un kādas valstis tās pārstāv?

GIE šobrīd pārstāv 70 uzņēmumus no 26 valstīm - no Rīgas līdz Madridei un no Atēnām līdz Dublinai. Organizācija apvieno Eiropas dabasgāzes infrastruktūras uzņēmumus no visas Eiropas, tajā skaitā pārvades un uzglabāšanas operatorus, kā arī tos uzņēmumus, kuri pārvalda sašķidrinātās dabasgāzes termināļus. Jāpiebilst, ka aizvadītā gada nogalē par mūsu biedru kļuva arī Latvijas vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Conexus. Par to mēs ļoti priecājamies.

Visu interviju Lerojs: Latvijas gadījumu būtu nepieciešams vērtēt individuāli lasiet 4. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!