Jaunākais izdevums

Mežistrādes tehnikas tirgū ražotāji nespēj nodrošināt lielo pieprasījumu - pasūtījumu izpildes laiks teju divkāršojies sasniedzot pat 12 mēnešus, savukārt pieprasījums būtiski pieaudzis un mežistrādes tehnikas līzinga tirgus gada laikā pieaudzis par 40 – 45 %, liecina Citadele Leasing no jauna izsniegto aizdevumu statistika.

Neskatoties uz ilgajām piegādēm, mežistrādes tehnikas līzinga tirgus šogad audzis par trešdaļu, un Citadele Leasing izsniegusi finansējumu vairāk nekā 3,3 miljonu eiro vērtībā.

"Šobrīd esam situācijā, ka tehnikas tirgotājiem ir ierobežotas tehnikas apjoms. Covid-19 pandēmijas sākumā faktiski divus trīs mēnešus rūpnīcas visā pasaulē neražoja jaunu tehniku. Pakāpeniski atsākot ražošanu, piedāvājums netika līdzi, un krājumi bija iztukšoti, savukārt pircēji joprojām ir gatavi maksāt lielākus avansus, lai iegūtu tehniku jau šodien. Iespējams, aktivitāte finansējuma pieprasījumā būtu vēl lielāka, taču ilgais piegādes laiks liek nogaidīt arī uzņēmējiem," saka Citadele Leasing valdes priekšsēdētājs Ģirts Glāzers.

Latvijas uzņēmumu pieprasījuma pieaugumu pēc mežistrādes sekmējuši notikumi vietējā tirgū. Lai arī pasaulē pieprasījums pēc kokmateriāliem ir liels un cenas ir augstas, Latvijas uzņēmumu investīcijas jaunā tehnikā vairāk saistāmas ar AS “Latvijas valsts meži” (LVM), kas ir lielākais mežu īpašnieks un mežistrādes darbu pasūtītājs iekšējā tirgū, šogad izsludināto izstrādes iepirkumu nākamajiem pieciem gadiem.

“LVM kokmateriālu ražošanas un piegāžu procesa nodrošināšanai slēdz līgumus ar mežizstrādes un pārvadājumu pakalpojumu sniedzējiem, turklāt ap 70 % no kopējā nepieciešamā pakalpojuma apjoma nodrošināšanai tiek slēgti ilgāka termiņa 4 un 5 gadu līgumi, kas dod stabilu pamatu pakalpojumu sniedzējiem investīciju veikšanai un sava pakalpojuma attīstībai. LVM no saviem pakalpojumu sniedzējiem - sadarbības partneriem - sagaida pakalpojumu, kas nodrošina augstu darbu izpildes kvalitāti, darba ražīgumu un stabilus prognozējamus ražošanas apjomus noteiktā laika periodā. Tas, savukārt, dod iespēju LVM uzņemties un izpildīt nolīgtās saistības saviem klientiem koksnes produktu pircējiem. LVM uzkrātā pieredze un dati rāda, ka vislabāk iepriekšminēto var nodrošināt pakalpojumu sniegšanai izmantojot jaunu (līdz 5 gadi) tehniku. Jauna tehnika nodrošina augstu tehnisko gatavību, kas nozīmē minimālas dīkstāves un salīdzinoši mazas tehnikas apkalpošanas izmaksas. Ar jaunu tehniku var sasniegt augstu darba ražīgumu un nodrošināt nepieciešamo darbu izpildes kvalitāti, turklāt jauna tehnika veicina augstas kvalifikācijas meža mašīnu operatoru piesaisti pakalpojuma sniedzēja uzņēmumam. Uzskatu, ka LVM tirgū piedāvātie ilgāka termiņa pakalpojumu līgumi ir arī stingrs garants, lai uzņēmumi varētu droši saņemt investīcijām nepieciešamo finansējumu, savukārt finansētāji var drošāk izsniegt aizdevumus,” saka Andris Balodis, LVM mežsaimniecība direktora vietnieks koksnes piegāžu jautājumos.

