Finanses

No Krievijas aizplūdis lielākais naudas apjoms vēsturē

Žanete Hāka, 19.01.2015

Foto: EPA/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Pagājušajā gadā no Krievijas bankām un kompānijām aizplūduši 151,5 miljardi ASV dolāru, kas ir vēsturiski lielākais naudas apjoms, raksta Business Insider.

Tas ir vismaz divreiz vairāk nekā iepriekšējā gadā, liecina Krievijas Centrālās bankas apkopotie dati. Iepriekšējā reize, kad no Krievijas aizplūda rekordaugsts naudas apjoms, bija 2008. gada finanšu krīze – sasniedzot 133,6 miljardus dolāru.

Milzīgs naudas apmērs aizplūdis tieši pērnā gada pēdējā ceturksnī – 72,9 miljardi dolāru, salīdzinot ar 16,9 miljardiem iepriekšējā ceturksnī. To veicināja naftas cenas kritums un rubļa vērtības vājināšanās.

Šādos apstākļos valsts var ieviest kapitāla kontroles pasākumus, lai mazinātu līdzekļu aizplūdi, un tirgus dalībnieki satraucas, ka Krievija tuvojas šim lēmumam.

«Mēs uzskatām, ka Krievija vēlas intensīvāk aizsargāt vienu no savām dārgākajām rezervēm, kas tai aizvien vēl ir – centrālās bankas uzticamību,» saka Berenberg Bank ekonomists Volfs Fabians Hungerlands. Viņš piebilst, ka, ja kapitāla aizplūde nemazināsies, pēdējā efektīvākā metode būtu kapitāla kontrole.

«Krievija 2006. gadā kļuva par vienīgo no lielajām jaunattīstības valstīm, kas ļauj naudai neierobežoti plūst pāri robežai,» norāda Bloomberg. Atjaunojot šos limitus, tiktu pasliktināti līdzšinējie valsts monetārās politikas sasniegumi, iepriekš teikusi centrālās bankas vadītāja Elvīra Nabuļina. Pagaidām gan amatpersonas ir uzsvērušas, ka Krievijai nav plānu ierobežot kapitāla plūsmu.