Ražošana

Obligāciju emisija dos iespēju būvēt modernāko noliktavu Latvijā

Jānis Goldbergs, 01.03.2023

Jaunākais izdevums

Amber Beverage Group ir strauji augošs uzņēmums, kas nolēmis būvēt pilnībā automatizētu noliktavu Latvijā, par finansējuma piesaistes mehānismu izvēloties obligāciju emisiju ar Signet Bank atbalstu.

Par grupu, tās izaugsmi, projektu un finansējuma piesaistes mehānisma izvēli Dienas Bizness izjautāja grupas valdes priekšsēdētāju Jekaterinu Stuģi.

Pastāstiet, lūdzu, īsumā par Amber Beverage Group pamatbiznesu, vēsturisko izaugsmi.

Amber Beverage Group tika izveidota 2014. gadā kā daļa no SPI Group. Šobrīd bez mums SPI grupā ietilpst arī stipro alkoholisko dzērienu koncerns Stoli Group, vīna koncerns Tenute del Mondo un nekustamo īpašumu kompānija Towers Construction Management, kuru zināmākais objekts ir Zunda Torņi Rīgā, Raņķa dambī.2014. gadā izveidojot Amber Beverage Group, koncernā tika apvienoti četri Baltijas uzņēmumi – trīs no tiem pārstāvēja alkoholisko dzērienu vairumtirdzniecības segmentu, savukārt Latvijas balzams - ražošanu. Veidojot vienotu uzņēmumu grupu, visas atbalsta funkcijas centralizējām vienkopus un koncentrējām uzņēmumu darbību uz pamatbiznesu.

Proti, vairumtirdzniecības uzņēmumu pamatuzdevumos palika pārdošana un mārketings, savukārt Latvijas balzamu pilnveidojām tieši kā ražošanas uzņēmumu. Brīdī, kad pierādījām, ka, darbojoties pēc šāda modeļa, kas atbalsta kopējo izaugsmi, gūstam labus panākumus, saviem īpašniekiem prezentējām nākotnes redzējumu un attīstības vīziju. Mūsu piedāvājums bija turpināt Amber Beverage Group attīstīt starptautiskā līmenī, nevis palikt tikai Baltijā. Attīstību paredzējām ar tā sauktajiem M&A jeb apvienošanās un pārņemšanas projektiem, kā arī ar mūsu ražoto zīmolu virzīšanu starptautiskajos tirgos.

Tātad jau gandrīz pirmsākumos plānojāt uzņēmuma ekspansiju?

Jā, alkoholisko dzērienu globālā tirgus pievilcība un iespējas ir vadījušas mūsu attīstību šo gadu laikā. Jau pieminētie M&A projekti būtu jādala divās daļās.Pirmkārt, runa ir par ieiešanu augošās alkoholisko dzērienu kategorijās. 2017. gadā mēs iegādājāmies tekilas ražotni Meksikā. Tekilai kā dzērienu kategorijai ir augošs pieprasījums pēdējo gadu laikā. Pērn tekilas patēriņš tirgū globāli ir audzis par 13%. Tas ir ļoti daudz alkohola biznesā.

2021. gadā, redzot īru viskija kategorijas izaugsmi un saskatot turpmāku potenciālu, iegādājāmies strauji augošus īru viskija zīmolus. Īru viskija kategorijas izaugsme pagājušajā gadā ir 25%. Mums stratēģiski nozīmīgi ir līdzdarboties dzērienu kategorijās, kurām pašlaik redzama izaugsme, nevis palikt tirgū tikai ar mūsu esošajiem zīmoliem.

Otrkārt, runa ir par izplatīšanu. Alkohola biznesam ir zināma līdzība ar modes biznesu: ir jābūt notikumu centrā, kur top nākotnes tendences. Tādēļ mēs iegādājāmies izplatīšanas uzņēmumus Apvienotajā Karalistē, kas faktiski diktē noteikumus vairākiem tirgiem Eiropā. Patiesībā, ja uzņēmums ar saviem zīmoliem nav pārstāvēts Lielbritānijā, tad ir ļoti grūti kļūt par starptautisku spēlētāju. Esam iegādājušies izplatīšanas uzņēmumu arī Austrālijā, kas ir reģiona centrs alkohola biznesā. Ievērojot tirgus specifiku un rūpīgas izpētes rezultātus, iegādājāmies arī uzņēmumus Austrijā un Vācijā. Vācijas specifika ir tā, ka šajā tirgū ir liela rūgto dzērienu jeb bitteru kategorija. Savukārt viens no mūsu slavenākajiem produktiem ir Rīgas Melnais balzams. Tas izriet no zīmolu attīstības iespēju analīzes, ko veicām tirgu pirmsizpētē.

Cik šobrīd uzņēmumu ir Amber Beverage Group?

