Pārmaiņu vēji grāmatvedībā 

Grāmatvežiem gads sācies revolucionāru pārmaiņu zīmē līdz ar nodokļu reformu, tam turpinājums būs grāmatvedības pakalpojumu sniedzēju licencēšanas jautājums

Māris Ķirsons, 2018. gada 13. februāris plkst. 8:20

To intervijā DB stāsta Grāmatvežu asociācijas valdes locekle un grāmatvedības pakalpojumu sniedzēja SIA Numeri līdzīpašniece Lilita Bērziņa. Viņa atzīst, ka 2018. gads varētu būt par lūzuma punktu daudzus gadus iekrāto problēmu sakārtošanā.

Fragments no intervijas, kas publicēta 13. februāra laikrakstā Dienas Bizness:

Kāds ir nodokļu reformas darbības pirmais mēnesis grāmatvežiem?

Izaicinošs, kaut arī nodokļu reformu paredzošie likumprojekti Saeimā tika akceptēti jau pērnā gada jūlija nogalē, tātad bija pieci mēneši, lai šīm pārmaiņām visi – grāmatveži, uzņēmēji, nodokļu administrācija, grāmatvedības programmu izstrādātāji – būtu gatavi. Protams, nodokļu reformu skaidrojošie Ministru kabineta noteikumi parādījās salīdzinoši vēlu, turklāt tajos tika veiktas korekcijas. Grāmatveži ir pietiekami aizņemti, tāpēc tuvojošās pārmaiņas apzinājās, taču visās specifiskajās piemērošanas niansēs neiedziļinājās, jo darbs dzen darbu, un paļāvās, ka ir taču grāmatvedības sistēmas, kas grāmatvežiem palīdz tikt galā ar aprēķiniem.

Par uzņēmumu ienākuma nodokļa jauno kārtību grāmatveži pagaidām nedomā.

Diemžēl šīs sistēmas šo iespēju vairs nedod, vismaz attiecībā uz darba algas aprēķināšanai nepieciešamo informāciju, un pateicoties tam, ka tagad katram cilvēkam individuāli nosaka neapliekamo minimumu, kā arī ieviestas diferencētās iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes. Rezultātā grāmatvedim, kuram jārēķina darba alga pieciem darbiniekiem, darba kļuvis vairāk, jo daudz kas jādara manuāli, taču tas ir paveicams. Problēmas, aprēķinot darba algu, rodas tiem grāmatvežiem, kuru uzņēmumos ir daudz strādājošo un kur ir salīdzinoši sarežģīta algas aprēķināšanas kārtība, piemēram, piemaksas un dažādas amatu kategorijas. Šai situācijai sagatavoties nebija iespējams.

Par uzņēmumu ienākuma nodokļa jauno kārtību grāmatveži pagaidām nedomā, jo pirmā šī nodokļa deklarācija pēc jaunajām prasībām jāiesniedz tikai jūlijā – par pirmo pusgadu. Protams, vairākas izdevumu kategorijas ir jāsaliek pareizajos lodziņos – ja to nedara uzreiz, tad var prognozēt kreņķus jūlija sākumā. Lai arī noteikts, kuras izmaksas tiek pielīdzinātas dividenžu izmaksai, tomēr interpretācijas un neskaidrības saistībā ar to, kas tad ir ar saimniecisko darbību nesaistītie tēriņi, vēl ir priekšā. Šī ir tā daļa, no kuras valsts var «paņemt» naudu, jo nodokļu administrācija, atnākot pārbaudē, vērtē arī darījuma ekonomisko būtību, nevis tikai juridisko formu, un te var tikt lauzti šķēpi, jo Valsts ieņēmumu dienests uzskatīs attiecīgos tēriņus par tādiem, kas pielīdzināmi dividenžu izmaksai, savukārt uzņēmējs šīs izmaksas būs atzinis, piemēram, kā darbinieku saliedēšanas un motivēšanas izmaksas. Var veidoties situācija, ka uzņēmējam no šīs summas būs jāsamaksā attiecīgais uzņēmuma ienākuma nodoklis, vai arī jāiet taisnību meklēt tiesā.

Vai skrūve ir vai nav būvizstrādājums, vai transporta pakalpojumam, pārvadājot būvizstrādājumus, ir vai nav reversā PVN maksāšanas kārtība.

