Nodokļi

No 2016.gada mazāk atalgotie varētu saņemt vairāk

Dienas Bizness, 10.03.2015

Foto: Raitis Puriņš, Dienas mediji

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

No 2016.gada plānots ieviest diferencētu neapliekamo minimumu. Visaugstākais tas būs cilvēkiem ar nelielām algām, otrdien raksta Diena.

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD), par kuras dalībnieci Latvija vēlas kļūt šogad, ir publicējusi ziņojumu par mūsu valsts ekonomikas attīstību. Ziņojumā nozīmīgu vietu ieņem mūsu nodokļu sistēmas analīze un rekomendācijas tās pilnveidošanai.

Viens no būtiskākajiem ziņojuma secinājumiem – Latvijā ir nepieļaujami liels nodokļu slogs zemu atalgotam darbaspēkam. Sekas ir ne tikai izteikti nevienlīdzīga sabiedrība, bet arī plaša ēnu ekonomika mazatalgotajā sektorā. OECD ieteikums ir zemu atalgotā darbaspēka nodokļu slogu būtiski samazināt, to kompensējot ar vides un nekustamā īpašuma nodokļu paaugstinājumu. Ziņojuma autori uzskata, ka Latvijai ir arī visas iespējas kā ieņēmumu avotu izmantot akcīzes nodokli degvielai, kurš pašlaik ir viens no zemākajiem Eiropas Savienībā (ES). Tāpat OECD uzsver, ka Latvijai jāpieliek visas pūles, lai mazinātu ēnu ekonomiku.

Par darbaspēka nodokļu mazināšanas nepieciešamību zemu atalgotam darbaspēkam iestājas gan valdība, gan sociālie partneri – darba devēji un arodbiedrības, kā arī ekonomikas eksperti. Taču ieteikumi par to, kādā veidā to vislabāk izdarīt, gan ir atšķirīgi. Valdība, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) un Dienas aptaujātie ekonomikas eksperti par pašu būtiskāko instrumentu min ar nodokli neapliekamā minimuma paaugstināšanu, atzīstot, ka iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) mazināšana nav uzskatāma par prioritāru, turpretim Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) kategoriski uzstāj tieši uz IIN pazemināšanu, kas vislielāko efektu gan dod lielo algu saņēmējiem, nevis mazatalgotiem iedzīvotājiem.

Finanšu ministrs Jānis Reirs (Vienotība), taujāts par OECD ieteikumu izpildi, norāda: «Ar 2016. gadu plānots ieviest progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokļa neapliekamo minimumu, paaugstinot to mazo algu saņēmējiem, vidējo algu saņēmējiem saglabājot tuvu esošajam apmēram, savukārt algām, kas būtiski pārsniedz vidējo algu valstī, neapliekamo minimumu vispār nepiemērojot. Vienlaikus plānots arī paaugstināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus par apgādībā esošu personu, izvērtējot iespēju piemērot lielākus atvieglojumus par otro un katru nākamo bērnu ģimenē.»

Savukārt attiecībā par OECD ieteikumiem palielināt vides un nekustamā īpašuma nodokļus J. Reirs uzsver, ka šī valdība neplāno nekādu nodokļu paaugstināšanu. Šī Latvijas nostāja pausta arī sarunās ar OECD, uzsverot, ka prioritāra ir nodokļu iekasēšanas uzlabošana un ēnu ekonomikas apkarošana.

Plašāk lasiet rakstā Iecerēts, ka mazāk atalgotie saņems vairāk otrdienas, 10.marta laikrastā Diena (8.,9.lpp.)!

Komentāri

Pievienot komentāru