Teju divdesmit. Pieci no tiem ir ražošanas uzņēmumi, deviņi izplatīšanas uzņēmumi, divi loģistikas uzņēmumi, kā arī trīs veikalu tīkli - Latvijā tie ir Latvijas balzams veikali un Vinothek Gourmet, savukārt Lietuvā – Bravo Alco. Noliktavas projekta attīstības nolūkā ir izveidots atsevišķs uzņēmums ABG Real Estate.

Kā ir norisinājusies Amber Beverage Group attīstība?

Attīstāmies ļoti strauji un koncentrējamies uz mūsu pamatzīmolu pieejamību pasaules mērogā. Mūsu pamatzīmoli ir pieejami vairāk nekā 160 valstīs, bet kopumā produkcija no Latvijas loģistikas centra tiek piegādāta uz visām pasaules daļām, izņemot Antarktīdu.

Kas tie ir?

Rīgas Melnais balzams un Moskovskaya vodka Latvijā ir labi zināmi zīmoli. Tāpat popularitāti pasaulē gūst mūsu tekilas - Rooster Rojo Tequila, KAH Tequila, kā arī īru viskiji – The Irishman un Writers’ Tears, kas ir jaunākais papildinājums mūsu stipro dzērienu klāstā. Ražojam arī dzirkstošo vīnu Cosmopolitan Diva, kā arī džinu - Cross Keys Gin.

Kā veicas ar Moskovskaya vodka pārdošanu?

Neraugoties uz sarežģīto situāciju, pārdošanas apjomi turpina augt. To galvenokārt veicina izvēlētā pārdošanas stratēģija. Proti, mēs tieši un atklāti stāstām par zīmola izcelsmi un to, kur šis degvīns tiek ražots, kāda ir ražošanas izejvielu izcelsme. Līdz ar pašreizējo situāciju Ukrainā mums nācās mainīt vairāku materiālu piegādes ceļus. Moskovskaya ir 100% Eiropas Savienības produkts, kas ražots, izmantojot sastāvdaļas vai materiālus, kas iegūti tikai no Eiropas Savienības valstīm: Lietuvas, Polijas, Igaunijas un Slovākijas. Tomēr mēs ļoti ceram atjaunot sadarbību ar mūsu ilggadējiem Ukrainas partneriem, tiklīdz tas būs iespējams. Ar Moskovskaya vodka zīmolu esam daudz strādājuši, lai nodrošinātu tā ilgtspēju. Tas šobrīd kļūst arvien svarīgāk arī gala patērētājiem, izvēloties produktus un zīmolus, viņiem rūp ilgtspēja. Šo centienu un iniciatīvu rezultātā esam panākuši, ka Moskovskaya vodka ir otrais pārdotākais zīmols Itālijā stipro dzērienu grupā. Tāpat redzam zīmola strauju izaugsmi arī Spānijā un Portugālē.

2022. gads uzņēmuma darbībā – kā varat to komentēt?

Kopumā aizvadītais gads ir bijis ļoti veiksmīgs – esam sasnieguši un pat pārsnieguši mūsu nospraustos mērķus. Pērn izaicinājumu netrūka, jo bija jāpārorientē piegādes ķēdes gan ražošanas, gan vairumtirdzniecības sektorā. Ražošanas procesa nepārtrauktības nodrošināšanai mēs 2022. gada pirmajā pusgadā aizvietojām izejvielas ar Eiropas ražotāju produkciju. Savukārt vairumtirdzniecībā esam būtiski paplašinājuši mūsu grupas ražoto zīmolu noietu Baltijas tirgū, kā arī uzsākuši sadarbību ar Ukrainas ražotājiem. Tāpat kā visi, mēs saskārāmies ar izejvielu cenu pieaugumu. Par pēdējo gan jāteic, ka cenšamies rīkoties atbildīgi un nelikt visu sadārdzinājuma nastu uz patērētāja pleciem, bet meklēt optimizācijas iespējas grupas ietvaros.

Kopumā 2022. gads bija iekšējo procesu optimizācijas gads gan ražošanas, gan izplatīšanas uzņēmumos. To lieliski parāda arī mūsu grupas sauklis, ietverot AMBER būtību: Ambitious Minds Bring Excellent Results. Šī abreviatūra atklāj veidu, kādā mēs strādājam. Proti, katra diena tiek aizvadīta, koncentrējoties uz uzlabojumiem, lai uzņēmums un mēs kā vienota komanda kļūtu labāki un efektīvāki.

Kāds ir uzņēmuma mērķis? Ko vēlaties sasniegt?