Liela šķēpu laušana, kas gan notiek salīdzinoši klusi, ir par reversā PVN maksāšanas piemērošanu būvizstrādājumu piegādēm un arī metālapstrādē. Problēmas rada neskaidrības, kuros gadījumos un kādām precēm vai pakalpojumiem piemēro reverso PVN un kuros ne. Piemēram, vai skrūve ir vai nav būvizstrādājums, vai transporta pakalpojumam, pārvadājot būvizstrādājumus, ir vai nav reversā PVN maksāšanas kārtība. Ja metāls pieder pasūtītājam un metālapstrādes uzņēmums veic tā apstrādi, tad jāstrādā ar parasto PVN maksāšanas kārtību, bet, ja uzņēmējs ir iegādājies metālu un no tā gatavo izstrādājumu, tad ir reversā PVN maksāšanas kārtība. Var uzskatīt, ka nodokļu reformas pirmais gads nevienam – ne grāmatvežiem, ne uzņēmējiem, ne arī nodokļu administrācijai – nebūs viegls. Protams, vieglāk būs tiem, kuriem ir profesionāli grāmatveži, bet tā Latvijā ir liela problēma, jo pašlaik par grāmatvedi var būt jebkurš un bez izglītības – kaut vai ar grāmatvedības kursa noklausīšanos bezdarbnieku apmācībās.

Visu interviju Pārmaiņu vēji grāmatvedībā lasiet 13. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 09. februāris plkst. 12:17

Vislielākais slogs rezultatīvo rādītāju sasniegšanā pēc samazinātā PVN ieviešanas Latvijai...

2018. gada 09. februāris plkst. 9:23

Noliekot ziņošanas slieksni salīdzinoši zemu, ieguvējas būs ārvalstu bankas, kuras varēs iegūt tieši turīgos cilvēkus no Latvijas.

2018. gada 08. februāris plkst. 8:10

Kučinska valdības darbības laikā Latvijas ekonomika sasniedza pirmskrīzes līmeni, kas ir pozitīvi, lai arī tas notika diemžēl daudz vēlāk nekā tuvākās Baltijas jūras reģiona valstīs.

2018. gada 08. februāris plkst. 7:50

Dažs labs, kas vēlas uzsist sev uz pleca, jau aizsteidzies pa priekšu notikumiem,paziņojot, cik veiksmīga ir pagājušajā gadā radītā nodokļu reforma.

2018. gada 05. februāris plkst. 7:34

Revolūcija starptautisko nodokļu sfērā mainīs spēles noteikumus ārvalstu investīciju piesaistē.

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

Sekojot pieprasījumam, zivju pārstrādātāji maina paradumus un pielāgojas klientu prasībām, kas...

Pirms vairākiem gadiem raidījumu vadītājs un dabas pētnieks Māris Olte par 6000...

Lai arī esmu projām no lielā sporta, joprojām esmu tajā iekšā, tikai...

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

No šīs sadaļas
2018. gada 12. februāris plkst. 10:17

Pagājušajā gadā Latvijas beznodokļu jeb tax free veikalos ārvalstu viesi iztērējuši par...

2018. gada 12. februāris plkst. 6:36

Saimnieciskās darbības veicēji, pamēģinot MUN mundieri, bieži vien secina, ka tas īsti viņu biznesiņam nederot.

2018. gada 09. februāris plkst. 15:58

Lēmums pieņemts dažas stundas pēc tam, kad valdībai tehniski beigusies nauda un tā apturējusi darbu.

2018. gada 09. februāris plkst. 14:39

PVN samazināšana Latvijai raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem ietekmēs ne tikai dārzeņu un augļu cenas veikalos.

2018. gada 09. februāris plkst. 12:17

Vislielākais slogs rezultatīvo rādītāju sasniegšanā pēc samazinātā PVN ieviešanas Latvijai...

2018. gada 09. februāris plkst. 8:11

ASV Baltais nams ceturtdienas vakarā paziņoja, ka gatavojas federālās valdības darba apturēšanai.

2018. gada 08. februāris plkst. 12:04

Lai arī Latvijas nodokļu politikas mērķis ir nodokļu sloga samazinājums zemāku ienākumu guvējiem, pārējās Baltijas valstis virzās uz priekšu straujāk.

2018. gada 05. februāris plkst. 12:49

«Ja prezidents izsludinās likuma grozījumus, jārēķinās ar tiesvedību, jo likuma grozījumi pauž nevienlīdzīgu attieksmi pret uzņēmējiem.»

2018. gada 05. februāris plkst. 8:23

Pēc Apple paziņojuma par ārvalstu uzkrājumu repatriēšanu citas lielās kompānijas izvēlas paklusēt.

2018. gada 05. februāris plkst. 7:34

Revolūcija starptautisko nodokļu sfērā mainīs spēles noteikumus ārvalstu investīciju piesaistē.