“LVM pasūtījumi un darbaspēka nepieejamība veicina investīcijas mežistrādes tehnikā. Lai nodrošinātu pilnu mežistrādes ciklu, uzņēmēji pērk tehniku. Šobrīd mazs, liels vai vidējs uzņēmums ir spiests investēt un ir nepieciešams finansējums, lai pakalpojumus, kurus kādreiz ar apakšuzņēmēju palīdzību tika veikti manuāli, spētu nodrošināt nu jau ar tehnikas palīdzību automatizēti. Tāpat lielie un vidējie uzņēmumi investē jaunajā tehnikā, kas ir viens no priekšnosacījumiem, lai veiksmīgi pretendētu uz LVM pasūtījumiem. Uzņēmumam tas nozīmē, ka ir fiksēta naudas plūsma nākamajiem pieciem gadiem. Savukārt mazie un daļa vidējā lieluma mežistrādes uzņēmumu iegādājas mazlietotu un lietotu tehniku, kas arī nav lēta. Lielais pieprasījums un cenu pieaugums globālajā kokmateriālu tirgū Latvijas uzņēmumu investīciju plānus nav būtiski ietekmējis, jo uzņēmumi nav gatavi riskēt - nav garantijas, ka tik augstas cenas būs visu laiku, savukārt tehnika ir dārga,” papildina Ģ.Glāzers.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas uzņēmums SIA Heavy Cranes, izmantojot Citadele Leasing finansējumu smagās mobilās pacēlājtehnikas iegādei, veiksmīgi attīsta un paplašina pakalpojumu eksportu Skandināvijā un šobrīd būvē vienu no lielākajiem vēja parkiem Norvēģijā, kurā vairāk nekā 35 kilometru garumā plānots uzstādīt 72 vēja ģeneratorus.

Piešķirtā finansējuma apmēru darījuma puses pagaidām neatklāj.

Darbu vienā no topošajiem Norvēģijas lielākajiem vēja parkiem , kas izvietots vairāk nekā 30 km platā kalnu joslā, Latvijas uzņēmums veiks līdz gada beigām netālu no Mušjēnas pilsētas valsts vidienē. Lai arī vēja parks vēl nav gatavs, tā saražotais elektroenerģijas apjoms nākamo 15 gadu nogrieznī jau ir izpirkts.

“Darbs noris sarežģītos un specifiskos apstākļos - vēja ģeneratorus uzstādām kalnu apvidū, kur neaug nedz krūmi, nedz zāle. Topošā parka saražoto elektroenerģiju ir nopircis vietējais alumīnija ražotājs, tādejādi nodrošinot sevi ar vienu trešo daļu no rūpnīcas vajadzībām nepieciešamās elektroenerģijas. Mēs nodrošinām smagu konstrukciju un vēja ģeneratoru detaļu pārvietošana un uzstādīšanu. Vēja ģeneratoru elementi ir apmēram 100 tonnas smagi un tie jāpaceļ 104 metru augstumā – salīdzinājumam, tas ir teju trešdaļa no Latvijas Televīzijas torņa augstuma. Nav daudz uzņēmumu pasaulē, kuriem ir tehnika un iespējas veikt šāda veida darbus,” teic Heavy Cranes valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Lukašuks.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lietuvas Banka no 1.novembra stingrāk kontrolēs banku iegādes darījumus, paredz Seima ceturtdien pieņemtie grozījumi Banku likumā.

Šo grozījumu nolūks ir panākt, lai banku tirgū pieaugtu nevis koncentrācija, bet konkurence.

Seima Budžeta un finanšu komitejas priekšsēdētājs Mīkols Majausks sacīja, ka desmit gadu laikā konkurence Lietuvas banku sektorā samazinājusies un atrodas tik kritiskā līmenī, ka cenas daudziem pakalpojumiem ir augstākas nekā kaimiņvalstīs.

Viņš uzsvēra, ka Lietuvā jau bijuši vairāki darījumi, kuriem būtu bijusi nepieciešama lielāka centrālās bankas uzraudzība. Kā piemēru viņš minēja gadījumus, kad banka "Citadele" iegādājās līzinga kompāniju "UniCredit Leasing", Baltijas valstīs apvienojās "DnB" un "Nordea", "Swedbank" pārņēma "Danske Bank" klientu privātpersonu apkalpošanu Lietuvā, kā arī "Šiauliu bankas" iegādājās "Danske Bank" klientu privātpersonu kredītportfeli Lietuvā.

Komentāri

Pievienot komentāru