Kā jau liecina mūsu devīze, mūsu mērķi ir ambiciozi. Esam izstrādājuši attīstības stratēģiju Sirius25. Līdzīgi kā spožākā zvaigzne naksnīgajās debesīs – Sīriuss – arī mēs tiecamies pretim tāliem, bet spilgtiem mērķiem. Praktiski tas nozīmē strādāt, lai kļūtu par vienu no Top 10 tirgus spēlētājiem alkoholisko dzērienu industrijā globālā mērogā. Arī turpmāk mēs atvērti raugāmies uz dažādiem M&A darījumiem un apjomīgiem attīstības projektiem. Galvenokārt grupu interesē augošas dzērienu kategorijas atbilstoši mūsu specializācijai tirgū. Ja izplatīšanā šobrīd esam realizējuši pamatīgus plānus, tad, runājot par ražošanu, mēs meklējam papildu iespējas tādās dzērienu kategorijās kā viskijs, brendijs un citi.

Kādiem mērķiem plānojat izmantot obligāciju emisiju ar Signet Bank atbalstu?

Obligāciju emisija mūsu grupai patiešām ir jauns veids finansējuma ieguvei. Esam izvēlējušies ar nekustamo īpašumu nodrošinātu obligāciju emisiju. Iegūtos līdzekļus plānojam izmantot grupas augstplauktu noliktavas celtniecībai 9,8 hektāru platībā tepat Latvijā, netālu no Rīgas ostas. Šī būs pilnībā automatizēta noliktava ar lielu skaitu inovatīvu tehnoloģiju praktiskos risinājumos līdz 35 tūkstošiem palešu vietām. Visas palešu plūsmas noliktavā būs pilnībā automatizētas: būs plūsmas eksportam, būs arī HoReCa (Hotel – Restaurant – Cafe) segmenta mērķiem, kā arī vairumtirdzniecības tīklu vajadzībām.

Latvijā var būt labi attīstīts kapitāla tirgus 

Signet Bank jau četrus gadus intensīvi nodarbojas ar alternatīva finansējuma piesaistīšanas risinājumu...

Proti, noliktavā varēs komplektēt trīs dažāda rakstura pasūtījumus automātiski, kas līdz šim vēl nebija īstenots Baltijas līmenī. Visas palešu plūsmas ir ļoti rūpīgi saplānotas, un mēs esam veikuši vairākas simulācijas, lai pārliecinātos, ka mūsu aprēķini strādā.

Kādēļ tieši šobrīd grupai nepieciešama jauna noliktava?

Mūsu loģistikas centrs ir Latvijā. Visa produkcija, kas tiek saražota, tostarp arī Meksikā, Eiropas vajadzībām, tiek koncentrēta šeit – Latvijā. Ņemot vērā pēdējo gadu izaugsmi, ar esošajām noliktavu jaudām ir par maz, savukārt nomas iespējas ir ierobežotas. Turklāt, runājot par tik lielu noliktavu, ir vērts domāt par efektivitāti, jo atdeve būs jūtama.

Kādēļ izvēlējāties obligācijas, kur saredzat priekšrocību šādam finansējumam?

Mēs saskatījām, ka sadarbība ar Signet Bank un obligāciju emisija kā finansējuma piesaistes veids ir daudz elastīgāks visos posmos - kā piesaistes gaitā, tā arī izmantošanā. Tieši šobrīd ir nestandarta situācija, un mūsu vajadzība ir iespēja pašiem kontrolēt projekta budžetu iekšēji, nevis sūtīt katru rēķinu uz banku apstiprināšanai. Proti, turot budžetu savās rokās, mēs varam gūt labāku pārliecību par to, ka paveiktais ir labākais, ko varam izdarīt. Ik brīdi pierādīt kādam citam, ka mūsu izstrādātais process ir vislabākais, prasa lielu piepūli un laiku.

Kādēļ izvēlējāties finansēt projektu no vairākiem investoriem obligāciju formā, nevis no vienas bankas?

Kopumā šāda pieeja dod arī lielāku brīvību attiecībās. Proti, nav atkarības no viena konkrēta cilvēka vai institūcijas, kas nosaka visus spēles noteikumus. Uzņēmums ir caurspīdīgs, jo obligācijas tiks kotētas biržā. Biržā varēsim sekot līdzi tam, kā obligāciju cena atspoguļos grupas rezultātus. Proti, arī mums pašiem tas viss būs kā mehānisms mūsu sasniegumu un rezultātu ārējam novērtējumam, ko redzēsim obligāciju cenas izmaiņās.

Ja salīdzinām birokrātisko procesu finansējuma piesaistei ar obligācijām vai citos veidos, kādi ir komentāri? Piemēram, biržai ir nepieciešamas ceturkšņa atskaites, jābūt starptautiski atzītiem auditoriem…

Ceturkšņa atskaites mums ir labi pazīstamas jau pietiekami ilgi. Viens no grupas uzņēmumiem – Amber Latvijas balzams – ir biržā kotēts uzņēmums, un mūsu komandas jau ir pieradušas sagatavot nepieciešamos pārskatus. Pašu finansējuma piesaistes procesu organizē Signet Bank eksperti, kas labi pārzina savu jomu. Viņu padomi procesu padara vienkāršu un saprotamu, tā ka no procedūru viedokļa darba mums vairāk nekļūst. Gada pārskatus gatavojam atbilstoši starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem, publiskojot plašu informācijas klāstu par grupas darbību. Tas nav tikai standarta pārskats, kur ir tikai finanšu informācija, ko papildina vien skops vadības ziņojums. Tajā ir apskatītas visas darbības tēmas, tostarp ilgtspējas, pārvaldības un vides jautājumi, kā arī ir risku izvērtējums.

