Papildināta - Jaunās kapitāla prasības audzēs Eiropas banku klientu izmaksas par 40-45 miljardiem eiro gadā 

Jauno Bāzeles III prasību rezultātā Eiropas bankām būs nepieciešams papildu kapitāls 300-400 miljardu eiro apmērā, kas ir ļoti būtisks kapitāla pieaugums, liecina jaunākais Copenhagen Economics pētījums, kas veikts Eiropas Banku federācijas uzdevumā.

Žanete Hāka, 22.11.2019

Foto: pixabay

Pētījumā teikts, ka jaunās prasības Eiropas Savienības ekonomikai radīs mazāk ieguvumu nekā izmaksu, un augstākas kapitāla prasības liks paaugstināt aizņemšanās izmaksas Eiropas privātpersonām un uzņēmumiem, kas ietekmēs Ekonomikas izaugsmi, kā arī veicinās darbavietu samazināšanu īstermiņā un vidējā termiņā. Visvairāk cietīs tieši mājsaimniecības un MVU, jo tie tik vienkārši nespēj atrast papildu finansējumu kapitāla tirgos. Kopējā ietekme uz ES IKP tiek lēsta 0,4% apmērā.

Pētījumā lēsts, ka jaunās kapitāla prasības palielinās Eiropas banku klientu izmaksas (augstākās aizdevumu likmēs un komisijas maksās) par 40-45 miljardiem dolāru. Aprēķini licina, ka vidējam aizņēmējam izmaksas pieaugs par 0,12-0,16 procentpunktiemm. Uzņēmumiem tās būs par 0,2 procentpunktiem, MVU - par 0,19 procentpunktiem, mājokļu kredītiem - par 0,1 procentpunktu. Ņemot vērā aizdevumu izmaksu pieaugumu, prognozējams, ka lielie uzņēmumi naudu aktīvāk meklēs kapitāla tirgos.

Vidējam mājokļa pircējam procentu izmaksas gadā varētu augt par aptuveni 190 eiro, bet citās valstīs - pieaugums var būt pat līdz 340 eiro. Uzņēmumam, kuram aizdevums ir ap 2,5 miljoniem eiro, procentu izmaksas gadā var pieaugt par aptuveni 4750 eiro, bet valstīs, kurās kapitāla prasību pieaugums atspoguļosies vairāk, izmaksas var pieaugt pat par 12,5 tūkstošiem eiro gadā. Rezultātā var samazināties kredītu pieprasījums, un tādējādi samazināties investīcijas.

Pētījumā teikts, ka kapitāla prasību ieviešana var ietekmēt arī tos tirgus, kur ir liels ārvalstu banku īpatsvars. Piemēram, ietekme Latvijā kopumā būs salīdzinoši mērena, taču, ņemot vērā, ka Zviedrijas bankas šajā tirgū dominē, Latvijas klientus varētu būtiski ietekmēs Zviedrijas banku procentu likmju paaugstināšanās.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.