Atpūta

Palma, Duksis vai zivs lielākai produktivitātei?

Jolanta Sēnele, speciāli DB, 26.11.2014

Shishi veikala darbinieks

Foto: Publicitātes

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pētījumi apliecina, ka tā var paaugstināties no 12% līdz pat 40%, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Vajag augstāku darba produktivitāti, bet naudas tehnoloģijām nav un darbu organizēt efektīvāk arī neizdodas? Iespējams, paparde un palma, varbūt akvārijs ar zivīm vai pat Duksis te sniegs palīdzīgu roku. Vismaz tā apgalvo pētījumi, kas norāda, ka produktivitāte var palielināties no knapiem 12% līdz pat grandioziem 40%, ja kantoros ir vairāk dzīvu būtņu nekā tikai cilvēki.

Uz darbu nākam strādāt, vai ne? Skaidrs. Un tieši tāpēc darba videi jāietver tikai tas, kas nepieciešams, lai veiktu šo godājamo funkciju. Skan loģiski, tomēr nepatiesi. Izrādās, cilvēks arī darbā alkst pēc estētikas, lai cik dārgs būtu galds un krēsls, pie kā un uz kā viņš sēž. «Nav īsti saprotams, kādēļ minimālistiski spartiskais kantoru iekārtojums biznesa pasaulē dominē tik ilgu laiku,» stāsta Ekseteras Universitātes (Lielbritānija) psiholoģijas profesors Kriss Naits, kurš kopā ar kolēģiem veica pētījumu par telpaugu ietekmi uz biroju darbiniekiem. «Ja mēs ieliktu skudru tukšā burkā vai gorillu plikā būrī, šie dzīvnieki justos nožēlojami. Cilvēki no tiem daudz neatšķiras,» viņš piebilst. Viņa veiktā pētījuma rezultāti apliecina, ka pat nedaudzi telpaugi palielina darbinieku produktivitāti par 15% salīdzinājumā ar «plikajiem» ofisiem. Viens augs uz kvadrātmetru (kas ir daudz, bet nenozīmē biroja pārtapšanu par tropu mežu) – un darbinieku atmiņas un citu galveno psiholoģisko testu rezultāti ievērojami uzlabojās. Pie ieejas izveidots zaļais stūrītis gan nestrādās, jo, kā norāda profesors, telpaugi ir katram darbiniekam jāredz no savas darba vietas. «Ir jābūt kam tādam, kas darbinieku saista psiholoģiski, jo tad cilvēks ir laimīgāks un labāk strādā,» puķu efektu izskaidro Kriss Naits. Telpaugu fons kādā citā pētījumā mazināja stresu un pazemināja asinsspiedienu jau pēc piecām minūtēm. Iespējams, pie vainas šai efektā ir augu krāsa – zaļā iedarbojas nomierinoši, bet nav tāda pētījuma, kas salīdzinātu vienkārši zaļi krāsotus kantorus ar ofisiem, kas pilni ar telpaugiem (kādā pētījumā atklājās, ka zaļā krāsa uzlabo arī lasīšanas kvalitāti, respektīvi, lasīšanas ātrumu un spēju uztvert lasīto).

Labam gaisam

Turklāt augi mazina ne tikai kantora psiholoģisko, bet arī pavisam īstu toksiskumu, attīrot un uzlabojot gaisa kvalitāti. Sliktā gaisa iemesls ir pārmērīga hermētiskā izolācija, ieslogot telpās dažādus draņķus, kas izgaro no paklājiem, krāsām, sintētiskiem būvmateriāliem, mēbelēm, kopētājiem un printeriem. Visbiežāk sastopamais toksīns ir formaldehīds; vienā nenosiltinātā telpā tā vidējā koncentrācija ir 0,173 mcg/l gaisa, bet hermētiski nosiltinātās telpās – pat desmit reižu lielāka. Visparastākā nefrolēpe (paparde), piemēram, vienā stundā spēj likvidēt 1863 mcg formaldehīda. Kā aprēķinājuši amerikāņu zinātnieki, pietiek ar vienu telpaugu uz darba galda, lai uzlabotu gaisu, kas ir tiešā saskarē ar darbinieku. Grāmatas Design for a Livable Planet autors Džejs Nārs lēš, ka uz 140 kvadrātmetriem telpas būtu nepieciešami 15–20 augi, lai gaiss būtu tīrs. Telpās, kur ir augi, gaisā ir arī vidēji par 50–60% mazāk pelējuma sēnīšu un citu mikroorganismu.

Visu rakstu Palma, Duksis vai zivs lielākai produktivitātei? lasiet 26. novembra laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru