No apdrošinātājiem mēģina izkrāpt 2,6 miljonus eiro 

Igaunijas Apdrošinātāju savienības dati liecina, ka pērn valstī reģistrēti 408 apdrošināšanas krāpniecības gadījumi, kas ir mazāk nekā divus iepriekšējos gadus, bet pērn kopumā krāpnieki no apdrošinātājiem centās izkrāpt deviņu gadu laikā lielāko summu - 2,6 miljonus eiro.

LETA--BNS, 15.10.2019

Foto: PIXABAY

Igaunijas Apdrošinātāju savienības vadītāja zaudējumu novēršanas jautājumos Illi Reimetsa sacīja, ka krāpnieki cenšas iegūt arvien lielākas apdrošināšanas kompensācijas, bet efektīva policijas un apdrošinātāju izmeklētāju sadarbība ir ļāvusi atklāt arvien vairāk krāpniecības gadījumu.

«Būtiski mazāk ir gadījumu ar inscenētu un izplānotu krāpniecību, kas agrāk bija visizplatītākais apdrošināšanas krāpniecības veids. Ja krāpniekus atklāj apdrošināšanas gadījuma inscenēšanā, nākotnē tamlīdzīgu mēģinājumu vairs nebūs. Piemēram, ekonomikas lejupslīdes laikā pieaug māju dedzināšanas skaits, kas ir viens no piemēriem plānotai apdrošināšanas krāpniecībai,» klāstīja Reimetsa.

Pērn 30% visos krāpšanas konstatēts mēģinājums izkrāpt vairāk nekā 3000 eiro. Vēl 30% tika mēģināts nelikumīgi iegūt apdrošināšanas atlīdzību 1000-3000 eiro apmērā, bet 40% gadījumu krāpniecības summa nepārsniedza 1000 eiro.

Visvairāk apdrošināšanas krāpniecības gadījumu Igaunijā pērn bijuši saistīti ar transportlīdzekļu apdrošināšanu un ceļu apdrošināšanu, kā arī mājokļu un ceļojumu apdrošināšanu. Vairāk nekā ceturtajā daļā krāpniecības gadījumu cilvēki mēģināja slēpt apdrošināšanas seguma trūkumu. Piektajā daļā gadījumu apdrošināšanas zaudējumu situācija tika izraisīta apzināti. Tāpat piektdaļā gadījumu zaudējumu summa tika apzināti palielināta.

Kompānijas «Seesam Kindlustus» ceļojumu apdrošināšanas vadītājs Jonatans Jekss paskaidroja, ka nereti ar apdrošināšanas krāpniecību cilvēki mēģina slēpt savu bezdarbību. «Kāds pirms pusgada nopircis lidmašīnas biļeti, bet ceļojuma apdrošināšanas līgumu noslēdzis tikai dienā, kad ieradies pie ārsta un uzzinājis par saslimšanu. Apdrošināšanas līguma slēgšana pēc zaudējumu nodarīšanas ir krāpniecība,» viņš uzsvēra.

44% gadījumos apdrošināšanas krāpniecība Igaunijā pērn bijusi saistīta ar ceļu satiksmi, 7% ar zādzībām un nelaimes gadījumiem uz ūdens, 5% - ar vandalismu, 4% ar veselības pasliktināšanos. Apmēram trešdaļa no kopējās summas, ko krāpnieki centās iegūt no apdrošinātājiem, saistīta ar ugunsgrēkiem, vēl trešdaļa ar ceļu satiksmi.

Igaunijas «Swedbank» vadītājs ceļu satiksmes un KASKO apdrošināšanas jautājumos Eivo Kisands piekrīt, ka ar transportlīdzekļiem saistītie krāpšanas gadījumi ir vieni no biežākajiem. «Ir gadījumi, kad vējstikls sabojāts jau pirms apdrošināšanas noformēšanas, apzinātu nopietnu bojājumu nodarīšanas gadījumi un mēģinājumi apvienot vecus un jaunus bojājumus,» viņš uzskaitīja.

Pēc krāpniecības atklāšanas parasti tiek atteikta zaudējumu atlīdzināšana. Divās trešdaļās pērn atklāto apdrošināšanas krāpniecības gadījumu Igaunijā prasītāji nesaņēma atlīdzību. Par dalību apdrošināšanas krāpniecībā draud kriminālatbildība.

Igaunijas Apdrošinātāju savienība apvieno Igaunijā strādājošas apdrošināšanas kompānijas, attīsta sektoru un zaudējumu novēršanu, kā arī analizē un publisko statistikas datus par apdrošināšanu. Savienība arī risina apdrošināšanas strīdus.

Tevi varētu interesēt

Latvijas nacionālā lidsabiedrība «airBaltic» nākotnē plāno veidot bāzi Tallinā, lai reisus...

«Pihtla õleköök» ir Igaunijas senākā amatalus darītava, kas nodarbojas gan ar Sāremā...

Latvijas apdrošināšanas kompāniju peļņa šogad pirmajā pusgadā bija 15,374 miljoni eiro, kas...

Nepilnu desmit kilometru attālumā no Sāremā salas lielākās pilsētas Kuresāres, mazā ciematiņā...

Muižnieks Marko Polsdams gada laikā kļuvis par lielāko Igaunijas vīndari. Aizvien vairāk...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

3D kartes, sākot ar magnētiņu pie ledusskapja līdz A0 formāta Alpu kalnu...

Tapis jauna koncepta biznesa centrs «Marupe Smart Park», kas sniegs iespēju uzņēmējiem...

Ārpus aktīvās tūrisma sezonas un arī viesnīcu cenu politikas maiņas dēļ hosteļiem...

«Volvo», «Renault» un «Dacia» automašīnu oficiālais tirgotājs Latvijā SIA «Mūsa Motors Rīga»...

Pabeigti šā gada maijā uzsāktie sporta un atpūtas kluba Joker klubs ūdens...

Latvijas tirgū novembrī ienāks franču zīmola HFC parfimērija. Zīmola ideja ir vizuālā...

Sākts reorganizācijas process, kurā kompānijai SIA «Narvesen Baltija» pievienos kompāniju SIA...

Ikgadējās «Trakās dienas» lielveikalā «Stockmann» negaidīti izvērsušās kolektīvā saslimšana,...

Kopējais alkohola tirgus šogad Latvijā varētu saglabāties iepriekšējā gada līmenī, aģentūrai...

Apvienojoties vietējiem mazumtirdzniecības veikalu tīklu uzņēmumiem, kas līdz šim pārstāvēja...