Nodokļi

Lētāks alkohols būs tikai dažus mēnešus

Māris Ķirsons, 28.06.2019

Foto: Evija Trifanova/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Stiprie alkoholiskie dzērieni Latvijā lētāki būs tikai septiņus mēnešus — no šā gada 1. augusta līdz 2020. gada 29. februārim, savukārt 1. martā šie dzērieni kļūs ievērojami dārgāki

Tāds ir Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas darba rezultāts, izskatot grozījumus akcīzes nodokļa likumā.

Lai arī sākotnēji bija iecerēts, ka akcīzes nodokļa likme tiks samazināta jau no šā gada 1. jūlija, tomēr tas vairs nav iespējams. Akcīzes nodokļa likmes samazināšana tieši stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem ir atbilde uz ziemeļu kaimiņvalsts bezprecedenta lēmumu.

DB jau vēstīja, ka Igaunijas parlaments lēma ar 1. jūliju par 25% samazināt akcīzes nodokļa likmes daļai alkoholisko dzērienu – stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem no 2 508 eiro līdz 1 881 eiro par 100 litriem absolūtā spirta, sidram no 84,41 eiro līdz 63,35 eiro par 100 litriem un alum no 16,92 eiro līdz 12,7 eiro par 100 litriem par katru absolūtā spirta tilpumprocentu. Šo izmaiņu rezultātā būtiski samazināsies nodokļu daļas atšķirība starp Igauniju un Latviju stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem.

Jāatgādina, ka sākotnēji tika piedāvāts stipro alkoholisko dzērienu akcīzes nodokļa likmi noteikt 1564 eiro par 100 litriem līdzšinējo 1840 eiro vietā un arī atteikties no iecerētās (jau 2017. gadā Saeimā akceptētās) likmes paaugstināšanas 2020. gada 1. martā līdz 2025 eiro par 100 litriem. Saeimas deputāts Jānis Dombrava bija iesniedzis priekšlikumu, kas paredzēja stipro alkoholisko dzērienu akcīzes nodokļa likmi samazināt tikai uz dažiem mēnešiem un pēc tam atgriezties pie iepriekš nospraustās šī nodokļa likmes. Atbildīgās komisijas vairākums to arī atbalstīja, kaut arī Latvijas Alkohola nozares asociācijas izpilddirektors Dāvis Vītols norādīja, ka tas nav labs risinājums. Vienlaikus bija jautājums par to, kā tas ietekmēs arī 2020. gada valsts budžeta ieņēmumus, jo pirmos divus gada mēnešus šī likme būs ievērojami zemāka. Skanēja atzinums, ka līdz tam laikam būtu jāpanāk visu triju Baltijas valstu valdību vienota pieeja akcīzes nodokļa likmēm, bet to, vai tas tā būs, rādīs laiks. Savukārt, ja nekādas vienošanās un līdz ar to arī koordinētas rīcības nebūšot, tad vienmēr pastāvot iespēja mainīt pieņemto lēmumu. Sākotnēji J. Dombrava piedāvāja samazināto akcīzes nodokļa likmi piemērot jau no 1. jūlija, taču, tā kā tas vairs nav iespējams, tika piedāvāts cits datums - 1. augusts. Faktiski jūlijā reāli varēs ieraudzīt ainu, kāda būs pēc tam, kad Igaunija samazina akcīzes nodokļa likmi, bet Latvijas atbilde būs tikai no 1. augusta. Interesanti, ka grozījumos piedāvātā akcīzes nodokļa likme 1564 eiro par 100 litriem stiprā alkohola būs zemāka par dienvidu kaimiņvalstī esošo 1831,54 eiro, un līdz ar to skan prognozes, ka Latvijas – Lietuvas pierobežā varētu pieaugt dienvidu valstī dzīvojošo vēlme iegādāties stipro alkoholu Latvijā, jo šeit akcīzes nodokļa likme un līdz ar to arī cena par analogu grādīgo dzērienu būs zemāka. Jāņem gan vērā, ka vienotībai Baltijas valstu vidū sava veida ķīlis varētu būt Polija, kur jau pašlaik ir zemākas alkohola akcīzes nodokļa likmes, kā rezultātā daļa Lietuvas iedzīvotāju jau pašlaik pērk alkoholu Polijā.

Visu rakstu lasiet 28. jūnija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru