Pakalpojumu eksports pieaug 

Latvijas pakalpojumu eksportētāju sektorā redzami trīs balsti – banku sektors, transporta nozare un IT sfēra, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Dace Skreija, speciāli DB, 22.3.2017

DB 22.marta numura vāks

Pakalpojumu ārējai tirdzniecībai atšķirībā precēm ir pozitīvs saldo, tas nozīmē, ka pakalpojumus vairāk eksportējam nekā importējam. Tā pērn pakalpojumu eksports pieauga par 5%, sasniedzot 4,2 miljardus eiro, liecina Latvijas Bankas dati. Kopumā kopš 2010. gada pakalpojumu eksports audzis par 39%. Vienlaikus palielinājies arī pakalpojumu imports, tikai nedaudz mērenāk – kopš 2010. gada par 35%, pērn sasniedzot 4,0 miljardus eiro. Līdz ar to pakalpojumu ārējās tirdzniecības saldo bijis 1,9 miljardi eiro.

TOP 50 lielākie eksportētāji parāda, kādas nozares un biznesi ir šo panākumu kaldinātāji. Būtībai pirmais desmitnieks vien raksturo Latvijas pakalpojumu eksporta balstus – banku bizness, kas apkalpo nerezidentus, transporta nozare un IT pakalpojumu sniedzēji. Turklāt pirmais uzņēmumu desmitnieks ir eksportējis pakalpojumus par vienu miljardu eiro, kas ir apmēram trīs reizes vairāk nekā sekojošais desmitnieks – atstarpe ir ļoti liela.

Protams, nerezidentu bizness šobrīd nav gluži populāra tēma, un bankas pēc jautājumiem par to saraujas kā pēc sakaitētas dzelzs pieskāriena ķermeņa jūtīgākajām vietām. Tomēr mia san mia jeb «mēs esam, kas mēs esam» – nerezidentu bizness ir vairāku banku galvenais fokuss un citu banku nozīmīga biznesa daļa. Līdz ar Latvijas iestāšanos OECD (Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā), Finanšu un kapitāla tirgus (FKTK) komisijas aktīvāku darbību, pievēršot lielāku uzmanību banku nerezidentu segmentam, kā rezultātā vairākām bankām uzlikti miljonu eiro naudas sodi (vairāk nekā viens miljons eiro – Privatbank, Baltic International Bank, ABLV Bank, Swedbank u.c. mazāki sodi citām bankām) un Trasta komercbanka pat tiek likvidēta, nerezidentu bizness ir sācis rukt. Bankas Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš norāda, ka nerezidentu klientu apkalpošanas segmentā šobrīd Latvijā vērojamas diezgan būtiskas izmaiņas un kopējais nerezidentu depozītu apjoms Latvijas komercbankās pērn samazinājies par 26%.

Visu rakstu Pakalpojumu eksports pieaug lasiet trešdienas, 22.marta laikrakstā Dienas Bizness!

 

No šīs sadaļas

Noslēdzies Jūrmalas pilsētas domes iepirkums par transportlīdzekļu iebraukšanas nodevas...

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ir apkopojusi informāciju par pasta pakalpojumu...

Zīmolu un dizaina aģentūra Brand Eleven sākusi iniciatīvu Design Angel ar mērķi...

Tūrisma aģentūra Latvia Tours pagājušo gadu noslēgusi ar 18 miljonu eiro apgrozījumu,...

Engures novadā bāzētajam uzņēmumam SIA «Sky Port», kas agrāk bija zināms kā...

Saistībā ar Siguldas sporta kompleksa nodošanu ekspluatācijā izspiestā kukuļa apmērs kriminālprocesā,...

Saskaņā ar Autotransporta direkcijas rīcībā esošo informāciju applūdušu un grūti...

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ir apkopojusi informāciju par elektronisko...

Latvijā bāzētā informācijas tehnoloģiju (IT) un spēļu prezentētāju ārpakalpojumu sniedzēja «Evolution...

Latvijas Pasts atklājis pirmo jaunajiem vecākiem draudzīgo pasta nodaļu, kas, analizējot klientu...