Nodokļi

Miljonus nodokļos nesīs loterija

Māris Ķirsons, 30.05.2018

Foto: Ieva Lūka/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Ēnu ekonomikas apkarošanai Latvija 2019. gadā ieviesīs ārzemēs sekmīgi strādājošu instrumentu – čeku loteriju, kas ļaušot nodokļos iekasēt ap 3 milj. eiro gadā, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Valdības sēdē otrdien tika akceptēts un nosūtīts tālākai izskatīšanai Saeimā Čeku spēles likumprojekts, kurš Latvijā darbotos 21 mēnesi - no 2019. gada 1. jūlija līdz 2021. gada 1.martam. Par šo ideju DB jau ir vēstījis vairākkārt, tā, piemēram, 19.11.2015. DB rakstīja par citu valstu piemēriem, kur patērētāji ne tikai pieprasa čekus pakalpojumu sniedzējiem un tirgotājiem, bet tos pat ievada nodokļu administrācijas sistēmā, lai piedalītos ikgadējās «Laimīgais čeks» balvas izlozē. Savulaik Portugālē šāda akcija ļāva nodokļu administrācijai identificēt tos, kuru kases aprātu dati nesaskan ar tām ziņām, kas ir to izdotajos čekos.

Cer uz 3 milj. eiro

Finanšu ministrijas valsts sekretāres vietniece Jana Salmiņa skaidroja - likumprojekta sūtība ir veicināt godīgu konkurenci un labprātīgu nodokļu saistību izpildi, apkarot nodokļu krāpniecību un mudināt pircējus no saimnieciskās darbības veicējiem un komersantiem pieprasīt čekus un kvītis. Pirmā čeku spēles izloze varētu notikt ne vēlāk kā 2019. gada jūlijā, bet pēdējā - 2021. gada janvārī. Plānots, ka no čeku izlozes nodokļu ieņēmumi pieaugs par 3 milj. eiro gadā. Prognoze balstās uz pieņēmumu, ka pasākuma rezultātā iegūtā informācija paplašinās nodokļu administrācijas iespējas identificēt nodokļu nemaksātājus. Tāpat tā palīdzēšot identificēt nereģistrētus kases aparātus vai nereģistrētu saimniecisko darbību, kā arī saimnieciskās darbības ieņēmumu nedeklarēšanas riskus.

Saskaņā ar sagatavoto likumprojektu izlozēs plānots izmantot čekus ar darījuma vērtību virs 5 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa. Čeku spēli organizēs Valsts ieņēmumu dienests.

Loterijas dalībniekiem būs jāreģistrē darījumu apliecinošs dokuments interneta vietnē, aizpildot reģistrācijas formu un norādot darījuma, čeka un tirdzniecības vietas informāciju. Tāpat būs jānorāda arī loterijas dalībnieka mobilā tālruņa numurs, lai ar viņu varētu sazināties.

«Ideja nav slikta, un godīgajiem, nodokļus maksājošajiem tirgotājiem nekādu iebildumu pret to nav,» uzsver Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusevičs. «Šī ideja sevi ir labi pierādījusi ārzemēs, un tāpēc pozitīvi, ka to ieviesīs arī Latvijā,» vērtē Latvijas Restorānu biedrības valdes loceklis Jānis Jenzis. Viņš norāda, ka čeku loterijai būtībā ir divi svarīgi mērķi: pirmais – ēnu ekonomikas mazināšana, par ko iestājas arī Latvijas Restorānu biedrība, un otrais – cilvēkiem, kuri prasa čekus un tos iesniedz valsts loterijai, ir iespēja laimēt balvās pat 3000 eiro, kas netiks aplikti ar iedzīvotāju ienākuma nodokli 20% apmērā.

Visu rakstu Miljonus nodokļos nesīs loterija lasiet 30. maija laikrakstā Dienas Bizness.