Nedaudz mazinājies autovadītāju skaits, kas brauc bez OCTA 

2014.gadā par braukšanu bez OCTA sarakstīti 10,5 tūkstoši administratīvā pārkāpuma protokoli.

Žanete Hāka, 10.03.2015

Kopējais autovadītāju skaits, kuri pārvietojas pa Latvijas ceļiem bez OCTA, ir apmēram 1%. LTAB uzdevums ir cīnīties ar šiem neapzinīgajiem autovadītājiem, tādēļ jau no pērnā gada janvāra vidus Latvijā par braukšanu bez OCTA tiek piešķirti arī soda punkti, savukārt līdz ar fotoradaru parādīšanos uz valsts ceļiem, braukšanu bez OCTA fiksē arī šīs mērierīces, informē Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (turpmāk – LTAB) valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics.

Pērnajā gadā autovadītāji par piedalīšanos ceļu satiksmē bez OCTA sodīti 10,5 tūkstošu reižu.

Ja salīdzinām šo skaitu ar 2013.gadu, kad par braukšanu bez OCTA tika sarakstīti 11 tūkstoši protokolu, tad var secināt, ka situācija ir nedaudz uzlabojusies, tomēr LTAB dati liecina, ka bieži ceļu satiksmes negadījumus ar smagām sekām izraisa tieši tie autoīpašnieki, kuri apzināti un regulāri pārkāpj likumu, braucot bez OCTA, derīgas tehniskās apskates un arī apreibinošu vielu iespaidā. Diemžēl šādi recidīvisti vēl joprojām ir sastopami uz Latvijas ceļiem, tāpēc, lai iespēju robežās cīnītos ar šādiem neapzinīgajiem autoīpašniekiem, kā arī, lai sekmētu drošas braukšanas kultūras veidošanos autovadītāju apziņā ilgtermiņā, sodu sistēmā ir noteikti pārkāpumu uzskaites punkti arī par OCTA neesamību, papildina J.Stengrevics.

Daudzās Eiropas valstīs braukšana bez apdrošināšanas tiek uzskatīta par īpaši smagu pārkāpumu. Lielbritānijas transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja veiktie pētījumi, analizējot CSNg un to izraisītāju datus, ir pierādījuši, ka īpašnieki, kas savus transportlīdzekļus neapdrošina, ar daudz lielāku varbūtību izdara arī citus pārkāpumus - 10 reizes biežāk, kā vidēji, brauc alkohola reibumā, 6 reizes biežāk brauc ar transportlīdzekli neatbilstošā tehniskā stāvoklī, ik gadu ir iesaistīti vairākos CSNg ar smagām sekām, ar ievainotajiem un bojāgājušajiem. Lielbritānijā par braukšanu bez apdrošināšanas draud ievērojama soda nauda, 6 soda punkti, kā arī līdz brīdim, kad tiks iegādāta OCTA, transportlīdzekli konfiscē un nogādā policijas maksas stāvvietā, stāsta LTAB valdes priekšsēdētājs.

Lai samazinātu neapdrošināto skaitu un uzlabotu kopējo ceļu satiksmes drošību, 2013.gada nogalē tika atbalstīti grozījumi pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas piemērošanas noteikumos, kuri paredz, ka kopš pērnā gada par braukšanu bez OCTA bez naudas soda tiek piemēroti arī 2 soda punkti par katru pārkāpumu. Turklāt gadījumā, ja neapdrošināts transportlīdzeklis izraisa CSNg, visi avārijas rezultātā radītie zaudējumi gala rezultātā ir jāsedz vainīgajam autoīpašniekam.

Jaunākais izdevums