Kādēļ, jūsuprāt, uzņēmumi Latvijā tikai pēdējo gadu laikā sākuši interesēties par obligāciju emisijām biržā? Arī jūs to nolēmāt darīt tikai šobrīd.

Noteikti katram uzņēmumam ir sava pieredze un stāsts, kādēļ izvēlēties šādu finansējuma piesaistes veidu. Tas, ko es novēroju kā pēdējā laika finanšu tirgus tendenci, – bankas kļūst aizvien konservatīvākas un arvien vairāk izskata savus ieguldījumus no drošības aspekta. Obligācijas dod iespēju raudzīties plašākā mērogā. Gan institucionālie, gan privātie investori skatās ne tikai uz ieguldījumu drošību, bet arī uz investīciju atdevi. Bankām produktu potenciāls un iespējamā investīciju atdeve kļūst arvien mazsvarīgāka.

Obligāciju emisija kā finansējuma piesaistes veids kļūst populārāks arī pēdējā laika pozitīvo piemēru ietekmē. Pēdējo divu gadu laikā ir bijis liels skaits labu piemēru, un tas gan pārliecina, gan iedrošina. Turklāt Signet Bank pieredzē, kas ir mūsu sadarbības banka, ir vairāki šādi pozitīvie piemēri. Proti, tas ir stāsts par zināšanām un pieredzi, kas ir sasniegušas vajadzīgo apjomu, lai kļūtu par šādas izvēles rekomendāciju.

Jau stāstījāt, ka pērnais gads aizvadīts veiksmīgi, tādēļ jautājums – vai vispār alkohola nozarei krīzes ir kritiskas? Iepriekš bija divi pandēmijas gadi.

Mēs esam šo jautājumu pētījuši. Esam novērojuši, ka dažādu industriju vidū alkohola nozare ir viena no visnoturīgākajām industrijām pret ārējiem satricinājumiem. Gan pandēmijas laikā, gan pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā alkohola kopējais patēriņš tupina pieaugt. Tāpat ir atvēries Āzijas un Āfrikas tirgus, kur iepriekš alkohola patēriņš bija krietni zemāks vai arī bija populāri tikai vietējie, ne importa dzērieni. Protams, pastāv nianses un tendences starp dažādām alkohola kategorijām. Iepriekšējos gados redzējām ļoti strauju džina kategorijas globālo pieaugumu, bet šodien džina pieprasījums ir būtiski krities, toties pieaudzis viskija un tekilas pieprasījums.

Ja krīzes alkohola nozari nesatrauc, tad par ko investori satraucas vai interesējas? Kādi ir secinājumi pēc tikšanās reizēm ar investoriem?

Galvenais uzsvars sarunās ir ilgtspējas principi, proti, vides, sociālās atbildības un pārvaldības jautājumi. Investoriem rūp laba pārvaldība; alkohola nozarē īpaši būtiski ir korporatīvās sociālās atbildības un, protams, vides jautājumi. Tas viņiem patiešām ir svarīgi, jo sevišķi institucionāliem investoriem. Šie jautājumi aizņem teju pusi no laika, prezentējot mūsu projektu, un salīdzinoši daudz mazāk jautājumu ir par finansēm, jo mūsu pārskatos jau līdz šim esam atklājuši informāciju daudz un dažādos griezumos.

Kādi ir alkohola nozares uzņēmuma praktiskie ilgtspējas centieni?

Pirmkārt, mēs turpinām atgādināt un izglītot par atbildīgu alkohola lietošanu. Mēs to darām visās savās kampaņās. Grupa ir arī Latvijas Alkohola nozares asociācijas biedrs, kas finansē šādas ievirzes izglītojošas kampaņas. Pērn kopīgi ar Eiropas vadošo nevalstisko organizāciju SpiritsEurope piedalījāmies izglītojošā programmā par produktu sastāvu, kas rezultējās produktu digitālā marķējuma ieviešanā. Proti, nopērkot produktu un noskenējot tā etiķetes kvadrātkodu, ir iespējams iegūt informāciju par tā sastāvu un ražošanu. Šādu marķējumu mēs nākotnē plānojam ieviest visiem sava portfeļa produktiem.

Otrkārt, tā ir pārstrādājamo vai atkārtoti izmantojamo produktu iepakojumu ieviešana, sākot no kartona kastēm pudeļu pārvadāšanai un līdz pat pudeļu stiklam un etiķetēm. Šajā jomā esam uzsākuši vairākas iniciatīvas ar mūsu Moskovskaya vodka zīmolu, ko pirmo cenšamies uzlabot, padarot ilgtspējīgāku no visiem aspektiem, bet tuvāko piecu gadu periodā šādi zīmoli būs vairāki.

