Moody's : Augošais nerezidentu depozītu apjoms rada spiedienu uz Latvijas bankām 

Pieaugošais nerezidentu noguldījumu apjoms rada spiedienu uz Latvijas banku sistēmu, norāda reitingu aģentūra Moody's Investors Service.

Žanete Hāka, 02.05.2013

Foto: LETA

Moody's eksperti saka, ka negatīvais spiediens pieaug vairāku iemeslu dēļ. Viens no tiem ir fakts, ka depozīti ir galvenais finansējuma avots Latvijas bankām, īpaši tām, kurām nav mātesbanku finansējuma. Tāpat reitingu aģentūra savā ziņojumā norāda, ka nerezidentu depozīti, kas pērnā gada beigās veidoja 49% no kopējā depozītu apjoma, ir ievērojami nestabilāki kā rezidentu noguldījumi.

«Nerezidentu biznesu vada notikumi gan vietējā banku sistēmā, gan savā valstī, un kaut arī noguldījumu līmenis nav vienāds visās bankās, kopumā pēdējo gadu laikā tas ir audzis,» norāda Moody's un skaidro, ka šo noguldījumu līmeņa pieaugums galvenokārt saistīts ar Latvijas ekonomikas atveseļošanos un citu valstu problēmās. Tajā pašā laikā šiem depozītiem (īpaši no NVS valstīm) ir bijusi nozīmīga loma Latvijas banku sistēmā kopš iestāšanās ES sarunu noslēguma 2002. gada decembrī.

Tāpat Moody's uzsver, ka nerezidentu depozīti rada papildus riskus, jo tie sarežģī banku sistēmu vēl vairāk, kas rada papildus izaicinājumus visai banku sistēmai.

Db.lv jau rakstīja, ka kopš 2009.gada beigām Latvijas banku tirgū kopumā piesaistīto nerezidentu noguldījumu apjoms pieaudzis par 2,754 miljardiem latu un 2013.gada marta beigās sasniedza 6,385 miljardus latu.

Ārvalstu eksperti un institūcijas jau iepriekš norādījušas uz augsto nerezidentu noguldījumu līmeni Latvijas bankās, tomēr vietējie banku uzraugi un amatpersonas skaidro, ka tas neapdraud kopējo banku sistēmu, jo bankām ir stingri noteikumi, pieņemot nerezidentu noguldījumus.

Jaunākais izdevums