Pareizā kapsula rūgtajām zālēm 

Brīžiem lielisku produktu no patiesa veiksmes stāsta šķir vien kāds gluži nepārvarams nieks. Tieši tā gadījās ar pārtikas piedevu – preparātu Fitesten, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Mārtiņš Šmits, speciāli DB, 03.12.2014
1/2

Rīgas Stradiņa universitātes Zāļu formu tehnoloģijas katedras vadītāja Ilze Bārene, katedras docente Irēna Daberte un uzņēmuma BF-Esse direktors Juris Rubens.

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Tas tiek gatavots no priežu skuju ekstrakta un ir labs līdzeklis dažādu gremošanas trakta problēmu gadījumā.

Mēdz jau teikt, ka visām zālēm jābūt negaršīgām un rūgtām. Ar Fitesen gadījās tieši tā, kā šajā senajā prātulā, stāsta viens no preparāta autoriem, uzņēmuma BF–Esse direktors, medicīnas zinātņu doktors Juris Rubens: «Ja sākam no pirmsākumiem, Fitesten izstrādājām vēl padomju gados un toreiz šim preparātam pārbaudes tika veiktas kā zālēm – viss pētījumu komplekss, kas saistīts ar toksikoloģiju, pilnu iedarbību uz organismu. Kopā tika veikti 20 pētījumi. Deviņdesmito gadu vidū iesniedzām visus dokumentus Latvijas Zāļu aģentūrā, veicām klīniskos pētījumus un reģistrējām Fitesten kā zāles pastas veidā. Tā arī izrādījās lielākā problēma – zāles bija ar ļoti specifisku garšu, tās bija ļoti grūti dabūt iekšā un tikpat grūti dozēt.»

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

J.Rubens stāsta, ka, neraugoties uz spēcīgo garšu, pastas veidā šīs zāles esot bijušas ļoti efektīvas. «Priede vispār ir ļoti sena koku suga, senākās atrastās fosilijas ir 130 miljonus gadu vecas. Priede ir ļoti dzīvesspējīgs dabas elements, kas ir pārdzīvojis visus, ko vien var pārdzīvot, tai ir izcila pielāgošanās spēja. Tomēr preparāta garša izrādījās milzīga problēma, kurai bija vajadzīgs risinājums,» viņš atceras.

Piecu gadu darbs

Astoņdesmitajos gados Rīgas Medicīnas institūta paspārnē tapušajām zālēm bija nepieciešams jauns veidols. Tika eksperimentēts ar kapsulām, tomēr, tā kā preparāts ir bioloģiski ļoti aktīvs, parastās želatīna kapsulas nederēja – preparāts tās saēda.

Talkā nāca Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Zāļu formu tehnoloģijas katedras vadītāja, profesore Ilze Bārene un viņas kolēģe docente Irēna Daberte. «Mocījāmies kādus piecus gadus, zinātnieces izstrādāja īpašas formas, vajadzēja specifisku emulgatoru, stabilizatoru, jo Fitesten pasta bija ļoti agresīva pret apvalku. Visu laiku apvalks tika bojāts un katru reizi veidojām arvien jaunas proporcijas nākamajam apvalkam, līdz beidzot izdevās iegūt pareizo balansu, kas ļāva saglabāt kapsulu. Esam šo izgudrojumu patentējuši, patents ir reģistrēts 20 valstīs. Viss noslēpums slēpjas pareizās emulgatora, stabilizatora un aktīvās vielas proporcijās, kas ļauj šo aktīvo vielu kapsulā saglabāt,» atceras J. Rubens.

Visu rakstu Pareizā kapsula rūgtajām zālēm lasiet 3. decembra laikrakstā Dienas Bizness.

No šīs sadaļas

Lai noturētos nozares viļņa galotnē, pašlīmējošo un polimēru materiālu uzņēmums...

No 2015.gada 1.janvāra Stokker Agritech kļūst par jauno oficiālo New Holland lauksaimniecības...

Latvijā ir 39.pasaulē dārgākā degviela, bet rādītājā, kur tiek salīdzināti vidējie iedzīvotāju...

Tuvojoties Ziemassvētkiem, pēc dāvanām lūkojas gan uzņēmumi, gan privātpersonas, Latvijā tapušas...

2014. gada 27. novembrī Satversmes tiesas 2. kolēģija ierosināja lietu «Par Ministru...

Vakar notikušajā izsolē bijušo Liepājas sporta manēžu Daugava nosolījusi mitro salvešu...

Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņojis, ka South Stream gāzes cauruļvads netaps, ziņo...

Valdības apstiprinātās izmaiņas zāļu reklamēšanas kārtībā, kas paredz dažādus ierobežojumus,...

Latvijas piensaimnieku protestiem Briselē reālu rezultātu nebūs, taču akcija ir atbalstāma, otrdien...

Valsts lielākā energokompānija cieš zaudējumus no fosilajiem kurināmajiem, otrdien raksta...