Atpūta

Liepājā Melnās avs skandāls

Dienas Bizness, 26.11.2014

Glezna.

Foto: Dainis Ģelzis

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

«Ja es būtu uzgleznojusi Elvisu Presliju, vai kādam būtu jautājumi?» jautā māksliniece, gleznas Melnā avs autore Ivonna Kalita. Viņas veikums atzīts par šā gada visizcilāko Liepājas mākslinieku radīto darbu. Tomēr, kad ļaudis internetā pamanīja, ka iedvesma gleznai rasta no fotoattēla, dažādos sociālajos tīklos tiek apspriests jautājums – vai mākslinieks drīkst savu darbu balstīt uz cita autora radīto un to noklusēt?, vēsta reģionālais laikraksts Kursas Laiks.

«Es nevēlos taisnoties, jo nejūtos vainīga – es gleznoju no sirds un dvēseles. «Ģimenes melnā avs» ir ļoti slavena fotogrāfija, nemaz nebiju domājusi kaut ko slēpt. Bildes attēlojumu pārdod uz suvenīriem, tas ir ļoti populārs darbs. Es tiešām nenojautu, ka cilvēkiem tas būs tāds atklājums. Šobrīd šī melnā avs ir atdzīvojusies,» ažiotāžu ap viņas radīto gleznu komentē māksliniece. I. Kalita vēlreiz uzsver, ka nebija gaidījusi šādu iznākumu, tomēr novērtē, ka katrs skandāls māksliniekam nāk par labu.

«Tas muzejam un žūrijai bija pārsteigums. Tikai pēc ziņām internetā uzzinājām, ka darbs ir kopija,» Kursas Laikam atzīst Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla. «Mēs, žūrijas locekļi, to nezinājām,» apliecina Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības katedras vadītājs Andris Vītoliņš. Muzeja vadītāja uzskata, ka māksliniecei tas noteikti bija jānorāda kopā ar nedaudz plašāku skaidrojumu par to, kā rasta iedvesma.

Jautāta, vai, viņasprāt, šajā situācijā būtu «jāpieņem kādi mēri», D. Kārkla atbild noraidoši: «Ja nu vienīgi Itālijā.» Foto uzņēmums «Ģimenes melnā avs» notverts Sardīnijā, Itālijā, tā autors ir Livio Burbons. «Latvijā nevienai firmai šis fotogrāfs autortiesību aizsardzību nav deleģējis, nekādi līgumi nav noslēgti,» pastāstījusi muzeja direktore. Viedoklim, ka bija jāuzrāda iedvesmas avots, piekrīt arī radošās telpas Ideju bode vadītāja Krista Kalnarāja: «Domāju, ka māksliniecei būtu bijis jānorāda avots, jo šobrīd, pēc definīcijas, tas liecina par plaģiātu.» Žūrijas darbu viņa neņemas vērtēt.

«Nevajadzētu strēbt karstu,» vērtē Latvijas Mākslinieku savienības prezidents Igors Dobičins. «Vispirms ir jānoskaidro, vai ir pārkāpums un tā pakāpe. Runāt par atbildību varam tikai tad, ja ir pārkāpums, bet šeit tas ir radošs darbs un aizdomas – kamēr nav nolemts pretējais.»

Komentāri

Pievienot komentāru