Ražošana

Māksla savilkt visus striķīšus kopā

Ilze Šķietniece, speciāli DB, 09.05.2019

Foto: Egons Zīverts

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sadarbības partnerus jau sākumstadijā meklē aiz valsts robežām

Šobrīd vēl nav daudz, ar ko lepoties, taču gadu ilgās saimnieciskās darbības laikā viss sakārtots tā, lai sāktu uzņemt apgriezienus, saka SIA Rare Power īpašnieks Eduards Griezītis. Uzņēmums ražo metāla komponentes, iekārtas un konstrukcijas.

Abās galda pusēs

Pirmo pieredzi uzņēmējdarbībā E. Griezītis ieguva jau tūlīt pēc vidusskolas. Kurzemes Biznesa inkubatora paspārnē viņš kopā ar draugu nodibināja uzņēmumu, kas nodarbojās ar grafiti tīrīšanu no sienām. Lai arī tas bija veiksmīgs, dažādu apstākļu dēļ pēc laika E. Griezītis saprata, ka nepieciešams iet citu ceļu. Pievērsās metālapstrādes jomai. Pirmo darba pieredzi nozarē E. Griezītis guva uzņēmumā Medzes Components Liepājas pievārtē, strādājot par metināšanas robotu, CNC virpu un CNC frēžu operatoru. Pēc dažiem gadiem pārgāja uz citu tās pašas jomas uzņēmumu – Jensen Metal Liepājā. Vispirms strādāja par maiņas atbildīgo, bet drīz vien sākās strauja karjeras izaugsme. «Nezinu, vai tā ir laba īpašība, bet es sev gribu pierādīt, ka varu izdarīt to, ko nevar citi, vai varu izdarīt labāk par citiem. Man ir lielas ambīcijas, kas ne vienmēr piepildās, taču tas ir iekšējais dzinulis, kas visu laiku dzen uz priekšu,» saka E. Griezītis. «Iespējams, tā arī bija mana veiksmes atslēga.»

Jau pēc pāris gadiem viņš atbildēja par visu CNC departamentu. E. Griezīša pakļautībā strādāja teju pussimts cilvēku, viņš pārzināja procesus no lāzergriešanas un zāģēšanas līdz CNC apstrādei. «Nevaru teikt, ka tas bija viegls laiks, – bija gan prieka, gan izmisuma brīži. Taču tā man bija brīnišķīga pieredze ne tikai tehniskā, bet arī administratīvā darba ziņā,» viņš piebilst. Pēc aptuveni astoņu gadu pieredzes nozarē E. Griezītis sajuta, ka ir uzkrājis gana daudz zināšanu, pieredzes un prasmju, lai dibinātu savu uzņēmumu. Kaut arī jau iepriekš zināja, ka metālapstrādē ir liela konkurence, izvēlējās tieši šo jomu. Tā ir sirdslieta un spēcīgākā puse. Tas, ka jomu pārzina no iekārtu operatora līmeņa, palīdz saprast, kā jūtas darbinieki, ko var vai nevar izdarīt, kam jāpievērš uzmanība. Tajā pašā laikā E. Griezītis izprot: «Uzņēmējdarbība ir kā cilvēka organisms. Mums ir sirds, nieres, aknas un citi orgāni, bet aknas neveic sirds funkciju. Uzņēmējdarbībā jāprot darīt ļoti daudz lietu, jāpārzina procesi. Bieži vien ir daudz problēmu, šķiet, – mēs nevaram, bet īstenībā varam, piemēram, piesaistot cilvēku, kas prot izdarīt. Pateikt «nē» ir vienkāršāk, nekā izdomāt, kā to izdarīt.»

Ieiet nozarē sarežģīti

Uzņēmums reģistrēts 2015. gadā, bet saimnieciskā darbība tika sākta tikai pērn jūnijā. «Viss notiek daudz lēnāk, nekā biju plānojis,» E. Griezītis pasmaida. «Ir teiciens – ja sāc savu biznesu, veiktās kalkulācijas un paredzamās problēmas pareizini ar desmit, tad iegūsi reālo skaitli. Tik daudz nav, bet ļoti tuvu.»

Rare Power pamatideja ir strādāt kā apakšpiegādātājam, ražot gan masveida produktus furnitūras, autobūves nozarei, pārstrādes rūpniecībai un citām jomām, gan arī specializētas metāla iekārtas un produktus ar augstu pievienoto vērtību. Lai veiktu pamatfunkcijas, bija plāns, kādas iekārtas nepieciešams iegādāties. Tā kā visas iekārtas ir dārgas, bija nepieciešami apjomīgi ieguldījumi – teju trīssimt tūkstoši eiro. «Tā nav vienkāršākā lieta, ko sākt, ja nav lielu investīciju,» viņš atzīst. Komercbankas aizdevumu dod tikai tad, ja saimnieciskā darbība ir jau sākta un iespējams parādīt vismaz trīs gadu naudas plūsmu. Finanšu instruments Altum aktīvāk atbalsta jaunos uzņēmējus, kam nepieciešamas mazas summas. Lielāka atbalsta gadījumā vajadzīga vērtīga ķīla, kādas E. Griezītim nebija, vai neapstrīdams pamatojums.

«To, ko darām mēs, ļoti daudzi dara gan Latvijā, gan pasaulē, tāpēc pārliecināt cilvēkus bija diezgan sarežģīti,» viņš dalās pieredzē. «Man nebija līguma, ko parādīt Altumam, lai pierādītu, ka esmu darboties spējīgs, bet nevarēju arī aizbraukt, piemēram, uz Vāciju, samelot, ka jau ražojam, lai šo līgumu iegūtu. Ja viņi piekristu sadarbībai, būtu muļķīgi pateikt – pagaidiet pusgadu, man jānopērk iekārtas. Tā ir māksla savilkt visus striķīšus kopā – vienlaikus dabūt finansējumu un atrast klientus, lai, tiekot pie naudas, rēķinu gūzma, kas veļas no muguras, nepārbrauktu pāri.» Arī investoru no malas nebija vēlmes piesaistīt. Šādā gadījumā pastāv ierobežojumu risks tik lielā mērā, ka «tas vairs nebūs tavs, ko radi». Risinājums rasts, vajadzīgās iekārtas nomājot līdz brīdim, kad varēs tās iegādāties paši.

Visu rakstu lasiet 9. maija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru