Investors

Nafta strauji kļuvusi dārgāka

Jānis Šķupelis, 20.04.2015

Foto: AP/SCANPIX

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ASV slānekļa naftas revolūcija ir vien aizkavēta, nevis uzvarēta, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Pēdējās nedēļas pasaules finanšu tirgū pagājušas melnā zelta cenu pieauguma zīmē – kopš marta vidū sasniegtajiem punktiem naftas tirgus etalona – Ziemeļjūras jēlnaftas Brent – vērtība preču biržās palielinājusies par 19% – līdz 63,6 AV dolāru atzīmei par barelu, kas ir augstākais līmenis šā gada laikā. Savukārt kopš janvāra beigās sasniegtajiem zemākajiem punktiem (zem 50 ASV dolāru bar barelu līmeņa) naftas cena pieaugusi jau vairāk nekā par 30%. Līdzīgas cenu izmaiņu tendences ir arī ASV vieglajai jēlnaftai (kas ir otrs etalons melnā zelta tirgū) – tās cena kopš pagājušā mēneša vidus ir palielinājusies par ceturto daļu – līdz 56,2 ASV dolāru atzīmei par barelu.

Revolūcija noplok

Pašlaik nostiprinājies viedoklis, ka zemajām naftas cenām patiešām ir izdevies bremzēt ASV slānekļa naftas un gāzes revolūciju. Aktuāls ir uzskats, kuru turklāt sākuši pamatot dati, ka pie pašreizējiem cenu līmeņiem naftas ieguves apjomi ASV varētu būt sasnieguši savu augstāko punktu un nākotnē vairs īpaši nepalielināsies.

Jāatgādina, ka ASV slānekļa naftas ieguves revolūcija pēdējo gadu laikā bijusi patiešām iespaidīga. Vēl 2008. gadā ASV vidēji dienā ieguva vien aptuveni piecus miljonus barelu jēlnaftas. Savukārt šobrīd šīs valsts jēlnaftas ieguves apjomi pieauguši līdz 9,3 miljoniem barelu dienā. Uz ASV naftas ieguves pieaugumu fona par šī resursa noieta tirgiem aktīvāk jācīnās citiem pasaules melnā zelta ražotājiem. Jāpiebilst, ka tas viss notiek laikā, kad pasaules ekonomiskā aktivitāte pamatā klibojusi.

ASV dati liecina, ka februārī jau otro mēnesi pēc kārtas sarukusi naftas ieguve Ziemeļdakotā. Līdzīgas tendences vērojamas arī Teksasas štatā, ziņo ASV Enerģētikas departaments, piebilstot, ka ieguve no ASV slānekļa naftas laukiem maijā salīdzinājumā ar aprīli, visticamāk, samazināsies par 45 tūkstošiem barelu (vidēji dienā) līdz 4,98 milj. barelu (vidēji dienā).

Vien aizkavēta

Kopumā gan būtu jāteic, ka par uzvarētu ASV slānekļa naftas revolūciju nosaukt nevar. Daudzi šī tirgus analītiķi norāda, ka naftas cenu atrašanās 60 ASV dolāru par barelu tuvumā atkal daudziem šī resursa ieguvējiem būs iedrošinājums ieslēgt naftas pumpjus.

Visu rakstu Nafta strauji kļuvusi dārgāka lasiet 20. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru