Nāksies aizņemties vairāk 

Tirgū var parādīties vairāk nelegālo aizdevēju.

Elīza Grīnberga, speciāli DB, 08.1.2019

Foto: pixabay.com

2019. gadā nebanku aizdevumu tirgus attīstību lielākoties ietekmēs 2018. gadā pieņemtie grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Tie varētu pamatīgi mainīt pakalpojumu veidu, likt daļai kompāniju pārtraukt darbību Latvijas tirgū, prognozē tirgus dalībnieki. Ņemot vērā, ka īstermiņa pakalpojumus, aizdodot mazas summas, vairs nebūs izdevīgi sniegt, patērētājam, kam būs nepieciešams aizdevums, visdrīzāk, būs jāaizņemas vairāk, paredz aizdevēji.

2018. gads nebanku aizdevēju sektorā aizvadīts asu diskusiju zīmē, kas noslēdzās ar apstiprinātiem grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (PTAL), kas nosaka likmju un reklāmas ierobežojumus, sākot no 2019. gada jūlija. Nebanku aizdevēji norāda, ka pēc 1. jūlija pakalpojumi ievērojami mainīsies.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Aizvadītais gads nebanku kreditēšanas nozarē iezīmējās ar priekšvēlēšanu populismu, raksturo Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas (LAFPA) vadītājs Gints Āboltiņš. «Pēdējā Saeimas sēdē pirms 13. Saeimas vēlēšanām tika pieņemta virkne izmaiņu, kas atstās negatīvu efektu uz patēriņa kreditēšanas tirgu, patērētājiem un uz tautsaimniecību kopumā, turklāt daļa izmaiņu ir antikonstitucionālas,» uzskata LAFPA vadītājs, uzsverot, ka priekšvēlēšanu gaisotnē tika atbalstītas izmaiņas, kas ir gan savstarpēji pretrunīgas, gan arī tādas, kuru rezultātā patērētājam Latvijā vairs nebūs pieejami īstermiņa aizdevumi, savukārt nozīmīga daļa uzņēmumu beigs savu darbību. Viņš uzsver – nozares uzņēmumi uzskata, ka Ekonomikas ministrijai būtu jārosina vērt vaļā Patērētāju tiesību aizsardzības likumu, lai labotu priekšvēlēšanu laikā pieņemtās pretrunīgās normas. «Nebanku kreditēšanas nozare uzskata, ka tiesiskā valstī nav pieļaujams, ka viena normatīvā akta ietvaros ir savstarpēji pretrunīgas normas. Turklāt pieņemtās izmaiņas ir antikonstitucionālas nesamērīgo ierobežojumu dēļ, kā rezultātā daļa uzņēmumu būs spiesti pārtraukt savu darbību,» ievērojamas izmaiņas paredz G. Āboltiņš.

«Var paredzēt, ka lielākās izmaiņas izjutīs tieši cilvēki, kuri iepriekš ir bijuši šo nebanku uzņēmumu klienti un kuriem kādreiz ir bijusi objektīva nepieciešamība pēc nelieliem īstermiņa aizdevumiem,» saka arī AS 4finance izpilddirektors Gvido Endlers.

Kopumā prognozējams, ka turpmākie divi gadi (2019. un 2020. gads) Latvijas finanšu nozarei nesīs ne mazums izaicinājumu un pārmaiņu, uzskata Creamfinance Latvia izpilddirektore Līga Treiliha. «Ir jau gandrīz pazudušas robežas starp klātienes mazumtirdzniecību un pārdošanu tiešsaistē, visticamāk, aizvien vairāk zudīs robežas starp alternatīvo finanšu un komercbanku sektoriem,» prognozē eksperte. Zināms grūdiens gan optimizētajam nebanku, gan arī visam Latvijas finanšu sektoram varētu būt aizvien pieaugošā tā dēvēto jaunās paaudzes banku darbības attīstība, kas uzņem apgriezienus gan kaimiņvalstīs, gan Eiropā, viņa pieļauj. «Kā zināms, tukša vieta nekad nepaliek. Proti, ja šobrīd mūsu valstī ir radīti tādi apstākļi, kad no finanšu tirgus tiek izmesti ārā mazākie spēlētāji un mazināta konkurence, tad tiem nozares pārstāvjiem, kas paliks, ir operatīvi jārīkojas, lai radītu jaunus un progresīvus pakalpojumus, kas spēs ne vien konkurēt ar jaunajiem tirgus dalībniekiem, bet arī paši būtu ar augstu eksportspēju,» saka L. Treiliha.

Janvārī stājās spēkā izmaiņas par papildu dokumentālu pierādījumu iesniegšanu kredītdevējam pirms aizdevuma saņemšanas. Ņemot vērā, ka izmaiņas ir savstarpēji pretrunīgas, nozares uzņēmumiem nav skaidrs, kā tās piemērojamas, saka G. Āboltiņš, tāpēc, pēc viņa domām, visticamāk, nozarē būs dažādas interpretācijas un dažāda prakse likuma normu piemērošanai. Tas savukārt var atstāt negatīvu efektu uz patērētāju interešu aizsardzību.

Visu rakstu Nāksies aizņemties vairāk lasiet otrdienas. 8.janvāra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!