Nekustamais īpašums

Nodoklis dzenot cilvēkus izmisumā

Lelde Petrāne, 12.04.2011

SXC

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Speciālisti uzskata, ka zemei noteikta nesamērīgi augsta kadastrālā vērtība, norāda laikraksts Latvijas Avīze, rakstot par māsām Mežciemām, kurām Cēsīs ir no tēva uz pusēm mantota ģimenes privātmāja un 4,5 hektāri zemes.

Pašvaldībā nekustamā īpašuma nodoklis par 2011. gadu vienai aprēķināts 644,16 lati, otrai – 654,15 lati. Kopā ar nesamaksātajiem nodokļa parādiem par 2010. gadu rēķins Mudītei Mežciemai sasniedzis 1167,29, bet Pārslai Mežciemai – 1031,74 latus. Par īpašumu nesamaksātais nodoklis kopsummā – 2199,03 lati. Īpašnieces šādu nodokli nespēj samaksāt. Par to vairākkārt viņas teikušas pašvaldībā, lūdzot piešķirt nodokļa atlaidi. Agrāk 25% atlaide piešķirta, bet tagad pašvaldība atsakās to dot. Arī tikt vaļā no zemes nevarot – neesot pircēju.

M. Mežciema strādājot Cēsu internātskolā par veļas pārzini ar atalgojumu 220 lati mēnesī. Pēc nodokļu nomaksas «uz rokas» paliek 175,60 lati. Mudīte dzīvojot kopā ar skolas vecuma dēlu un astoņdesmit gadus veco māti, no kopējiem ienākumiem vienam iemītniekam vidēji iznāk 116 lati mēnesī. P. Mežciemai, kas dzīvojot un strādājot Rīgā, mēneša ienākumi pēc nodokļu nomaksas ir 184,16 lati, ar ko tāpat nepietiek, lai samaksātu tik lielu nodokli.

M. Mežciema sacījusi, ka pērn un šogad daļu no rēķinā uzrādītajām summām samaksājušas. Lai ar pašreizējiem ienākumiem spētu samaksāt visu, pusgadu būtu jāiztiek bez maizes un citām ikdienas vajadzībām. «Šis nodoklis mūs visus iedzinis izmisumā,» viņa piebildusi.

Par savām likstām viņas vairākkārt teikušas Cēsu novada domes priekšsēdētājam Gintam Šķenderam, taču tālāk par kabinetu sarunām neesot tikušas.

G. Šķenders prātojot, ka nelaimju cēlonis ir valsts nodokļu politika. Cēsīs nodokļa parādu apmēri pieaug, marta beigās privātpersonām sasniedzot 108 tūkstošus latu.

Valsts zemes dienestā vēstīts, ka atbilstoši pašvaldības noteiktajam lietošanas mērķim šai pilsētas zemei kadastrālā bāzes vērtība pašlaik ir noteikta četri lati par kvadrātmetru. Aptaujātie nekustamā īpašuma tirgus vērtētāji laikrakstam teikuši, ka viņiem nav saprotams, kā Valsts zemes dienestā iegūst šādas, viņuprāt, pašreizējam tirgus stāvoklim pilnīgi neatbilstošas kadastrālās vērtības. Pašlaik Cēsīs neesot iespējams pārdot apbūves zemi bez komunikācijām par četriem latiem kvadrātmetrā.

Nekustamo īpašumu tirdzniecības uzņēmuma Latio Cēsu nodaļas vadītājs Kārlis Meņģelis sacījis, ka pašlaik Cēsīs zemei bez komunikācijām vispār neesot pircēju. Elektrības un citu komunikāciju pievilkšana ir tik dārga, ka šādu zemi pirkt nav izdevīgi. Cēsīs pircēji vēl ir apmēram 1500 kvadrātmetru lieliem apbūves zemes gabaliem ar komunikācijām. Bet kvadrātmetra cenu tirgū vairs neviens nenosauc. Par šādiem zemes gabaliem prasa apaļas summas – 4000 līdz 8000 latu robežās. Bez jebkādām komunikācijām apbūves zemes kvadrātmetrs šajā pilsētas rajonā varbūt varētu maksāt dažus desmitus santīmu.