Treškārt, tas ir energoefektivitātes virziens, kurā mēs strādājam pie alternatīvajiem resursiem - saules paneļu uzstādīšanas un elektroenerģijas patēriņa samazināšanas programmām.

Ceturtkārt, tā būs jaunā noliktava, ko būvēsim ar BREEAM sertifikātu. Paredzam, ka šī noliktava būs viens no inovatīvākajiem risinājumiem Latvijā, runājot par CO2 emisijām, kas ir viens no būtiskiem kritērijiem šajā ilgtspējīgas arhitektūras novērtējumā.

Protams, Amber Beverage Group turpinās būt sociāli atbildīgs uzņēmums, gan atbalstot kultūras un sporta projektus, gan arī sociālas ievirzes, piemēram, turpinot atbalstīt Ukrainas tautu, kurai līdz šim grupa ir ziedojusi vairāk nekā pusmiljonu eiro.

VIEDOKLIS

Obligācijas – ērts finansējuma piesaistes veids

Edmunds Antufjevs, Signet Bank Korporatīvais finanšu vadītājs:

Bieži vien uzņēmumu vadība un akcionāri bažījas, ka birža un vērtspapīri ir pārāk sarežģīts un ilgs process. Tomēr tas neatbilst realitātei. Obligāciju emisijas process no sākotnējās izvērtēšanas līdz naudas saņemšanai aizņem vidēji 2-4 mēnešus, kas līdzinās kredīta noformēšanai jaunā bankā. Investīciju piesaisti vieglu un saprotamu padara profesionālu konsultantu un bankas iesaiste, kas paveic melno darbu, ļaujot uzņēmumam fokusēties uz svarīgākajām procesa sastāvdaļām.

Tomēr, lai uzņēmums piesaistītu investoru uzmanību, ir jāizpilda vairāki priekšnoteikumi un mājasdarbi. Kā galvenos var minēt vismaz 2-3 gadu darbības vēsturi attiecīgajā biznesā, auditētus gada pārskatus ar atzītu auditoru, profesionālu vadības komandu un sakārtotu korporatīvo pārvaldību, kā arī gatavību stāstīt par uzņēmumu publiski. Pieredze rāda, ka ambiciozi uzņēmumi ar ilgtermiņa mērķiem šos priekšnoteikumus izpilda un ir gatavi jaunai uzņēmuma attīstības fāzei, piesaistot finansējumu no investoriem obligāciju veidā.

Info kaste

Obligāciju priekšrocības

Obligāciju finansējums uzņēmumiem sniedz vairākas priekšrocības, ja to salīdzina ar klasisku bankas kredītu:• Elastīga nodrošinājuma struktūra un lielāks finansējuma apjoms - pieejamo finansējuma apjomu nosaka uzņēmuma naudas plūsmas, nevis ķīlas apjoms• Pamatsummas atmaksa termiņa beigās - iespēja izmantot visu finansējuma apjomu visā laika periodā, kas dod atspaidu uz naudas plūsmu• Nemonetārie ieguvumi - klātbūtne biržā ir uzņēmuma kvalitātes zīme, tā palielina atpazīstamību un palīdz komunikācijā ar sadarbības partneriem, finansētājiem un darbiniekiem• Gatavošanās IPO – tiem uzņēmumiem, kam ilgtermiņa mērķis ir īstenot IPO (sākotnējo publisko akciju piedāvājumu), obligācijas ir labs veids, kā uzsākt veidot attiecības ar investoriem un būt to redzeslokā

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Signet Bank jau četrus gadus intensīvi nodarbojas ar alternatīva finansējuma piesaistīšanas risinājumu attīstīšanu, izmantojot obligāciju un akciju emisijas, ko piedāvā kapitāla tirgus.

Visa 2023. gada garumā Dienas Bizness sadarbībā ar Signet Bank stāstīs Latvijas uzņēmēju veiksmes stāstus, attīstot ilgtspējīgu uzņēmējdarbību un veicinot Latvijas ekonomikas attīstību.

“Mēs gribam veicināt Latvijas uzņēmumu straujāku izaugsmi un pieeju plašākām finansējuma iespējām. Kapitāla tirgus nodrošina iespējas gan uzņēmējiem straujāk audzēt savu biznesa vērtību, gan investoriem gūt lielāku atdevi no sava kapitāla,” uzsākot sarunu ar Dienas Biznesu, saka Signet Bank valdes priekšsēdētājs Roberts Idelsons.

Signet Bank nav ļoti pazīstama tirgū. Vai varat pastāstīt, ar ko banka atšķiras no citām Latvijā strādājošām bankām?

