Mazās algas - bez ienākuma nodokļa 

Nodokļu reforma var novest pie tā, ka mazo algu saņēmēji iedzīvotāju ienākuma nodokli nemaksātu un viņiem nebūtu iespēju arī prasīt valstij nodokļa atmaksu, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Māris Ķirsons, 27.03.2017

Foto: Ieva Lūka/LETA

Pieteiktā nodokļu politikas vidēja termiņa stratēģijā tiek piedāvāts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) neapliekamo minimumu pašam maksātajam noteikt 300 eiro apmērā, pašlaik 60 eiro līdz 115 eiro atkarībā no algas lieluma. Tiesa, kā iepriekš atzinusi finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, nepaliekamais minimums tiem, kuru alga būs 1350 eiro mēnesī, būtu nulle. Savukārt neapliekamais minimums par apgādībā esošiem bērniem paliktu tāds pats kā bijis – 175 eiro mēnesī. D. Reizniece-Ozola atzinusi, ka paredzēts palielināt arī IIN neapliekamo minimumu pensionāriem no pašreizējiem 235 eiro līdz 300 eiro.

Šī ideja komplektā ar IIN likmes samazināšanu no pašreizējiem 23% līdz 20% tieši mazāko algu saņēmējiem bažīgas dara pašvaldības, kurām samazinātos šī nodokļa ieņēmumi. Savukārt par ieguvējiem nosacīti varētu uzskatīt nodokļu administrētāju, kuram saruktu apkalpojamo fizisko personu loks. Diskusijas par šo jautājumu ir vēl tikai priekšā, jo pašlaik nav skaidrs, vai šo neapliekamo minimumu 300 eiro mēnesī būs iespējams ieviest jau nekavējoties, vai arī šī līmeņa sasniegšanai būs vajadzīgs pārejas periods, limitu paaugstinot pakāpeniski. Neoficiāli ir ziņas, ka diskusijas esot sākušas par neapliekamā minimuma par apgādībā esošiem bērniem apmēra palielināšanu līdz 200 eiro, pat 250 eiro vai pat visiem 300 eiro.

Visu rakstu Mazās algas - bez ienākuma nodokļa lasiet 27. marta laikrakstā Dienas Bizness.

Jaunākais izdevums