Nodokļi

Lūgs valdību izvērtēt iespēju samazināt PVN svaigiem pārtikas produktiem

LETA, 06.10.2021

Jaunākais izdevums

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija lūgs Ministru kabinetu līdz 2022.gada 1.jūlijam nākt klajā ar ziņojumu par iespēju samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) svaigiem pārtikas produktiem.

Parlamenta komisija šodien izskatīja kolektīvo iesniegumu "Samazinām PVN pārtikas produktiem", kuras mērķis ir noteikt PVN likmi 5% apmērā svaigiem pārtikas produktiem.

Šodienas sēdē izskanēja priekšlikums nodot iniciatīvu tālākai izvērtēšanai Zemkopības ministrijā (ZM), kur tā varētu izvērtēt un izdiskutēt šo jautājumu kopā ar Finanšu ministriju (FM), lai pēc tam atgrieztos pie šī jautājuma izskatīšanas atpakaļ komisijā.

Latvijas Darba devēju konfederācijas pārstāvis Pēteris Leiškalns atbalstīja minēto ieceri, sakot, ka šādus lēmumus nevar pieņemt bez valdības iesaistes. Jānoskaidro plusi un mīnusi, kā arī tas, ko šāda PVN likmes samazināšana dotu iedzīvotājiem, tautsaimniecībai un valsts budžetam.

Savukārt Zemkopības ministra biroja vadītājs Jānis Eglīts skaidroja, ka ZM pie šī jautājuma strādāts jau ilgi, un ministrijai ir atšķirīgs viedoklis no FM. Viņaprāt, vajadzētu laiku līdz 1.jūnijam, lai šo jautājumu abas ministrijas varētu izdiskutēt, tāpēc viņš aicināja šajā budžetā "neko neforsēt" un nepieņemt straujus lēmumus. Tā vietā viņš rosināja dot laiku abām nozares ministrijām rast vienotu izpratni šai jautājumā.

Arī Latvijas Piensaimnieku Centrālās savienības pārstāvis aicināja izvērtēt reālo situāciju un atbalstīt ZM priekšlikumu.

Tikmēr FM pārstāvis Ilmārs Šņucins norādīja, ka viņa pārstāvētā ministrija neatbalsta ZM priekšlikumu, piebilstot, ka par to jau daudz un detalizēti ir diskutēts. Šnucins akcentēja, ka ZM šo jautājumu bija pieteikusi arī šī gada valsts budžetā, tomēr tas netika iekļauts.

Viņš minēja, ka tas neliedz ZM šo kā prioritāti virzīt jebkurā no citiem budžetiem.

Savukārt "Zemnieku saeimas" valdes loceklis Mārtiņš Trons aicināja FM respektēt iedzīvotāju parakstus un beidzot sēsties pie kopīga galda ar nozari, un meklēt risinājumu. Viņš pieļāva, ka pretējā gadījumā varētu notikt atkārtota iedzīvotāju parakstu vākšana par šādu iniciatīvu.

Vienlaikus Trons piebilda, ka ģimene "ietaupīto eiro" tik un tā iztērēšot citur, tāpēc viņš nesaprot FM pretošanos šim piedāvājumam.

Diskusiju rezultātā Saeimas komisija lēma lūgt valdību līdz 2022.gada 1.jūlijam iesniegt ziņojumu par samazināto PVN. Pēc tā saņemšanas komisija atgriezīsies pie šī jautājuma izskatīšanas.

Komentāri

Pievienot komentāru
Nodokļi

Grāmatām un periodiskajiem izdevumiem piemēros PVN samazināto likmi 5% apmērā

LETA, 29.09.2021

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Grāmatām un periodiskajiem izdevumiem piemēros pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināto likmi 5% apmērā, ceturtdien lēma valdībā.

Grāmatām, kas iznāk drukas vai elektroniska izdevuma versijā, PVN tiks samazināts no 12% uz 5%, arī preses izdevumiem, kas iznāk drukas un elektroniskā izdevuma versijā, samazinās PVN likmi šādā apjomā.

Samazinātās likmes piemērošana ir Kultūras ministrijas (KM) iniciatīva, lai veicinātu kvalitatīvu grāmatu un periodisko izdevumu pieejamību sabiedrībai un to daudzveidību, tādējādi nodrošinot sabiedrības kultūras, izglītības un informētības vajadzības.

KM skaidroja, ka patlaban PVN likme grāmatām Latvijā ir viena no augstākajām Eiropas Savienībā (ES) - vidēji ES grāmatām noteiktā PVN likme grāmatām ir 6,6% un tā tiek attiecināta uz visu formātu grāmatām, tostarp e-grāmatām.

Komentāri

Pievienot komentāru