Droši vien galvenā atšķirība ir mūsu fokuss nevis uz tradicionālajiem bankas produktiem, bet uz individuālu risinājumu meklēšanu katram klientam. Mūsu fokuss ir uzņēmējs. Daudziem no tiem ir nepieciešams finansējums savu plānu attīstībai – un mēs spējam piedāvāt ne tikai klasiskus bankas kredītus, bet arī alternatīvus finansējuma veidus – akciju un obligāciju emisijas, privāto akcionāru piesaistīšanu, mezanīna finansējumu vai riska kapitāla piesaistīšanu. Citiem uzņēmējiem ir brīvs kapitāls, ko tie vēlas investēt, lai gūtu ienākumus, – šeit mēs piedāvājam gan investīcijas starptautiskajos kapitāla tirgos, gan arī dalību vietējo uzņēmumu finansēšanas produktos – pamatā obligāciju un akciju emisijās. Mēs savedam kopā uzņēmējus, kam ir nepieciešams finansējums, ar uzņēmējiem, kuriem ir brīvs investējamais kapitāls. Un darām to efektīvi, rūpīgi strukturējot darījumus un pārvaldot riskus.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Uzņēmēji arvien vairāk domā par ilgtspēju

Armanda Vilciņa, 24.11.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēdējo gadu laikā ilgtspējīgai uzņēmējdarbībai pasaules kontekstā tiek piešķirta arvien lielāka vērtība, banku veiktās aptaujas gan rāda, ka daļa vietējo uzņēmumu uz šiem jautājumiem joprojām raugās tikai caur atkritumu šķirošanas un resursu patēriņa samazināšanas prizmu.

Lai bizness mūsdienās gūtu panākumus, tam ir jābūt ilgtspējīgam, jo ilgtspēja palīdz ne tikai inovāciju ieviešanā un izaugsmē, bet arī būtiski palielina uzņēmumu konkurētspēju, atzīmē Madara Apsalone, Philip Morris ārējo attiecību vadītāja Latvijā. Viņa stāsta, ka Philip Morris ilgtspējas stratēģija primāri balstās ESG principiem, kas sevī ietver dažādus vides, sociālos un pārvaldības procesus. Atbilstoši tam pēdējo gadu laikā Baltijas reģionā ieviesti vairāki uzņēmējdarības ilgtspējas veicināšanas pasākumi - tie saistās gan ar darbinieku labbūtības uzlabošanu, gan vides aspektiem, tajā skaitā uzņēmuma ekoloģiskās pēdas samazināšanu, teic M.Apsalone.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Latvijas uzņēmums izstrādājis pārvaldības modeli, kas ļauj realizēt 100% IT projektu

Db.lv, 15.09.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas uzņēmums MAK IT izstrādājis projektu pārvaldības modeli, kas ļauj identificēt riskus agrīnā stadijā un samazināt tos līdz minimumam, tādā veidā samazinot projekta neizdošanos.

«Modelis «Mitigate» pastāv jau kādu laiku un pierādījis savu efektivitāti praksē, komentē MAK IT dibinātājs un vadītājs Arvis Zeile. «Tāpēc nolēmām mainīt uzņēmuma nosaukumu uz «Mitigate», kas uzreiz skaidri norādītu, ka varam un spējam jebkuru projektu novest līdz galam».

Efektīva projektu pārvaldība, īpaši lielbudžeta, ir katra uzņēmuma nepieciešamība. IT jomā šī problēma ir īpaši aktuāla, jo 66% no visiem projektiem netiek pabeigti, nodarot kaitējumu ekonomikai un dažkārt izraisot lielu uzņēmumu bankrotu. «Patiesībā tādu projektu, kas apdraud paša uzņēmuma pastāvēšanu, īpatsvars ir 17% — tas ir ļoti daudz,» komentē А. Zeile. «Tāpēc esam izstrādājuši vadības modeli, kas ļauj projekta plānošanas stadijā identificēt maksimālo iespējamo risku skaitu un savlaicīgi sastādīt rīcības plānu. Tas mums ļauj pabeigt 100% no projektiem, kurus uzņemamies, lai gan prasa daudz laiku sākotnējā darba posmā ar klientu». Ar līdzīgu rezultātu var lepoties tikai 2,5% IT uzņēmumi pasaulē.

Komentāri

Pievienot komentāru
Fin-tech

Sun Finance emitē obligācijas 50 miljonu eiro apmērā

Db.lv, 21.09.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā dibinātais finanšu tehnoloģiju uzņēmums "Sun Finance" uzsācis līdz šim lielāko obligāciju emisiju 50 miljonu eiro vērtībā. Piesaistītie līdzekļi tiks investēti uzņēmuma attīstībā, kā arī novirzīti "Sun Finance" otrās obligāciju emisijas refinansēšanai.

