Citas ziņas

Nauda, kas pazūd slinkuma dēļ

Dienas Bizness, 26.01.2015

Foto: REUTERS/SCANPIX

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai gan Valsts ieņēmumu dienestā (VID) norāda, ka arvien vairāk nodokļu maksātāju vēršas, lai atgūtu pārmaksātos nodokļus, daudzi joprojām atmet ar roku deklarācijas aizpildīšanai. Vieniem šis process liekas sarežģīts, citi negrib tērēt laiku, vēl kāds baidās atkārtot iepriekš gūto rūgto pieredzi, pirmdien raksta laikraksts Diena.

Dace ienākumu deklarāciju iesniedza tad, kad to vēl nebija iespējas izdarīt elektroniski. Viņa procesu raksturo kā sarežģītu. Pēc tam kad sieviete aizpildīja deklarāciju, atklājās, ka viņas dati nesakrīt ar VID datiem, nācās to labot. «Bija liela noņemšanās, un patlaban domāju, vai šogad vispār iesniegt. Tagad to var izdarīt elektroniski, vajadzētu būt vieglāk, bet ir bažas, ka atkal kaut kas var nesakrist un beigās vēl dabūšu piemaksāt,» saka Dace, pieminot sava vīra pieredzi, kam pēc deklarācijas iesniegšanas nācās vēl piemaksāt. «Cik atceros, iemesls bija tāds, ka viņš strādāja divās darbavietās un kļūdas dēļ abās tika rēķināts neapliekamais minimums. Beigās tas viņam bija jāatmaksā.»

Ilzei ir gaišākas atmiņas par šo procesu. Viņa deklarāciju aizpildīja Cēsīs un atceras savu pozitīvo pieredzi: «Pieļauju, ka viņiem ar tām deklarācijām nāk cilvēku bari. Es to darīju pirmo reizi, nezināju, kā aizpildīt. VID puisis man diktēja priekšā, ko rakstīt. Vairākiem čekiem par medicīnas pakalpojumiem jau bija padzisuši cipari, viņš tos neatmeta atpakaļ, bet cītīgi mēģināja saprast, kādas summas ir minētas.» Ilze saka, ka nauda atmaksāta jau pēc diviem mēnešiem.

Tie, kuriem process licies sarežģīts, saka - sistēma ir pavisam greiza. To uzsver arī Nodokļu maksātāju biedrības pārstāvis Ivars Jakovels. Viņš saka, ka sistēma mazina iedzīvotāju iespējas atgūt pārmaksātos nodokļus un tādā veidā papildina valsts budžeta ieņēmumus.

Plašāk lasiet rakstā Nauda, kas pazūd slinkuma dēļ pirmdienas, 26. janvāra, laikrakstā Diena (7. lpp.)!

Komentāri

Pievienot komentāru