Makroekonomika

Nedaudz sarucis jauniešu bezdarbs

Mārtiņš Apinis, 14.11.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šā gada trešajā ceturksnī jauniešu–darba meklētāju īpatsvars ekonomiski aktīvo jauniešu kopskaitā bija 27,6%, kas ir par 3,7 procentpunktiem zemāks nekā pērnā gada attiecīgajā periodā, bet par 7,5 procentpunktiem augstāks nekā šā gada otrajā ceturksnī, liecina Centrālās statistikas pārvaldes pētījuma rezultāti.

Visaugstākais jauniešu – darba meklētāju īpatsvars vecuma grupā no 15 līdz 24 gadiem starp ekonomiski aktīviem jauniešiem ir Latgales reģionā. Trešajā ceturksnī tas bija 47,2%, kas ir par 12,8 procentpunktiem vairāk nekā gadu iepriekš. Pārējos reģionos jauniešu–darba meklētāju skaits, salīdzinot ar pērnā gada 3. ceturksni, ir samazinājies.

Šā gada trešajā ceturksnī, salīdzinot ar otro ceturksni, jauniešu – darba meklētāju īpatsvars starp ekonomiski aktīviem jauniešiem pieaudzis Latgales, Kurzemes, Pierīgas reģionos un Rīgā, bet samazinājies Vidzemes un Zemgales reģionos.

Trešajā ceturksnī Kurzemes reģionā jaunieši – darba meklētāji veidoja gandrīz trešdaļu (31,9%) no reģiona kopējā darba meklētāju skaita vecumā no 15 līdz 74 gadiem, kas ir vislielākais īpatsvars starp reģioniem, savukārt viszemākais īpatsvars bija Vidzemes reģionā – 16,8%.

Viens no jauniešu bezdarba cēloņiem ir viņu izglītības līmenis – aptuveni divām trešdaļām jeb 61,1% jauniešu nebija kvalifikācijas vai bija zems izglītības līmenis. Profesionālā izglītība bija 22,1% jauniešu, bet augstākā izglītība – 16,8%. Tikai ceturtdaļai jeb 24,8% no visiem jauniešiem – darba meklētājiem bija darba pieredze, pie tam 23,1% no tiem bija nodarbināti mazkvalificētās (vienkāršās) profesijās.

Bezdarbs jauniešu vidū joprojām ir ievērojami augstāks nekā citās vecuma grupās. Trešajā ceturksnī Latvijā bija 27,1 tūkst. jauniešu–darba meklētāju jeb 22,4% no kopējā darba meklētāju skaita vecumā no 15 līdz 74 gadiem. Lielākā daļa (86,9%) no šiem jauniešiem bija vecumā no 20 līdz 24 gadiem, apstiprina Centrālās statistikas pārvaldes veiktā darbaspēka apsekojuma rezultāti.

Komentāri

Pievienot komentāru