Investors

Paredz dolāra kursa pavērsienu

Jānis Šķupelis, 12.09.2018

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Augstākie ASV dolāra cenas punkti varētu būt aiz muguras, lēš vairums ekspertu

Šogad pasaulei nācies dzīvot spēcīgāka ASV dolāra apstākļos. Ja vēl janvāra sākumā, piemēram, eiro cena ASV dolāros atradās virs 1,20 ASV dolāru līmeņa, tad šīs nedēļas pirmajā pusē tā dzīvojās pie 1,16 ASV dolāru atzīmes. Būtu gan jāpiebilst, ka pēdējā laikā ASV dolārs zināmas pozīcijas ir atdevis – vēl augusta vidū eiro cena bija paslīdējusi zem 1,14 ASV dolāru līmeņa. Lēzena ASV dolāra pozīciju atdošana var turpināties, vidēji uzskata šī tirgus pētnieki.

Divi stāsti

Kopumā valūtu tirgus dalībnieki skaidro, ka pēdējās nedēļas lielo valūtu sniegumā iezīmē atšķirīgu bildi. Proti, tam pašam ASV dolāram izdevies gūt būtiskas pozīcijas attiecībā pret daudzām attīstības valstu valūtām (sevišķi Turcijas liru un Dienvidāfrikas randu). Rezultātā tas palīdzējis papildināt bažu komplektu par to ekonomiku stabilitāti. Šīm valstīm lieli aizņēmumi mēdz būt tieši ASV dolāros, un, ja aug šīs valūtas cena, tad tos atdot ir arvien grūtāk. Šajā pašā laikā ASV dolāram jau krietni grūtāk klājies pret citām lielajām pasaules valūtām - ICE Dollar indeksa vērtība kopš saviem augusta augstākajiem punktiem ir sarukusi aptuveni par 2% (tā mēra dolāra cenas izmaiņas pret eiro, Japānas jēnu, britu sterliņu mārciņu, Kanādas dolāru, Zviedrijas kronu un Šveices franku). Tādējādi lielā mērā ir aktuāli divi stāsti – ASV dolāra cena sākusi sarukt pret eiro un dažām citām industriāli attīstīto valstu valūtām. Šajā pašā laikā ieskrējies attīstības valstu valūtu un citu aktīvu zaudējumu vilciens.

Jau minēts, ka pašlaik tirgus dalībnieki visai lielu pesimismu turpina saistīt ar attīstības valstu valūtām un aktīviem. Populāri norādīt, ka pārdošanas spiediens šajos reģionos būs pastiprināts tik ilgi, kamēr ASV Federālo rezervju sistēma (FRS) nesignalizēs par procentlikmju kāpuma ierobežošanu.

«ASV ekonomika ir tālu no recesijas, un FRS nesignalizēs par monetārās politikas sabardzināšanas beigām tikai tādēļ, lai izpatiktu attīstības valstīm. Tādējādi izpārdošana šajos tirgos var būt aktuāla vēl kādu laiku,» teic BNP Paribas Asset Management analītiķi. Pašlaik tiek piešķirta gandrīz 80% iespējamība, ka FRS līdz šā gada beigām dolāra bāzes procentlikmi palielinās vēl divas reizes. Valdot šādam fonam, MSCI Emerging Markets indeksa vērtība pagājušonedēļ ieslīdēja tā saucamajā «lāču teritorijā» jeb tā kopš savām iepriekšējām augstienēm ir sarukusi par 20%.

Visu rakstu Paredz dolāra kursa pavērsienu lasiet 12. septembra laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru