Ražošana

Par Roundup kaitīgo ietekmi uz veselību var nākties izmaksāt miljardiem dolāru kompensācijas

Žanete Hāka, 21.03.2019

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

ASV tiesa secinājusi, ka viens no pasaulē izplatītākajiem nezāļu iznīcinātājiem Roundup vērtējams kā būtisks faktors, kas vīriešiem izraisa vēzi, raksta BBC.

Līdzekļa ražotājs Bayer gan noraidījis šos apvainojumus, tomēr šis gadījums ir tikai otrs no aptuveni 11200 prasībām pret Roundum, kas tiks izskatītas ASV Veicot izpēti, konstatēts, ka līdzeklis kādam Kalifornijas iedzīvotājam Edvīna Hārdmanam izraisījus Hodžina limfomu. Nākamajā tiesas sēdē tiks spriests par Bayer saistībām un radītajiem zaudējumiem. Tiek plānots, ka tajā arī Hārdmana advokāti prezentēs pierādījumus, ka Bayer centies ietekmēt zinātniekus, uzraugus un sabiedrību par to ražoto produktu drošību.

Vācijas kompānija, kas pēc 66 miljardu dolāru vērtā Monsanto iegādes darījuma saņēma arī Roundup, sacīja, ka ir vīlusies par tiesas sākotnējo lēmumu. «Mēs esam pārliecināti, ka otrais etaps parādīs, ka Monsanto pārbaudes ir bijušas atbilstošas, un kompānija nav atbildīga par Hārdmana vēzi,» norāda uzņēmums.

70 gadus vecais Hārdmans savā īpašumā Kalifornijā regulāri izmantojis šo līdzekli laika posmā no 1980.gada līdz 2012.gadam un pēc tam viņam tika konstatēta limfoma. Nākamā tiesa saistībā ar Roundup lietošanu sāksies Oklendā 28.martā, kurā prasību iesniedzis kāds pāris, kurš arī norāda, ka Roundup izraisījis Hodžkina limfomu.

Pērnā gada augustā kādam vīrietim Kalifornijā tika piespriests izmaksāt 289 miljonus dolāru pēc tam, kad tiesa secināja, ka Roundup viņam izraisījis vēzi. Vēlāk šī kompensācija samazināta līdz 78 miljoniem dolāru un tika pārsūdzēta.

Pēc tiesas lēmuma Bayer akcijas cena saruka par vairāk nekā 10%, taču kopš pērnā gada augusta, kad tika paziņots pirmais spriedums, uzņēmuma vērtība zaudējusi vairāk nekā 30 miljardus dolāru.