Līderi var izaudzināt 

2020. gadā konservatīvie līderi vairs nebūs pieprasīti, tos nomainīs globāli domājošie

Dienas Bizness, 06.3.2013

Sari Salojarvi, Hanken & SSE Executive Education vadītāja

Foto: Vitālijs Stīpnieks

To atklāj biznesa skolu Hanken un SSE veiktais pētījums Leadership 2020 (Līderība 2020). «Ja man vienā teikumā būtu jāatbild, kādam jābūt līderim 2020. gadā, es teiktu – vadītājam, kurš ir izcils līderis darbinieku vidū un spēj tos sekmīgi vadīt, tāds, kurš vēlas pilnveidoties un mainīties, un trešā lieta – tāds, kuram piemīt izcilas komunikācijas prasmes,» secinājusi Hanken & SSE Executive Education vadītāja Sari Salojarvi. Kā vēl vienu būtisku nākotnes līdera nepieciešamo īpašību viņa piemin spēju pieņemt dažādību un izmantot to savā labā. Piemēram, tāds ir vadītājs, kurš domā globāli un apveltīts ar multikulturālu sapratni.

Pētījumā piedalījušies 50 lielāko Somijas uzņēmumu vadītāji. Tā galvenais uzstādījums bija noskaidrot, kas un kādi nākotnes līderi jeb vadītāji būs nepieciešami 2020. gadā. Pētījuma mērķis bija noskaidrot, kā līderi uz sevi raugās patlaban, kā viņiem nepieciešams attīstīties nākotnē, kādas izmaiņas vai uzlabojumi jāveic uzņēmumā, lai talantīgs darbinieks spētu sekmīgi izaugt par nozīmīgu līderi. Hanken & SSE pētījumu veido trīs daļas: intervija ar uzņēmuma personāla daļas vadītāju; intervija ar izpilddirektoru un jauno talantu aptauja.

Padziļināti intervējot uzņēmuma vadītājus, iespējams noskaidrot, kā «izaudzināt» līderi. S. Salojarvi atklāj: darbiniekam būtu jāsniedz iespēja palikt vienā amatā vismaz trīs gadus, tomēr – ne krietni ilgāk, citādi novērojama stagnācija. Iespēju robežās jādod darbiniekam dažādi uzdevumi un jānodrošina rotācija uz citu pārstāvniecību, meitasuzņēmumu, valsti un topošajam līderim mazpazīstamu tirgu. Gadījumā, ja atbrīvojas kāds amats, jāļauj esošajiem darbiniekiem tam pieteikties. Ar līdera audzināšanu ir kā ar bērnu, salīdzina S. Salojarvi, uzskatot, ka «jāļauj darbiniekam sajust panākumu garšu, metoties izaicinājumos, tomēr pieredzes nolūkos jāmāk arī vērot, kā viņš dažkārt klūp un krīt». Tomēr būtiska nianse ir ne vien prasīt, bet arī dot. Vadītājam, kurš audzina līderi, jābūt par piemēru gan ikdienas situācijās, gan grūtībās. Vadībai jābūt ieinteresētai gan mācīt, gan mācīties, pārraudzīt, gan atbalstīt, iedrošināt un uzticēties, stāsta S. Salojarvi.

Paaudzes mainās, konservatīvie un stūrgalvīgie līderi tiek aizstāti ar atvērtiem un ar globālu domāšanu apveltītiem vadītājiem ar starptautisku pieredzi. Pētījuma rezultāti ļauj secināt, ka no nākotnes līderiem tiek sagaidīta starptautiska darba pieredze vai vēlme tādu gūt. «Viņam ir jāmāk izturēt internacionalizāciju un uzņēmuma vadībai jāsūta darbinieks ārpus valsts pēc iespējas agrāk, jo tieši tad viņš ir visatvērtākais. Daudzi cilvēki 30 gados un pēc 40 ir nodibinājuši ģimenes, nevēlas doties prom gūt starptautisku pieredzi,» uzskata eksperte.

Jaunie talanti savās anketās savukārt atklājuši, ka par nākotnes darbavietu uzskata uzņēmumu, kurā ir nodrošināta izaugsme. Būtisks ir atbalsts izglītībai. Ne mazāk svarīga ir iespēja zināšanas lietot praktiski, tikt uzklausītam.

Vairāki uzņēmumu vadītāji secinājuši, ka potenciālos līderus ne vienmēr var pamanīt un dažkārt nepieciešams viņus iedrošināt un pamudināt apmeklēt apmācības.

Līdzīgs pētījums varētu notikt arī Latvijā. S. Salojarvi pieļauj, ka tāds varētu tapt sadarbībā ar Rīgas Ekonomikas augstskolu.

 

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

 

No šīs sadaļas

Latvijā ir nolemts ieviest tā dēvētos mobilitātes pabalstus, četrus mēnešus maksājot noteiktas...

Gandrīz katrs ir piedzīvojis brīdi, kad, aizstāvot savu ideju vai projektu, zūd...

Darba līguma uzteikšana darba nespējas laikā ir pretlikumīga. Situācija izklāsta centienus...

Lai uz ārzemēm strādāt aizbraukušie igauņi atgrieztos dzimtenē, viņiem būtu jāpelna vismaz...

Korporatīvajai kultūrai ir daudz kopīga ar militāro, tā, atšķirībā no, piemēram, sporta...

Lai arī modernas un estētiski pievilcīgas, darba vietas ar atvērto plānojumu var...

Kāda ir atšķirība starp vadītāju un līderi? Vadītājs plāno, kontrolē, motivē, deleģē,...

Latvijā ir nevis strukturāls bezdarbs, bet gan ciklisks – tā divos neatkarīgi...

Latvijas lielo uzņēmumu darbinieki ir ar augstāku piesaistību savam darba devējam nekā...

2012.gadā par 11,1 tūkst. cilvēku samazinājies darba meklētāju skaits (15-74 gadi). Darbu...