Jaunās obligāciju emisijas kopējais apjoms ir 50 miljoni eiro, gada kupona likme 11% + 3M EURIBOR un termiņš 3 gadi. Obligācijas investoriem tiek piedāvātas slēgta piedāvājuma veidā ar minimālo ieguldījuma summu 100,000 eiro, un esošajiem investoriem, kuru īpašumā ir obligācijas ar dzēšanas termiņu 30. septembrī, tika piedāvāta iespēja apmainīt savas esošās obligācijas pret jaunajām, tādējādi turpinot savu sadarbību ar „Sun Finance“. Līdzīgi kā iepriekšējās divas emisijas, arī šo obligāciju emisiju uzņēmums plāno iekļaut Nasdaq First North alternatīvajā tirgū.

“Šī ir jau ceturtā reize, kad emitējām obligācijas, lai finansētu “Sun Finance” straujo izaugsmi, turklāt ar katru reizi mums izdodas ievērojami palielināt emitējamo obligāciju apmēru. Investori atzinīgi novērtē un uzticas mūsu izvēlētajai biznesa attīstības stratēģijai. Novērojam, ka ar katru reizi investoru pulks arvien palielinās. Arī šoreiz iegūto finansējumu pamatā novirzīsim produktu klāsta paplašināšanai un jaunu tirgu apgūšanai,” stāsta “Sun Finance” dibinātājs un vadītājs Toms Jurjevs.

Komentāri

Pievienot komentāru
Reklāmraksti

Rīgā notiks konference par iespējām kapitāla tirgū – Baltic Capital Markets Conference

www.balticcapmarkconference.com, 14.09.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2022. gada 6. oktobrī konferenču centrā ATTA Centre norisināsies konference vietējo uzņēmumu pārstāvjiem un kapitāla tirgus ekspertiem - Baltic Capital Markets Conference, kas pulcēs investīciju kopienas profesionāļus, lai visas dienas garumā gūtu jaunas idejas, apmainītos pieredzes stāstiem un tīklotos.

Vairāk nekā 30 eksperti no investīciju bankām, konsultantu, advokātu un grāmatvedības birojiem aptvers plašu nozares tēmu loku. Pasākums nodrošinās vietējiem un ārvalstu uzņēmējiem ieskatu kapitāla tirgus nozarē un ļaus atklāt jaunas iespējas finanšu resursu piesaistē.

Baltic Capital Markets Conference norisināsies četrās daļās. Pirmajā daļā tiks diskutēts par akciju tirgus tendencēm, Baltijas IPO 2021. un 2022. gados, par akciju kotēšanu biržā kā iespēju veicināt uzņēmuma atpazīstamību. Otrā daļa aptvers tēmu par obligāciju emisiju – obligāciju tirgus tendences Baltijā, obligāciju priekšrocības, kā arī praktiski padomi veiksmīgai obligāciju emitēšanai. Trešajā daļā Baltijas institucionālie investori diskutēs par iespējām plašākai privāto un institucionālo investoru iesaistei kapitāla tirgū. Savukārt noslēgumā, ieskats kāda ir “dzīve pirms un pēc kapitāla tirgus” – gatavošanās pirmreizējai akciju vai obligāciju izlaišanai fondu biržā, lietas, kas jāņem vērā, vērtīgi padomi uzņēmumiem, kas plāno veikt akciju vai obligāciju kotēšanu biržā, ceļvedis veiksmīgai finanšu dzīvei pēc akciju vai obligāciju izlaišanas fondu biržā. Diskusijas papildinās uzņēmumu Coffee Address Holding, Indexo un Madara Cosmetics veiksmes stāsti par to, kā kapitāla tirgus ir palīdzējis kompāniju izaugsmei.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šī gada oktobrī ir noslēgts AJP Capital fonds Solar Core Plus, sasniedzot nepieciešamo investoru daudzumu. Kopā ar partneriem fonds attīstīs industriāla mēroga saules enerģijas parkus Baltijā ar kopējo mērķa jaudu virs 50 MW, kam būs nepieciešami vairāk nekā 75 ha saules paneļiem klātas zemes.

Investīcijas atjaunīgajā enerģijā ir īpaši svarīgas saistībā ar ES dalībvalstu centieniem samazināt enerģētisko atkarību un pasaules centieniem cīnīties pret klimata pārmaiņu draudošajām negatīvajām sekām. Fonds Solar Core Plus ir sākums AJP Capital un investoru investīcijām šajos enerģētiskās neatkarības un ilgtspējības centienos. Tas ir pirmais no atjaunīgās enerģijas un aprites ekonomikas fondiem, ko AJP Capital plāno nākotnē izveidot.

“Mēs esam pateicīgi saviem investoriem par lēmumu veikt ilgtspējīgas investīcijas, izmantojot mūsu fondu. Mēs esam īpaši priecīgi, ka Signet Bank ir pievienojusies fondam kā vadošais institucionālais investors, sniedzot ne tikai savu finansiālo ieguldījumu, bet arī, dodot mums iespēju, izmantot bankas pieredzi finansējuma piesaistē un strukturēšanā," komentē AJP Capital valdes loceklis Didzis Bērziņš.

