Montāžas darbu veicējs: Maxima būvniecības darbu dokumentu parakstus viltoju, lai vairāk nopelnītu 

Lielveikala Maxima būvniecības darbu dokumentos parakstus viltoju, lai vairāk nopelnītu, šodien Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesā skatāmajā Zolitūdes traģēdijas krimināllietā atzina montāžas darbu veicēju Monce vadītājs Viktors Ivanovs.

LETA, 24.11.2016

Foto: Gunita Kļava/LETA

Tiesa šodien turpināja uzklausīt Ivanova liecības, kurš strādāja SIA Monce. Uzņēmums lielveikala būvniecības laikā noslēdza līgumu ar SIA Vikom Industry par montāžas darbiem - tika izveidotas 15 metāliskas sijas, kopnes un četras saites.

Apsūdzētā Ivara Sergeta aizstāvis Artūrs Zvejsalnieks lūdza tiesu nolasīt Ivanova pirmstiesas izmeklēšanas laikā sniegtās liecības, kurās liecinieks stāstīja, ka viltoja inženiera Andreja Kuļešova parakstus, lai gan paša Kuļešova objektā nemaz nebija, un būvdarbu žurnālā liecinieks rakstīja, ka ierakstus izdarījis tieši Kuļešovs. Tāpat Ivanovs viltoja arī viņa parakstus visos pieņemšanas-nodošanas aktos, tostarp attiecībā uz vēlāk sabrukušajām kopnēm.

Ivanovs skaidroja, ka šādi rīkojies, lai nopelnītu vairāk naudas. Turklāt viņš uzsvēra, ka labi izpilda montāžas darbus, papildinot, ka montāžas darbi būvobjektā veikti kvalitatīvi un tas bija salīdzinoši parasts, ne pārāk sarežģīts objekts.

Tāpat liecinieks pastāstīja, ka pēc jumta sabrukšanas viņam zvanīja Kuļešovs un prasīja, kāpēc figurēja objekta dokumentācijā. Ivanovs mēģinājis ar viņu runāt, taču Kuļešovs ar viņu nevēlējies komunicēt.

Dokumentācijā Kuļešovs norādīts kā Vikom Industry pārstāvis, būvdarbu vadītājs, tomēr viņš bija tieši Monce pārstāvis. Kā vēlāk aģentūrai LETA norādīja Zvejsalnieks, kādu laiku Kuļešovs tiešām bija Monce pārstāvis, bet pēc tam jau figurējis Vikom.

Jautāts, vai vēl kādas personas zināja par to, ka viņš viltoja parakstus, liecinieks teica, ka neviens viņam to tieši nenorādīja un par to nerunāja, bet viņš uzskata, ka kāds to, iespējams, pieļāva.

Apsūdzības uzturētāji tiesai norādīja, ka daži aizstāvības jautājumi nav attiecināmi uz izskatāmo krimināllietu, kas izraisīja zināmu neapmierinātību Zvejsalniekam, kurš izteicās, ka, šķiet, «neviens jautājums neattiecas uz izskatāmo lietu».

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Tālāk tiesa nopratināja Andreju Girsu, kurš strādāja Monce par montāžnieku. Priedaines ielā 20 viņš nodarbojās ar metāla konstrukciju montēšanu. Viņš norādīja, ka Ivanovs bija viņa tiešais priekšnieks, tostarp objektā. Jautāts, vai zina, kurš bija montāžas darbu atbildīgais vadītājs, liecinieks atbildēja noliedzoši. Tāpat viņš sacīja, ka nezina un nepazīst Kuļešovu.

Viņam tika uzdoti arī jautājumi par kopņu montēšanu, vēloties noskaidrot, vai bija kāda instrukcija, kā tas jādara, lieciniekam atbildot noliedzoši.

Jautāts, vai vīrietis ievēroja kādas plaisas metinājuma šuvēs metāla konstrukcijām, kad tās tika atvestas, liecinieks teica, ka neievēroja. Tāpat jautāts, vai kādu no apsūdzētajiem ir redzējis būvobjektā, liecinieks teica, ka neatminas, ka kādu būtu redzējis.

Kā ziņots, 2013.gada 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam Maxima, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Būveksperti secinājuši, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva.

Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādījusi par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.

Prokuratūra apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, izvirzījusi piecām personām. Šīs personas ir ēkas būvinženieris Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, lielveikala projekta autors arhitekts Andris Kalinka un uzņēmuma Re&Re būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš.

Prokuratūra Sergetam, Gulbim, Draudiņam, Kalinkam un Kumpiņam apsūdzības uzrādījusi arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības.

Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem - Jānim Balodim, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Treijai un būvinspekcijas priekšnieka vietniecei Aijai Meļņikovai - izvirzītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas.

Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija.

Krimināllietā, kuru skata Zemgales priekšpilsētas tiesa, apsūdzēta ir arī Maxima darbiniece Inna Šuvajeva.

Valsts apsūdzības uzturētājiem pabeidzot lasīt apsūdzību, neviena no deviņām apsūdzētajām personām savu vainu inkriminētajos noziegumos neatzina.

 

Tevi varētu interesēt

Maxima Latvija vadības komandai pievienojusies Evita Januškeviča, kas pildīs uzņēmuma finanšu...

Notikusi Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP), Latvijas Piensaimnieku centrālās...

Latvijas Darba devēju konfederācijas birojā šodien, 20.jūnijā pirmie seši uzņēmumi...

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā SIA Tineo piesaka kompensāciju 4 400 000 eiro apmērā....

Maxima Latvija pēc Zolitūdes traģēdijas visiem šī veikala darbiniekiem izmaksāja 400 līdz...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Balstoties uz Ķekavas novada domes lēmumu, pašvaldības speciālisti šobrīd aktīvi...

Bauskā savu laiku nokalpojušā trošu tiltiņa vietā pār Mūsas upi šogad uzbūvēts...

Pagājuši tikai četri mēneši, kopš ekspluatācijā nodots ceļa Vecumnieki—Nereta...

Šonedēļ Bauskā uzsākts jauns projekts – Bauskas Centrālās bibliotēkas būvniecība....

Latvijas iedzīvotāji palēnām būvniecībā sāk novērtēt koku, kreditēšanas īpatsvaram...

Projekta Rail Baltica 1.kārtas aktivitāšu ieviesējs Latvijā Eiropas dzelceļa līnijas šodien...

ASV Kapitolija kupols piedzīvojis visaptverošus remontdarbus. Pirms remontdarbiem kupolā bija...

Iemūrēts pamatakmens Olaines pašvaldības finansētajā projektā - Jaunolaines sākumskolas...

2016. gada 3. ceturksnī, salīdzinot ar 2015. gada attiecīgo periodu, būvniecības produkcijas...

Nozarei jāgatavojas pārmaiņām un pieprasījuma kritumam pašmāju tirgū, kurš dažos...