Komentāri

Pievienot komentāru
Lauksaimniecība

Linen emitē obligācijas divu miljonu eiro vērtībā

Db.lv, 15.12.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas uzņēmums Linen (SIA “L.J.Linen”), kas nodrošina klientu vajadzībām pielāgotas agroproduktu tirdzniecības ķēdes, debitējis kapitāla tirgū, emitējot obligācijas 2 miljonu eiro vērtībā.

Nodrošinātās obligācijas ar dzēšanas termiņu divi gadi piedāvātas gan privātajiem, gan institucionālajiem investoriem slēgta piedāvājuma veidā.

Obligācijas plānots iekļaut “Nasdaq Riga” alternatīvajā tirgū “First North” nākamā gada pirmajā pusē. Obligāciju emisijas rezultātā piesaistītie līdzekļi tiks izlietoti apgrozāmo līdzekļu finansēšanai, uzņēmuma attīstībai un pozīciju nostiprināšanai tirgū Eiropas un Āzijas reģionos.

Linen pamatdarbība ir agroproduktu – lopbarības, mājdzīvnieku barības, biodegvielas, kosmētikas un mēslojumu - sastāvdaļu tirdzniecības globālā mērogā. Dzīvnieku izcelsmes izejvielu tirdzniecības jomā Linen ir viens no vadošajiem uzņēmumiem Eiropas Savienībā un stabili iekļaujas piecu Eiropas Savienībā lielāko uzņēmumu vidū, kas ES nodrošina šāda veida izejvielu eksportu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

"Nasdaq" Baltijas biržās apbalvoti "Nasdaq Baltic Awards 2023" uzvarētāji, teikts biržas paziņojumā.

Balvas tiek pasniegtas par "Nasdaq Baltic" biržās kotēto uzņēmumu izciliem sasniegumiem investoru attiecību jomā, kā arī tiek izcelti kapitāla tirgus dalībnieki un notikumi, kas ir devuši vislielāko ieguldījumu Baltijas un vietējā kapitāla tirgus attīstībā.

Lai saņemtu balvas, "Nasdaq Baltic" biržās kotētie uzņēmumi tika vērtēti, pamatojoties uz to sasniegumiem caurskatāmības, investoru attiecību un labas korporatīvās pārvaldības prakses jomā. Papildus tika izvērtēta uzņēmumu tirdzniecības aktivitāte, ņemts vērā tirgus analītiķu un investoru vērtējums.

Nominācijā par labākajām investoru attiecībām pirmo vietu ieguva Igaunijas finanšu grupa "LHV Group", bet otro un trešo vietu dalīja Lietuvas enerģētikas uzņēmuma "Ignitis grupė" un Lietuvas banka "Šiaulių bankas"

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pienācis laiks mainīt likumu Par iedzīvotāju ienākumu nodokli un likumu Par valsts sociālo apdrošināšanu, jo, rodoties arvien jaunām platformām, kuras dod iespēju veikt gadījuma darbus pēc pieprasījuma, mainās arī veids, kā tiek veikta uzņēmējdarbība un saņemti ienākumi.

Tādēļ būtu svarīgi pilnveidot likumdošanu, lai arī personas, kas izmanto šāda tipa platformas, iegūtu sociālās garantijas, uzskata sertificēts nodokļu konsultants, abill.io platformas līdzdibinātājs Matīss Kodoliņš.

Vēl uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness 25.oktobra numurā lasi:

Statistika

Eksporta importa bilances negatīvie rekordi

Tēma

Biznesam bez valsts palīdzības energokrīzi pārvarēt būs grūti

Kā neatkarīgā Latvija pārvarēja 1939./1940. gada enerģētisko krīzi

Aktuāli

Cilvēku mazāk, parādu vairāk

Meža nozares dzinējspēks

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness izdevums #5

DB, 31.01.2023

Dalies ar šo rakstu

Nodokļu sistēmas pārskatīšana balstīsies uz topošajām nodokļu politikas pamatnostādnēm 2024.- 2026. gadam un notiks vienu reizi šīs valdības laikā, vienlaikus tās vērtējot arī no valsts finansiālajām vajadzībām, kuras būtiski pārsniedz iespējas.

To intervijā Dienas Biznesam stāsta finanšu ministrs Arvils Ašeradens.

Vēl uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness 31.janvāra numurā lasi:

Statistika

Likvidēto svars tautsaimniecībā

Tēma

Vai malkas apkure ietekmē vēlēšanas?

Finansējums

Latvijā var būt labi attīstīts kapitāla tirgus. Signet Bank valdes priekšsēdētājs Roberts Idelsons

Nekustamais īpašums

Apburtā loka ceļš 13 gadu garumā valsti novedis kārtējā strupceļā

Aktuāli

Rīga – kļūdu indikators

Finanses

Kad 31,4 triljoni dolāru ir par maz

Tūrisms

Komentāri

Pievienot komentāru